Секретар судового засідання є посадовою особою апарату місцевого загального суду. Його статус визначається Законом України «Про державну службу». Призначається на посаду та звільняється з неї наказом керівника апарату суду.
Секретарем судового засідання може бути особа, яка має юридичну освіту за спеціальністю «Правознавство» або «Правоохоронна діяльність» за освітньо-кваліфікаційним рівнем не нижче молодшого спеціаліста.У своїй роботі керується Конституцією України, Цивільним процесуальним, Кримінально-процесуальним та іншими кодексами України, Законами України «Про судоустрій та статус судді», «Про державну службу», «Про засади запобігання і протидії корупції» та іншими законами України, рішеннями Конституційного Суду України, актами Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, Положенням про апарат місцевого та апеляційного судів загальної юрисдикції, затвердженим рішенням Ради суддів України, іншими нормативно-правовими актами та посадовою інструкцією.
Секретар судового засідання здійснює судові виклики та повідомлення в справах, які перебувають у провадженні судді; оформляє заявки до органів внутрішніх справ, готує копії відповідних судових рішень. Оформлює та розміщує списки справ, призначених до розгляду. Перевіряє наявність і з’ясовує причини відсутності осіб, яких викликано до суду, та доповідає про це головуючому судді. Перевіряє осіб, які викликані в судове засідання, та зазначає на повіст - ках час перебування в суді. Забезпечує фіксування судового засідання технічними засобами згідно з інструкцією про це. Веде журнал судового засідання. Виготовляє копії судових рішень у справах, які перебувають у провадженні судді. Відповідає за вручення копії вироку засудженому або виправданому відповідно до вимог Кримінально-процесуального кодексу України. За дорученням судді здійснює заходи щодо дачі підсудним або засудженим підписки про невиїзд. Оформлює направлення копій судових рішень сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі й фактично не були присутніми в судовому засіданні при цьому.
Готує виконавчі листи у справах, за якими передбачено негайне виконання. Оформлює матеріали судових справ і здійснює передачу їх до канцелярії суду. Також виконує ті доручення судді, керівника апарату суду, що стосуються організації розгляду судових справ.
Секретар судового засідання несе відповідальність відповідно до законодавства за неякісне або несвоєчасне виконання посадових обов’язків і завдань, бездіяльність або невикористання наданих йому прав, порушення норм етики поведінки державного службовця та обмежень, пов’язаних із прийняттям на державну службу.
Вікторія ТУПИЦЯ, секретар судового засідання Бершадського районного суду.