Можна вважати, що наразі маємо перший результат нинішнього стану проведення профілактичних щеплень. За родом своєї діяльності продовж кількох останніх років спостерігаємо сумну для епідеміологів картину: з одного боку недопостачання вакцин, що веде за собою порушення календаря щеплень та інтервалів між ними, з іншого – зростаючу кількість батьків, які відмовляються проводити найнеобхідніші щеплення проти інфекційних хвороб своїм дітям, тим самим ставлячи під загрозу їхнє життя.
Імунний прошарок поступово зменшується, загроза захворіти і дітям, і дорослим такими небезпечними хворобами, як туберкульоз, кашлюк, дифтерія та правець – зростає.
Правець (рос. назва столбняк) – це важке токсикоінфекційне захворювання, що виникає при інфікуванні ран, у т.ч. дрібних побутових (як сталось в останньому випадку). Медична та соціальна проблема його в тому, що смертність сягає 60%.
Навіть при належному рівні вакцинації та повторних ревакцинацій більш уразливими вважались люди похилого віку. Останній випадок вказує, що небезпека захворіти чатує вже на дітей. Згадаймо й епіде мію дифтерії в середині 90-х, яка забрала не одне життя.
Ліквідовані санепідстанції, які свого часу створювались саме для боротьби з інфекційними хворобами, наразі чергова реорганізація санепідслужби, заборонені перевірки. На всіх адміністративних рівнях, у ЗМІ діяльність служби переважно пов’язується з харчовими продуктами, хоча це вже кілька років прерогатива ветеринарного нагляду.
А ось вибірковий моніторинг імунопрофілактичної роботи, проведений у ході епідеміологічного розслідування по цьому випадку правця вказує на масу недоліків і в плануванні, і в проведенні щеплень, і у веденні обліково-звітної документації в медичних установах. Переважну більшість дорослих можна вважати зовсім не щепленими проти дифтерії та правця, оскільки після останньої ревакцинації пройшло понад 10-15 років, за такий тривалий період штучно вироблений імунітет згасає.
Для попередження виникнення правця при травмах необхідно проводити екстрену профілактику. Відповідно до наказу МОЗ України від 5.08.1999 року №198 введення протиправцевого анатоксину показано при травмах з порушенням цілісності шкіри та слизових оболонок, відмороженнях та опіках ІІ-ІV ст., проникних пошкодженнях кишково-шлункового тракту, абортах і пологах поза медичними закладами, гангрені, некрозах, абсцесах.
Обов’язково вирішується питання щеплення при укусах тваринами.
На такі потреби закупівля вакцин і сироваток здійснюється за кошти місцевих бюджетів, на сьогодні їх недостатньо або відсутні зовсім.
Тим, хто відмовляється від щеплень, прохання задуматись. Одна справа провести екстрену профілактику тому, у кого наявні документально підтверджені щеплення і хоч мінімальний імунітет. Зовсім інша – проводити її не щепленій дитині. Можна не встигнути і потім жалкувати все життя.
Нінель ПЛАХОТНЮК, завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень ВСП «Бершадський МВЛД».