Джерелом інфекції є хворі або вірусоносії. Виділення вірусу із глотки і з фекаліями починається вже в інкубаційний період, який триває в середньому 5-12 днів (можливі коливання від 2 до 35 днів).
Після появи перших симптомів захворювання вірус продовжує виділятися з фекаліями.
Поліовірус стійкий у навколишньому середовищі. Він зберігає свої інфекційні властивості в стічних водах при 0°С протягом місяця. Нагрівання до температури 50°С вбиває вірус протягом 30 хвилин у воді, а при 55°С – в молоці, сметані, маслі та морозиві. Вірус стійкий до УФ-променів і висушування, а також до хлорвміщуючих дезінфектантів (хлорне вапно, хлорамін).
Україна має високий ризик виникнення спалаху поліомієліту. Причина – низький рівень охоплення дитячих контингентів плановими профілактичними щепленнями проти поліомієліту. Як наслідок – сформовано прошарок неімунізованих дітей, що потребують обов’язкової вакцинації, згідно з календарем профілактичних щеплень.
Планується проведення трьох раундів імунізації в національному масштабі з використанням оральної полівакцини (ОПВ) для усіх дітей молодших шести років, незалежно від того, чи були вони імунізовані від поліомієліту до цього. У третьому раунді планується імунізувати дітей до 10 років.
Протягом двох тижнів вакцинацією має бути охоплено всю Україну. Імунізація має бути спрямована на покриття 95% дітей.
Діти вакцинуватимуться незалежно від імунізаційного статусу і безкоштовно.
Крім того, з метою профілактики поліомієліту необхідно: – додержуватись правил особистої гігієни (миття рук); – перед вживанням проводити ополіскування кип’яченою чи бутильованою водою свіжих овочів, фруктів, сухофруктів та зелені після їх миття під проточною водою.
Увага, шановні батьки! Згідно із Законом України №1645-111 від 6.04.2000 року «Про захист населення від інфекційних хвороб» дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється.
Терміново звертайтесь за медичною допомогою, якщо у дитини, раніше не вакцинованої проти поліомієліту, спостерігається висока температура, головний біль, біль у горлі, м’язах та кістках, нежить, блювота, раптове порушення ходи.
Ліків проти поліомієліту НЕ ІСНУЄ!
Єдиним ефективним захистом є ВАКЦИНАЦІЯ.
Світлана КОЛЬЦОВА, райпедіатр.