Основну частку (65%) займають пухлини язика, слизової оболонки щік (12,9%), дна ротової порожнини (10,9%), слизової оболонки альвеолярних відростків верхньої щелепи і твердого піднебіння (8,9%), м’якого піднебіння (6,2%), слизової оболонки альвеолярного відростка нижньої щелепи (5,9%), язичка м’якого піднебіння (1,5%), передніх піднебінних дужок (1,3%).
Ця статистика, безперечно, є загальною і варіює в залежності від місцевості.
У Бершадському районі за період 2012-2014 року в 19 осіб було діагностовано рак порожнини рота різних ступенів тяжкості. 17 із них – чоловіки. Сильна стать хворіє цим недугом у 5-7 разів частіше, ніж жінки.
Частіше пік захворюваності припадає на вік 60-70 років, але ризик захворіти зростає з 40 років. Цей вид захворювання іноді зустрічається й у дітей. Особливий ризик захворіти виникає при зловживанні алкоголем, курінні.
Певну небезпеку становить постійне травмування слизової оболонки коронкою зуба, пломбою або зубним протезом. До групи ризику входять люди, які працюють на шкідливих виробництвах. Крім того, на захворюваність впливає нестача вітаміну А, вживання занадто гарячої та гострої їжі.
Хвороба має три стадії: початкова, розвинена і запущена. При початковій – людина відчуває дискомфорт у зоні ураження. Може виникнути ущільнення, виразки або з’явитися білий наліт, болю майже немає. При розвиненій фазі вже відчувається біль, виникає відкрита виразка або пухлина. Найчастіше люди звертаються в лікарню з хворобою на другій стадії. Третя – ракова пухлина розростається і вражає інші тканини.
При цьому пацієнта супроводжують нестерпні болі.
Незважаючи на те, що рак порожнини рота можна розпізнати на початковій стадії, часто хвороба діагностується вже в запущеній формі. Причиною є небажання звертатися в клініку і стежити за своїм здоров’ям. Достатньо лише хоча б один раз на рік звертатися до стоматолога, і цього можна уникнути.
При лікуванні хвороби застосовують хіміотерапію, яка має обмежений терапевтичний ефект. Основні методи лікування – променева терапія та видалення пухлини хірургічним шляхом. Метод лікування вибирається залежно від стану здоров’я пацієнта, стадії ракової пухлини.
Злоякісні пухлини порожнини рота в рідкісних випадках метастазують у віддалені ділянки тіла, але мають тенденцію проростати в голову та шию. Якщо вся пухлина і навколишня тканина видалені перш, ніж рак поширився на лімфатичні вузли, відсоток одужання дуже високий.
Хворобі значно легше запобігти, ніж її лікувати. Вимоги для негайного огляду стоматологом: поява в порожнині рота плями темного кольору, поява на слизовій оболонці порожнини рота пухлиноподібного утворення, виразок, червоних плям на бічних сторонах язика, дні порожнини рота, виникненні білої плями на слизовій порожнини рота, біль, набряк, припухлість в області щелепи.
Прислухайтеся до власного організму, ведіть здоровий спосіб життя, вчасно звертайтеся до стоматолога – і будьте здорові!
Олександр МАРТЮК, стоматолог-хірург.