Занепокоєння викликає збільшення кількості хворих на стійкий до медпрепаратів мультирезистентний туберкульоз. Він легше передається від хворої до здорової людини, важче і дорожче лікується. Кількість таких хворих в Україні зросла з 2005 року майже втричі, і найчастіше це пов’язано з перериванням лікування пацієнтами, які додатково страждають від алкогольної і наркотичної залежності.
Лише в 2014 році встановлено діагноз вперше діагностованого туберкульозу у двадцяти жителів Бершадського району, ще дванадцять хворих поступили в протитуберкульозні заклади з рецидивами хвороби, в тому числі шість– з мультирезистентним туберкульозом. Двоє хворих померли, маючи і туберкульоз, і СНІД.
Хвороба «помолодшала». Середній вік хворих – 30-50 років, наймолодшому – 25. Аналогічна статистика попередніх років.
Виникнення сімейних осередків (коли хворіють брати, батьки і діти, близькі родичі) свідчить про неналежну роботу по виявленню цієї хвороби серед контактних, частина яких залишається необстеженими. Це проблема не є суто медичною, оскільки туберкульоз, як і ВІЛ-інфекція, – хвороба соціальна, і за законодавством відповідальність за боротьбу з ним лежить і на органах влади та місцевому самоврядуванні. Суттєвою може бути підтримка державних соціальних структур та громадських організацій.
Підвищений ризик захворіти мають особи, в яких імунна система зазнала ослаблення через надмірне перенавантаження і виснаження організму. Такі стани бувають при перевтомі, надмірній праці, постійних стресових ситуаціях, поганому харчуванні, зловживанні спиртним, нар - котиками, тютюном тощо.
Також у осіб з ослабленою імунною системою. В першу чергу це ВІЛ-інфекція, яка найбільше вражає імунну систему, а також інші хвороби.
Можуть захворіти й особи з міцним імунітетом – при масивному попаданні збудника захворювання в організм. Такі ситуації зазвичай виникають при близькому контакті з хворою на активний туберкульоз людиною в закритих приміщеннях, громадському транспорті, магазині та будьяких громадських місцях зі значним скупченням людей.
Ефективний метод ранньої діагностики туберкульозу легень у дорослих – флюорографічне обстеження (в народі «рентген»), його можна пройти в районній поліклініці. Крім того, в районі працює сучасний цифровий пересувний флюорограф обласного протитуберкульозного диспансеру, який за графіком буває в усіх селах (про дату дізнайтесь у місцевому лікувальному закладі).
Будьте на сторожі власного здоров’я, здоров’я своїх дітей, батьків та близьких.
Нінель ПЛАХОТНЮК, заввідділенням організації епідеміологічних досліджень Бершадського МВЛД.