– Анатолію Петровичу, які причини розвитку раку молочної залози?
– Причини виникнення раку молочної залози на сьогодні достеменно невідомі, але існують фактори ризику. Виділяють їх близько 70. В першу чергу до них належать спадковість, травми молочної залози, аборти, неконтрольований прийом пероральних контрацептивів, коротке або надто довге годування дитини, стреси, шкідливі звички і т.д. Але слід знати, що жоден із цих факторів сам по собі чи їх комбінація не є фатальним.
Для виникнення пухлини необхідні певні умови або комбінація різних факторів чи тривала їх дія і, як правило, знижений імунітет.
– Як виявити рак молочної залози?
– Важливим у плані діагностики є проведення мамографії, яку необхідно проходити жінкам після 40 років та жінкам, що мають фактори ризику, один раз на рік. Починаючи з 16 років, кожній жінці, окрім огляду гінеколога, необхідно проходити і огляд у лікаря-мамолога, а також ультразвукове обстеження молочних залоз. І важливо пам’ятати про самообстеження молочних залоз, яке необхідно проводити щомісяця на 7-10 день менструального циклу, а в період менопаузи кожного календарного місяця у визначений день.
– Які прояви раку молочної залози?
– Ознаками раку молочної залози можуть бути вузлове ущільнення тканини грудної залози, втягнення ділянки шкіри, соска чи ареоли, локальний набряк молочної залози, виділення із соска, зміна звичайної форми чи розмірів залози.
– Які передракові захворювання молочних залоз?
– Мастопатії є основною групою передпухлинних захворювань, з яких 15% перероджуються у злоякісні. Всі мастопатії поділяють на вогнищеві (вузлові) та дифузні (вся молочна залоза). Вузлові мастопатії лікуються хірургічним методом, дифузні – медикаментозно. Хворі з мастопатіями підлягають диспансерному нагляду, їм необхідно підбирати індивідуальне лікування. Окремо слід виділити доброякісні пухлини, які підлягають хірургічному лікуванню.
– Чи хворіють чоловіки на рак грудної залози?
– Так. Досить рідко, але і в чоловіків можливий розвиток раку грудної залози.
– Яка форма раку молочної залози є найбільш поширеною?
– Серед усіх форм раку найпоширенішою є вузлова. Але спостерігаються і рідкісніші форми – по типу бешихоподібного запалення, маститу – рак соска та ареоли.
– Які методи лікування цієї недуги?
– Лікування раку молочної залози комбіноване. Хірургічний метод лікування досі найбільш поширений та вагомий у комплексному лікуванні хворих. Якщо ще 10 років тому серед вперше виявлених кількість пацієнтів із ІІІ-ІV стадією складала більше половини, то за останні 5 років відсоток пацієнтів з І-ІІ стадією перевищує 90%. А це дає можливість проводити органозберігаючі (щадні) операції, тобто видаляти лише частину молочної залози. Саме такі операції у нас виконуються в переважній більшості випадків.
Маючи нагоду, хочу звернутися до жінок району.
Шановні жінки, пам’ятайте: обстежуватися необхідно для того, щоб упевнитися, що ви здорові, а не для того, щоб знайти хворобу. Якщо результати обстеження насторожили, не відкладайте на потім – ідіть до лікаря вже сьогодні.
Вас огляне кожен лікар, до якого ви звернетесь. У вашому районі це буде сімейний лікар, хірург чи онколог – звертайтесь до спеціаліста, якому ви найбільше довіряєте.
У Вінницькому обласному онкологічному диспансері лікармамолог веде прийом у кабінетах №№200-211.
Пам’ятайте: рак молочної залози – виліковний. Але не зволікайте. Лише спільними зусиллями ми здолаємо недугу.
Розмову вів завідувач хірургічного відділення Бершадської ЦРЛ Леонід МЕДВІДЬ