Необхідно правильно підготувати гриби до споживання.
Головне – не тривале варіння, а декілька разів змінити відвар (щонайменше тричі, через кожні півгодини варіння).
Ознаки отруєння грибами: нудота, блювота, біль у животі, розлад шлунку, підвищена температура тіла – з’являються через 30-60 хвилин після вживання неякісних страв з грибів.
Симптоми отруєння: галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності – з’являються через 0,5-2 години після вживання червоних мухоморів, волоконниць (отруйні речовини яких вражають нервову систему) – людина потребує допомоги у перші години, далі може бути пізно.
Найотруйніші токсини блідої поганки, мухоморів білого та смердючого, сморжів, що при потраплянні до організму не відразу дають про себе знати (до трьох діб). Запаморочення, нудота, сильна спрага, судоми, посиніння губ, нігтів, похолодіння рук та ніг виникають, коли отруйні речовини досягають мозку.
До смертельно небезпечних грибів належить і свинушка тонка, яка спричиняє в окремих людей сильну алергічну реакцію, що призводить до захворювання крові. Таке отруєння переважно є смертельним.
Страви з грибів важкі для перетравлення. Їх не повинні вживати діти, люди із захворюваннями шлунково-кишкового тракту, печінки чи з хронічними захворюваннями інших внутрішніх органів.
Щоб не отруїтися дикорослими грибами: – відмовтеся від їх споживання взагалі, купуйте штучно вирощені печериці, гливи; – не купуйте гриби на стихійних ринках та при дорозі.
Якщо все ж пішли до лісу, пам’ятайте: – не беріть грибів, яких не знаєте, остерігайтеся пластинчатих грибів; – не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів; – під час посухи грибів краще не брати взагалі, в них замість вологи накопичуються токсини; – не вживайте гриби сирими; – ніколи не застосовуйте «домашніх» методів визначення отруйності грибів.
Якщо після споживання грибів почуваєтесь погано або помітили нездорові ознаки – зверніться до лікаря!
Будьте уважні!
Тетяна ЗАДОРОЖНЮК, завідувач Маньківської амбулаторії загальної практики – сімейної медицини.