Соціально-економічними проблемами району переймаються 38 споживчих товариств, які об’єднують 534 прихильники спілчанської ідеї. За словами Миколи Петровича, одне товариство займається виробництвом, одне – заготівлею, сім – громадським харчуванням, решта – торгівлею. В системі споживчої кооперації району працюють 290 осіб.
– Складним був шлях розвитку споживчої кооперації на Бершадщині, – розповідає М.П. Слісарчук. – Нам ніколи ніхто не допомагав – ми завжди працювали в ринкових умовах. Пережили реорганізацію, реформаційні процеси розвивалися за різними сценаріями. На сьогодні знайдено оптимальну модель споживчої кооперації – споживче товариство, яке працює на умовах повного госпрозрахунку. Ця форма об’єднання кооператорів найбільш наближена до життя. Нині пайовики не бояться вкладати кошти у розвиток споживчої кооперації. Це якраз ті інвестиції, яких інші сьогодні шукають за кордоном.
Варто сказати про те, що Бершадський, Іллінецький, Немирівський, Тиврівський та Тульчинський райони, за словами Миколи Петровича, в числі перших на Вінниччині реформували кооперативні організації та об’єднання в споживчі товариства. Нині досвід подільських кооператорів переймають в усій країні.
Принагідно зазначу: лише за останні кілька років на Бершадщині було проведено два обласних і один всеукраїнський семінари. До речі, в Україні розроблено програму реформування споживчої кооперації, яка передбачає створення споживчих товариств на базі кооперативних установ. Очікується, що восени цього року її буде затверджено на позачерговому з’їзді кооператорів України.
Звісно, позитивна динаміка розвитку споживчої кооперації була б неможлива без системного реформування галузі, запровадження сучасних технологій. Як наголосив М.П. Слісарчук, лише нинішнього року в модернізацію матеріально-технічної бази споживчої кооперації району вкладено понад 470 тисяч гривень.
Завдяки цьому замінили вікна в кооперативних установах споживчих товариств у Шляховій, Усті, Маньківці, Сумівці, Хмарівці. Торік повністю замінили дах магазину в Тирлівці.
Не зайвим буде сказати й про те, що споживча кооперація виконує на селі, так би мовити, функцію соціального захисту населення, адже кооперативна торгівля, якою охоплено практично усі населені пункти району, щодня пропонує жителям сільської глибинки товари повсякденного попиту та першої необхідності.
Кооператори відчувають підтримку і розуміння з боку влади, однак, стверджує Микола Петрович, їх непокоїть те, що вартість електроенергії постійно зростає, а це суттєво впливає на діяльність особливо закладів громадського харчування, а також ковбасного цеху. Щороку зростає й плата за землю. Якщо збільшиться податок на акцизні товари, що теж вдарить по кишені селян, – торгівля спиртним піде в тінь.
Попри ці та деякі інші проблеми, а також жорстку конкуренцію на споживчому ринку, бершадські кооператори не здають, а навпаки посилюють свої позиції. У зміцнення авторитету споживчої кооперації району значний вклад вносять кооператори споживчих товариств «Жасмин плюс» (голова А.І. Зуєв), «Сумівське» (А.В. Маршук), «Калина плюс» (Р.С. Бондар), «Орхідея М» (М.С. Марунич), «Лана» (В.Ф. Бендус), «Золоте руно» (С.В. Фурик), «Флоринське» (Г.К. Перфілова), «Косючка» (Є.В. Косюк), «Українка» (Л.В. Леус), «Сафарі» (М.В. Бурдейний) та інші.
– Хочу висловити щиру вдячність усім кооператорам Бершадщини за їхню невтомну працю і особистий внесок у розвиток галузі, – говорить М.П. Слісарчук, – і побажати усім міцного здоров’я, щастя, добра, злагоди, благополуччя, успіхів і нових трудових звершень.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.