За 27 років, що минули з моменту аварії на Чорнобильській АЕС, рівні радіоактивного забруднення території України значно знизились унаслідок прояву природних процесів (фізичного розпаду радіонуклідів), проведеного комплексу контрзаходів, що були спрямовані на зменшення доз опромінення населення та створення безпечних умов його життєдіяльності на цих територіях.
На сучасному етапі подолання наслідків Чорнобильської катастрофи основна частина дози додаткового опромінення, що отримує населення радіаційно забруднених територій, продовжує бути обумовленою за рахунок внутрішнього опромінення, зокрема вмістом радіонуклідів штучного походження в основних продуктах харчування (молоці, м’ясі, овочах, часто у продуктах дикорослого походження).
Система радіаційного моніторингу в Україні після Чорнобильської катастрофи, на жаль, і досі не отримала належної законодавчої, нормативно-правової і, як наслідок, дієвої фінансової підтримки.
Система радіаційного контролю, особливо продукції, яка виробляється на радіоактивно забруднених територіях, є більш захищеною відповідними актами законодавства, але зараз вона не у повному обсязі враховує зміни форм виробництва в аграрному секторі.
Установлено, що надходження 137Cs до організму людини з харчовими продуктами в реальних умовах того чи іншого населеного пункту залежить не стільки від щільності його випадіння, скільки від повноти та ретельності проведених протирадіаційних заходів, особливостей харчових раціонів, їх збалансованості за мікро- та макронутрієнтним складом.
Основними гігієнічними заходами запобігання внутрішнього опромінення є радіаційний контроль харчових продуктів та сировини, заборона виробництва та вживання місцевих сільгосппродуктів із вмістом радіонуклідів вище допустимих рівнів, вилучення з раціонів харчування найбільш забруднених грибів, лісових ягід, молока, м’яса тощо.
Лабораторний радіологічний контроль продуктів харчування проводиться в Бершадському міжрайонному відділі лабораторних досліджень приладом «РУГ-91 Адані». Щорічно проводиться близько 200 досліджень харчових продуктів. В усіх досліджених пробах перевищень допустимих рівнів не реєструвалось.
Наталія ГУБКО, начальник Бершадського міжрайонного управління Держсанепідслужби