Відповідно до постанови уряду від 26.07.2001 р. №878 м. Бершадь (1459 р.) внесено до Списку історичних населених місць України.
Археологічні об’єкти є важливою часткою культурної спадщини. Найбільш поширеними пам’ятками археології в нашім краї є кургани, поселення черняхівської, трипільської культур та ін.
Кожний землевласник має знати основи законодавства про землю, а також знати, чи знаходяться на його землі пам’ятки археології. У разі, якщо виникають сумніви, варто звертатися до спеціалістів з музеїв чи університетів. Наявність пам’яток археології на площах сільгоспугідь накладає на власника чи орендатора землі певні моральні обов’язки. Не можна розорювати кургани, поселення, зривати чи руйнувати насипи технікою.
Протягом 2012 року проводилися ремонтні роботи 49 пам’яток історико-культурної спадщини району за рахунок місцевих бюджетів, спонсорської допомоги та впорядковувалась територія навколо них на 84,8 тис. грн. Всі сільські ради виділяли кошти на ремонтні роботи.
За всіма пам’ятками історії ведеться належний догляд зі сторони сільських громад, з якими укладені охоронні договори.
У районі під охороною держави перебуває 12 пам’яток сакральної архітектури місцевого значення. В основному це споруди дерев’яної і мурованої культової архітектури. Останнім часом покращився стан культових споруд після передачі їх релігійним громадам.
Більшість церковних громад з відповідальністю ставиться до збереження сакральної архітектури, вживають своєчасні, дієві заходи до проведення за власні кошти ремонтних робіт.
Щорічно проводиться моніторинг стану пам’яток історико-культурної спадщини району. З метою популяризації національної культурної спадщини серед учнівської та студентської молоді районний краєзнавчий музей пропонує виїзні екскурсії до пам’яток культурної спадщини району, екскурсії по місцях бойової слави. Прийнято районну програму «Про увічнення пам’яті про події та учасників Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років на період 2013-2017 років». 11 травня 2010 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони культурної спадщини». Законодавчий акт передбачає посилення адміністративної та кримінальної відповідальності за порушення вимог законів у сфері охорони культурної спадщини.
Закон спрямований на вдосконалення чинного законодавства України у сфері охорони культурної спадщини.
Зокрема, передбачає підвищення відповідальності за порушення його вимог, уточнення повноважень державних органів охорони культурної спадщини, положень щодо збереження пам’яток історії та культури та діяльності історико-культурних заповідників тощо.
Сьогодні формується нове демократичне ставлення до історико-культурної спадщини, зокрема пам’яток матеріальної культури, їх виявлення, вивчення, взяття на облік і збереження для майбутніх поколінь.
Якщо у вас виникнуть питання по охороні культурної спадщини, звертайтеся в музей, тел. 2-24-80.
Лариса ЮЩЕНКО, молодший науковий співробітник районного краєзнавчого музею