Синдром набутого імунодефіциту – це кінцева стадія, яка має важкий перебіг, смертельного інфекційного захворювання, викликаного вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Цей вірус вражає спеціальні клітини крові, які відповідають за захист організму людини (імунітет) від дії різноманітних мікробів і розвитку пухлин.
За 25 років, що минули від моменту появи перших своїх проявів, ВІЛ вразив 90 мільйонів чоловік. За даними ООН, щоденно у світі вірусом інфікується більше 15 тисяч людей. СНІД займає четверте місце в світі серед причин смерті, а у молоді до 30 років та жінок – перше.
За даними Українського центру профілактики та боротьби зі СНІДом МОЗ України, в нашій країні офіційно зареєстровано близько 200 тис. випадків ВІЛ-інфекції, у тому числі близько 40 тис. осіб хворих на СНІД, близько 20 тисяч померли від захворювань, зумо влених СНІДом. Розраховано, що лише 30% людей, які жи вуть з ВІЛ в Україні, про - йшли тести і знають про свій ВІЛ-позитивний статус. У Бершадському районі на сьогодні зареєстровано 30 ВІЛ-інфікованих осіб (серед них 3 дітей), крім того, двоє осіб хворі на СНІД.
Основним джерелом ВІЛ- інфекції залишаються споживачі ін’єкційних наркотиків, а ланцюжком передавань вірусу є особи, що їх оточують та передають статевим шляхом тим людям, які не вживають наркотиків. Передача віруса можлива при використанні нестерильних (що були використані та зараженні ВІЛ) шприців та голок для ін’єкцій, під час переливання людині інфікованої крові, під час занять незахищеним сексом, від інфікованої матері до її дитини під час виношування, пологів чи грудного вигодовування. Виявити ВІЛ в організмі людини можна приблизно через 3 місяці після зараження – за допомогою спеціального аналізу крові.
Але вірус імунодефіциту швидко гине поза організмом людини, тому ним не можна заразитись повітряно-крапельним шляхом (чхання, кашель, перебування разом в одному приміщенні), при спільному використанні з ВІЛ- інфікованою людиною столового посуду (виделок, ложок, чашок), постільної білизни, рушників, спільним туалетом, ванною. ВІЛ також не виживає у шлунках комах і на їх хоботках (із тієї ж причини неможливо заразитись через домашніх тварин).
Необхідно пам’ятати дві речі: усі інструменти (голки, шприци), за допомогою яких здійснюються ін’єкції, повинні бути одноразовими чи стерильними, а статеві контакти, в які ви вступаєте, мають бути захищеними. Кожна людина повинна до кінця усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД, і зробити все можливе, щоб уберегти себе і своїх близьких від цієї страшної хвороби.
Вікторія ГИРБА, завідуюча інфекційним відділенням ЦРЛ