Стан навколишнього довкілля постійно тривожить людство.
Розподіливши довкілля за рівнем шкідливості, важко повірити – помешкання, в якому ми з вами перебуваємо, займає перше місце, ми його перетворюємо на звалище економічно шкідливих матеріалів. Тим більше, що саме в квартирах, а не на природі, ми проводимо більшу частину свого життя. Меблі й різні штучні оздоблювальні матеріали, які використовуємо для так званого євроремонту квартир (хоча назва якраз є спірною з огляду на те, що у Європі, приміром, відмовляються від полімерних виробів, а у нас вони інтенсивно входять в моду), є предметами ризику.
Ступінь екологічності оздоблювальних матеріалів позначається на упаковці Е1, Е2, Е3. Це клас емісії шкідливих речовин. Е1 – ідеальний матеріал, підходить навіть для дитячих кімнат; Е2 – придатний для передпокою, кухні, санвузла (для спальні та вітальні краще не брати); Е3 – матеріал для обробки виробничих приміщень (для квартири не підходить).
Обов’язково запитуйте гігієнічний сертифікат. У сертифікаті завжди вказується, які шкідливі речовини виділяються з фарби або, наприклад, стінової панелі. Якщо цих речовин набирається 5-10, задумайтесь – а, може, всетаки купувати не варто? Кількість і період виділення шкідливих речовин із полімерів залежить від їх легкості, пружності парів, кліматичних умов, експлуатаційних особливостей та іншого.
В черговий раз хочу зупинитися на використанні ПЕТ- пляшок (пластикові пляшки).
Сьогодні на ринку та торговельних майданчиках району все частіше проводиться реалізація олії та молока в таких пляшках. Вони є одноразовими для використання за призначенням. Проте ні усні, ні письмові зауваження спеціалістів служби щодо категоричної заборони реалізації молока, олії в ПЕТ-пляшках не дають бажаних результатів.
З метою збереження здоров’я раджу усім після використання ПЕТ-пляшок робити їх надрізи (розріз), таким чином ви дбаєте не тільки про своє здоров’я, а також й здоров’я оточуючих.
Наталія ГУБКО, головний державний санітарний лікар Бершадського району.