12 липня в м. Києві конкурсною комісією було відібрано до основного списку 6 районів Вінницької області для участі в другій фазі Проекту “Місцевий розвиток орієнтований на громаду”(МГР). До даного переліку включено і Бершадський район.
З метою презентації другої фази даного проекту (МГР – 2) 29 серпня 2011 року в залі засідань райдержадміністрації проведено районний семінар, спрямований на підтримку сільських громад у вирішенні найважливіших потреб їх розвитку та поліпшення умов життя.
Семінар відбувся за участі заступника голови райдержадміністрації В. Оркуша, заступника голови районної ради В. Бондаренка, координатора проекту МРГ у Вінницькій області, Н. Гижко. Також були запрошені керівники органів місцевого самоврядування, начальники профільних управлінь райдержадміністрації, районних установ центральних органів виконавчих влади, що причетні до реалізації проекту, представники місцевих засобів масової інформації.
У своєму зверненні до присутніх, В. Оркуш наголосив, що сучасність ставить нові завдання та цілі, безпосередньо пов’язані з економічним та соціальним розвитком як району в цілому, так і окремо кожної територіальної громади. Для активізації ініціатив громадськості та органів місцевого самоврядування і спонукання їх до пошуку ефективних шляхів вирішення проблем територіальних громад, потрібна мотивація спільних дій.
Саме такі стимулюючі імпульси закладені в Проекті. В основі Проекту лежить створення відповідних умов, за яких наявний у громадах потенціал буде використано найбільш ефективно та в повній мірі. Тим самим існуватиме можливість вирішувати проблеми на базовому рівні.
У другій фазі Проекту громади отримають можливість реалізувати свої ініціативи у наступних сферах:
- енергозбереження та енергоощадні технології;
- охорона здоров’я ;
- охорона навколишнього середовища;
- водопостачання;
- підтримка малого бізнесу (розвиток сільськогосподарських/обслуговуючих кооперативів).
Район має відповідний досвід реалізації проекту “Місцевий розвиток орієнтований на громаду”.Адже учасниками першої фази були п’ять громад району. Зокрема, Флоринська, М’якохідська, Михайлівська, Сумівська та Бирлівська.
В цілому протягом реалізації мікропроектних пропозицій в розвиток територіальних громад було вкладено 803,0 тис. грн., з яких: 355,0 тис. грн. – міжнародна технічна допомога 310,0 тис. – районний бюджет; 89,0 тис. – сільські бюджети; 41,0 тис. грн. – кошти громадських об’єднань.Тому в нинішній час з існуючими проблемами щодо фінансування капітальних вкладень, це є досить серйозні обсяги коштів.
Під час заходу також було підписано угоду про партнерство між районною державною адміністрацією, районною радою та Програмою розвитку ООН.
Координатор Проекту Н. Гижко представила план дій щодо впровадження Проекту в області та районі. Окрему увагу було приділено поясненню підходу, що покладений в основу всього проекту, а саме «розвиток, орієнтований на громаду». Він передбачає, що місцеві громади, органи місцевої виконавчої влади та самоврядування спільно визначатимуть пріоритети розвитку, спільно плануватимуть та реалізовуватимуть заходи для сталого розвитку свого села, селища чи міста. Проект матиме бюджет 17, 1 млн. євро (з яких 98,4% - внесок ЄС та 1,6 % - внесок ПРООН) триватиме 4 роки та діятиме в усіх областях України та АР Крим.
8 липня 2011 року у Вінницькій області стартувала друга фаза Проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду»(МГР), спрямованого на підтримку сільських громад у вирішенні найважливіших потреб їх розвитку та поліпшенні умов життя.
Одним із головних досягнень є те, що після впровадження Проекту в життя місцеві органи влади зрозуміли, насамперед, свою потребу в дієвих і сильних громадах. Повірили в те, що вони потрібні для якісного формування та ефективної реалізації основних пріоритетів та завдань районних чи сільських програм соціально-економічного розвитку, інших галузевих програм. Загальна вартість 41 мікропроекту громад становить біля 7 млн. грн.. Завдяки впровадженню Проекту ПРООН/ЄС «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» в область залучено інвестицій на суму 2,9 млн. грн..
Під час семінару було оголошено про початок конкурсного відбору сільських рад , які зможуть подавати заявки на участь у Проекті протягом наступного тижня. Проект передбачає укладання партнерських угод із 4 сільськими радами, у яких громади матимуть змогу визначити ініціативи, націлені на покращення умов життя їх мешканців. Затверджені мікро – проекти отримають співфінансування від Проекту та з місцевих бюджетів. Учасниками проекту можуть стати села чи селища, малі міста з кількістю населення до 10 тисяч осіб.
Максимальна сума гранту на проекти з відновлення комунальної інфраструктури становитиме $10 000. Проекти виконуватимуться на умовах співфінансування. Так, Проект надаватиме 50%, місцеві бюджети - 45%, громади – 5%. Максимальна сума гранту на енергоощадні проекти буде збільшена до $20 000 і може становити до 70% вартості Проекту; 25% - внесок місцевого бюджету, а 5% - внесок громади. Для кожного району буде можливість реалізувати по 1 проекту. Загалом, на енергоощадні технології, інноваційні та альтернативні джерела енергії буде витрачено близько 30% загального бюджету Проекту.
І насамкінець, було проведено прес-брифінг, на якому учасники семінару отримали вичерпні відповіді га всі питання, що їх цікавили.