В Україні з початку 90-х років XX століття лептоспіроз є найпоширенішим інфекційним захворюванням із високим відсотком важких клінічних форм і летальності (в межах від 3 до 64 %). В останні роки групові випадки захворювання і спалахи мали місце в Закарпатській, Кіровоградській, Вінницькій, Миколаївській, Рівненській, Тернопільській та Івано-Франківській областях.
Майже половина випадків захворювання на лептоспіроз в Україні пов'язана з купанням та ловлею риби. За останні 5 років у нашій державі зареєстровано 2766 випадків захворювання на лептоспіроз у людей. В цьому році в Бершадському районі зареєстровано 2 випадки захворювання на лептоспіроз.
Аналіз причин високої летальності показав, що у значному відсотку випадків мало місце пізнє звернення за медичною допомогою, несвоєчасна госпіталізація хворих в інфекційне відділення.
Крім того, висока смертність пов'язана із масивною дозою інфікування та з токсичною дією збудника на організм людини.
Частіше хворіють лептоспірозом сільські жителі. Чоловіки хворіють в 6 разів частіше, ніж жінки. У всіх випадках захворювання на лептоспіроз у хворих має місце гострий початок хвороби, що супроводжується остудою, температурою тіла 40°С, загальною слабкістю, нездужанням, вираженим головним болем у м’язах, особливо інтенсивний біль у литках, який посилюється при ході. Хворі скаржаться на болі в животі, знижується виділення сечі. При лептоспірозі у всіх хворих вражаються печінка, нирки, серцевосудинна та нервова системи.
Профілактика та боротьба з лептоспірозом людей та тварин має важливе народногосподарське значення. Найбільш ефективним способом оздоровлення природних осередків є знищення гризунів в місцях найбільшої їх концентрації. Потрібно проводити осушення заболочених місць, вирубку та викорчовування кущів, викошування зарослів бур'янів по березі річок, болот.
Серед людей способом профілактики є забезпечення робітників м'ясокомбінатів, тваринників господарств водонепроникненим спецодягом. Не потрібно використовувати сиру воду для пиття та господарських потреб, не використовувати в їжу м’яса хворих тварин без термічної обробки, потрібно уникати травм шкіри рук, ніг.
Необхідно звернути увагу на дотримання ветеринарних правил та гігієни утримання домашніх тварин (собак, котів). Обмежуйте купання та ловлю риби, раків в малопроточних водоймах!
Своєчасно звертайтеся за медичною допомогою при появі перших ознак лептоспірозу.
Вікторія ГИРБА, райінфекціоніст.