Fridge magnet wooden gears

Не брудни криниці, бо захочеш водиці

  • Подобається0Не подобається
  • 29 Квітня 2011, 09:00

На знімку: пригощаючи водою з криниці Мураховського, Дмитро Васильович Продан ділився планами, що і в цьому році мають намір з хлопцями багато біля неї зробити. Фото Руслана БАЙДАЛЮКА.

пригадалася чомусь ця народна мудрість, як тільки взявся за написання даного матеріалу. Адже щовесни темою номер один стає благоустрій населених пунктів, тож як можна було про неї забути.

Чи не найбільше тепер кивають усі на те, що негаразди у цьому плані здебільшого через безгрошів’я. Але колись люди теж не були багатшими, а от порядок їм все-таки вдавалося підтримувати, в тому числі і біля криниць.

Напівдорозі у напрямку на село Яланець увагу проїжджих може привернути у вкрай занедбаному стані криниця. І такі є чи не у кожному селі. Невже наші діди-прадіди були заможнішими від нас, коли копали їх навіть посеред поля, а ми тепер не в змозі навіть підтримувати порядок біля них? То тільки відмовка, що копали їх колись для того, щоб можна було по дорозі напоїти худобу. І нині знайшлося б чимало проїжджих, які б із задоволенням вгамували тут літню спрагу. На жаль, ніби зовсім іншими стали тепер люди. Адже замість води біля криниць і сміття збирається чимало.

Безгрошів’я, вважає один із пенсіонерів цього села Д.В. Продан, для багатьох лише відмовка, щоб виправдати власну бездіяльність. Щось не пригадує, щоб у селі хтось колись хоч раз поцікавився, що потрібно для того, щоб все-таки спробувати навести біля неї порядок. Якщо дійсно не вистачає грошей, то, на його думку, навіть пенсіонери могли б вділити із своїх скромних пенсій якусь копійку, щоб тільки довести її до ладу. У Яланці вже і не пригадують, хто і коли її викопав, а от пам’ять людина залишила добру після себе.

Як такі зберегти у селах?

Прикладом того, як це робиться, може стати знову ж таки Яланець. Тут одну з таких криниць, викопаних колись Мураховським, підтримує громада. Розповідають, що одним з ініціаторів цього став згадуваний пенсіонер Д.В. Продан. Він, як і його сусіди, утримує в обійсті корову, тож підтримують її, щоб тут же, на випасі, можна було худобу ще й напоїти. Щороку після Великодня криницю навіть освячують.

Зберігся поряд і металевий хрест, походження якого теж вже загубилося в історії.

Дмитро Васильович пригадав, як за своє життя йому не пощастило жодного разу вимовити слово «тато», бо він загинув на фронті. От і виживав, як тільки міг і умів. Тож виходить, що організовує тепер оте виживання і по сьогодні, але вже для частини громади.

Нинішнє ж покоління, на його думку, іноді навіть з місця не здатне зрушити, щоб щось зробити, в тому числі і самому для себе. Все вичікує, що хтось має подати на це команду. Чи не є це однією з головних причин теперішніх упущень, як з благоустроєм взагалі, так і з отими криницями?

Якби, не міг він заспокоїтися, я міг десь замовити грейдера, то отих десять літрів дизпалива, щоб прогрейдерувати до неї дорогу, купив би сам.

– Он греблю, – показував він рукою у бік невеличкого ставка біля криниці, – ми з такими ж, як я, власниками худоби, тачками загатили. Екскаватор лише підворушив землю, щоб легше було копати. За рибу, яку запустили у цей ставок, знову ж таки не пошкодував грошей з власної кишені. Щоб череда не намісила болота біля неї, як приходитиме на водопій, нижче, по течії, викопали ще одну, щоб спеціально напувати з неї.

Чи не є це одним з гарних прикладів, на що здатна на сьогодні громада, як у чомусь не вправляється влада.

Розповідаючи про все це, Дмитро Васильович, звичайно, не мав на увазі сьогоднішню владу села. Так, на його думку, було десятиліттями. Іноді якщо і бралися за щось, то це ще аж ніяк не означало, що доведуть справу до кінця. На підтвердження цих слів він навів приклад, як у свій час викопали басейн під цей ставок. Гроші тоді заплатили, але на тому все й скінчилося. Нині ж по-іншому починає працювати навіть сільська економіка серед них, пастухів. Якщо на іншому кутку села, де також випасають корів, складаються по 80 гривень, щоб привезти худобі у поле води, то в даному випадку поступили по-селянськи мудро – гроші було вкладено раз, щоб підтримати криницю, а водночас і справу з водопоєм вирішили.
Отже, якщо хотіти – можна зробити все. У даному випадку об’єдналися власники корів і щось таки зробили.

Криницю Мураховського легше всього можна було занепастити, як це сталося з тією, яка по дорозі на Бершадь. Тож чи не пора вже задуматися, яку пам’ять не влада, а сільська громада залишить надалі про себе.

Місячники, суботники, вважає Д. В. Продан, справа непогана. Але не треба забувати: чисто і все упорядковано лише там, де це робиться не від випадку до випадку, наскоками, а впродовж всього року, в тому числі заручившись і підтримкою громади.

У селах, на думку ветерана, споконвіку було важко, але виживала громада, насамперед, завдяки тому, що не очікувала на чиюсь там милість чи допомогу, а боролася за виживання самостійно. Щодо загального вигляду села, то те взагалі вважається його обличчям – яке село, такі в ньому і хазяї.

Павло КУШПЕЛА


Дивіться також в розділі  Актуально
» 15.06.2018 Під час літніх канікул неповнолітні потребують особливої уваги з боку дорослих. Аби відпочинок дітей був безпечним, щоб запобігти вчиненню ними і щодо них кримінальних та адміністративних правопорушень, працівники Бершадського відділу поліції...
» 15.06.2018 За останніх 10 років у лісових угіддях нашого держлісгоспу загинули майже всі ялинові насадження – до 55 га. Зафіксовано масове всихання граба на території Сумівського лісництва на площі 26 га., ясеня – в Ободівському лісництві на площі 2,8 га,...
» 15.06.2018 Відповідно до прийнятого Верховною Радою Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми» від 26.01.2016 року, який регламентує функціонування патронатної...
» 01.04.2018 Туберкульоз представляє реальну небезпеку для дорослих і дітей. Це інфекційна хвороба пов’язана з проникненням в організм туберкульозних мікобактерій, які живуть у виділеннях людей, хворих туберкульозом (у мокротинні, сечі, калі й ін.), а також у...
» 01.04.2018 Як не загрузнути у смітті?
» 01.04.2018 Атопічний дерматит
» 01.04.2018 Ця підступна дисплазія
» 16.03.2018 Не знищуйте красу
» 16.03.2018 Водні ресурси: берегти і захищати
» 03.03.2018 Правила пожежної безпеки у побуті
Всі статті розділу Актуально »
Цікаві фото
5 фото   
<b>Влада для людей, а не люди для влади</b><br />Голова обласної державної адміністрації Микола ДЖИГА позавчора побував у нашому районі. Хоч програма перебування була...
15 фото   
<b>КРАСНОСІЛКА</b><br />Село виникло в Х/ІІ столітті на мальовничому місці. Відтак його назвали &quot;Красне село&quot;,...
3 фото   
<b>Бершадська РДА пропагує здоровий спосіб життя</b><br />8 вересня 2012 року на Бершадщині, під патронатом голови райдержадміністрації Олександра Снігура, відбулась районна...
11 фото   
<b>ГЛИНСЬКЕ</b><br />
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Шляхова
Никитчук Степан Григорович (1924) 1924 р., українець, селянин. Мобілізований в 1944 р. Рядовий. Загинув 10.02.45. Похов. м. Хойнув, Польща.

З історії Бершаді
Славною традицією став зв'язок з трудівниками соціалістичних ланів - вже багато років шефствує комбінат над колгоспом «Перемога» села Поташні. Серед інших бершадських підприємств, що нещодавно утворились, - райоб'єднання «Сільгосптехніки», якому на честь 50-річчя Комуністичної партії України було присвоєно звання колективу комуністичної праці. Самовіддана праця здруженого колективу об'єднання... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Не брудни криниці, бо захочеш водиці - Актуальні теми сьогодення Бершадщини - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення