На знімку: М.В. Краснєєв. Фото Сергія КІСИКА.
Так, змінено правила рубок головного користування. Тепер ми вже не маємо права рубати ділянки, які ближче 50 метрів від населених пунктів, доріг загального користування, місць відпочинку. Дуже велика увага звертається на розвиток і розширення лісів.
Починаючи з 2005 року, ми, зокрема, щороку створюємо їх нових на площах від 30 до 50 гектарів. У цьому році, наприклад, їх створено на 50 гектарах на землях Осіївської, П’ятківської сільських рад. Тоді, як багато років підряд вони взагалі не створювалися, в тому числі і на Вінниччині.
Величезна увага приділяється і роботі з громадськістю, зокрема молоддю, щоб створити позитивний імідж, привити молодому поколінню бережливе ставлення до природи, довкілля, місця, де конкретна людина проживає. Крім відомого вже Сумівського шкільного лісництва, яке працює впродовж багатьох років, і тільки цьогоріч висадили лісових культур на площі 30 га, три роки тому створено ще й Флоринське, яке стрімко набирає темпів у своїй діяльності.
Учні цього лісництва беруть активну участь у лісогосподарських, лісокультурних заходах – зборі насіннєвого матеріалу, посадці дерев, озелененні населених пунктів тощо.
Слід відзначити, що під час виконання цих робіт відбувається ще й зміна світогляду дітей, і вони вже зовсім по-іншому починають ставитися до природи.
Надзвичайно важливим є і те, що колектив держлісгоспу вийшов у цьому році із важких кризових явищ, які відбувалися раніше, і працює нині стабільно. Показники, доведені господарству, виконуються у повному обсязі.
А ще для нас не менш важливо, що на сьогодні здійснюється дуже серйозна державна підтримка і контроль за діяльністю підприємств, які належать державі чи мають державну частку у своєму статутному фонді. Ми відчуваємо це і на своєму рівні. Відбувається підйом й інших галузей економіки – переробки, меблевої промисловості, будівництва, що теж позитивно впливає на нас, бо є попит на нашу продукцію – деревину. Це дає нам можливість створювати нові ліси і забезпечувати гідний рівень в діяльності колективу.
За підсумками роботи в першому півріччі державне підприємство «Бершадське лісове господарство», яке залишається поки що одним з найменших, зайняло третє місце в загальному заліку. При цьому входить в трійку з одинадцяти підприємств, які вважаються ефективними. За рівнем заробітної плати ми теж на третьому місці, і вона сягнула в наших працівників двох тисяч гривень в місяць. По віддачі одного гектара лісу і одного кубометра у нас теж найкращі показники в області. 3 одного кубометра реалізованої деревини ми маємо 328 гривень, а віддача одного гектара лісу становить 506 гривень.
Аналізуючи стан господарської діяльності за 8 місяців нинішнього року, слід зазначити, що обсяг виручки від реалізації продукції становить 7740 тис. грн. – приріст склав 138 відсотків. Фактична заготівля деревини від усіх видів рубок склала 22,7 тис. м3, сплачено податків та платежів до бюджетів усіх рівнів у сумі 1511 тис. грн., в тому числі до місцевого – 437,8 тис. грн. Чисельність працівників в еквіваленті повної зайнятості становить 205 чоловік, що на 61 більше від минулорічної.
Не можна не згадати і про те, що нинішній сезон був надзвичайно складним для нас – згадаймо хоча б, що творилося у лісах по всьому світі, в тому числі й в Україні. Над - звичайний стан пожежної безпеки було оголошено і в нашому районі. 45 днів державна лісова охорона працювала без вихідних, безвиїзно. Тільки завдяки розумінню людей і співпраці з ними нам вдалося уникнути не лише лісових пожеж, а навіть загорянь, тоді, як в інших районах, такі випадки були, причому непоодинокі.
Щодо планів надалі, то маємо намір продовжувати розширення лісів. При цьому дуже розраховуємо на підтримку сільських голів, від яких залежить виділення земельних ділянок. На жаль, в цьому плані розуміють нас ще не всі. На цей рік, наприклад, ми набрали по Бершадському району лиже 40 гектарів землі під посадку лісу при завданні 50 гектарів. От і змушені добирати 10 гектарів у двох лісництвах в Тростянецькому районі.
Всі повинні давно вже зрозуміти, що відтворення лісів – це загальнодержавна справа.
Але ніякі економічні показники не були б досягнуті, якби не самовіддана праця наших людей. Усе базується саме на них, починаючи з рядових працівників на лісових культурах. Наприклад, чимало зроблено бригадами Наталі Михайлівни Вертушкевич із Ободівського лісництва та Володимира Андрійовича Прибили із Сумівського, які займаються заготівлею деревини, Івана Петровича Мочульського, яка працює на заготівлі сировини на рубках головного користування, майстра лісоскладу Сергія Васильовича Ярка, яка займається вантаженням деревини. Це ті люди, які, на всіх напрямках, починаючи від створення лісів і завершуючи вантаженням деревини, забезпечують ритмічну роботу підприємства.
Користуючись нагодою, хочу привітати всіх працівників нашого лісового господарства з професійним святом. 3окрема ветеранів, які створювали базу, на якій ми сьогодні базуємося. Це Василь Кирилович Пугач, який чверть віку працював головним інженером, створював цехи та склади, Василь Семенович Добровольський, який багато років працював головним економістом, лісник Іван Архипович Кольченко, і перелік таких прізвищ можна продовжувати, бо про всіх ми пам'ятаємо. Навіть сьогодні у нас є ветерани, які, досягнувши пенсійного віку, продовжують працювати. Це Анатолій Олексійович Гуз, який створив власну школу досвіду, і його учні з шкільного лісництва вже працюють лісничими та їх помічниками, а Володимир Анатолійович Сташенко – заступником директора Бершадського лісгоспу. Кадри, які виховали нинішні ветерани і наші кращі працівники, на сьогодні працюють у багатьох підприємствах України. Тож залишається лише побажати всім міцного здоров'я і благополуччя у їхньому подальшому житті та праці на благо нашої держави.
Микола КРАСНЄЄВ, директор ДП «Бершадське лісове господарство», депутат районної ради.