Чимало бершадців, які проїздили «гордіївським шляхом», звертали увагу в попередні роки на земляні роботи, які велися тут на кургані навіть із залученням техніки. Виявилося, що після офіційних розкопок, які велися тут у 80-ті роки, до них приступили тепер «чорні археологи». Про їх знахідки стало відомо після того, як двоє з них звернулися з відкопаними прикрасами до спеціаліста, в надії дізнатися про їхню справжню ціну. Дуже не хотіли продешевити. Натомість потрапили до правоохоронців і змушені були давати пояснення.
Як розповів завідуючий сектором культурної спадщини облуправління культури і туризму Михайло Потупчик, ці конфісковані «трофеї чорних археологів» – це унікальні пам’ятки культури і датуються XIII-XII ст. до нашої ери, тобто вік їх понад три тисячі років. І походять вони, на його думку, саме з гордіївського курганного могильника. Серед них – золота зубчата пластина, яка є фрагментом золотого окуття дерев’яного кубка, золоте намисто – кольє, золотий браслет та інше.
За словами фахівців, грошова вартість цих предметів неоціненна. Лише умовна страхова вартість їх може становити понад 1,5 млн. гривень.
Варто відзначити, що під час офіційних розкопок Гордіївського курганного могильника у 80-х роках тут знайшли чимало прикрас із золота та бронзи, які поповнили музейні експонати, а бурштинові намистини та підвіски складають одну з найбільших археологічних колекцій виробів з цього коштовного каменю в Європі. Знахідки із золота – найдавніші ювелірні вироби, які знайдені на Україні.
Фахівці стверджують, що подібні Гордіївському, такі кургани, до яких «долучилися» невикриті розкрадачі, виявлено й в інших районах області, в тому числі і в
Бершадському.
Тож кого збагатили такі скарби і скільки їх знаходиться у приватних колекціях, можна лише здогадуватися.
Руслан БАЙДАЛЮК.