З буклета, спеціально виданого до цієї прес-конференції, можна було ознайомитися із цитатами і фотознімками, зібраними прес-службою Президента України за період з 2 по 12 квітня. Власне кажучи, про все це говорив Віктор Ющенко і на зустрічі із журналістами. На ній відчувалась рішучість Президента у прагненні відстояти демократичний розвиток України, при цьому чітко дотримуючись прав людини. Це – вихідна позиція для всіх українських процесів, і вона повинна стояти поза будь-якими політичними переговорами і домовленостями: "Ми повинні в центрі бачити людину із її правами і вольностями, які надаються українською Конституцією і Законом".
Вже на самому початку прес-конференції Президент дещо змінив запланований формат її проведення. Замість десяти хвилин вступного слова Віктор Ющенко говорив у кілька разів довше. Це й зрозуміло, бо суспільство потребує його авторитетного та обгрунтованого коментаря щодо відомого Указу. Віктор Андрійович заспокоїв усіх, хто його слухав у конференц-залі і в ефірі: "В Україні не відбувається ніякої трагедії. Україна іде демократичною дорогою". Найголовніше для Президента, щоб народ, нація демократично реагували на проблеми, що виникають на цьому шляху, і змогли знайти демократичну відповідь на ці виклики. Все решта – це емоції, які до уваги брати не слід. Ситуація в країні стабільна і контрольована.
Віктор Ющенко наголосив, що його Указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради п'ятого скликання обов'язковий до виконання і що відмінювати його не буде. Але розпуск парламенту для Президента – не самоціль, це єдиний спосіб повернути політичне життя в Україні у правове русло, а по-друге, це можливість прищепити парламентарям чітке усвідомлення відповідальності перед виборцями. Головний аргумент Президента щодо необхідності розпуску Верховної Ради – необхідність встановити ефективний баланс прав і відповідальності між гілками влади, надійно забезпечити права і свободи громадян і застерегти українське суспільство від будь-яких виявів авторитаризму. Формування коаліційної більшості у парламенті з порушенням Конституції, ігнорування вибору народу і змусило Президента підписати Указ. Однак, відповідаючи на запитання одного із журналістів, він сказав, що, як законослухняний громадянин, визнає рішення Конституційного Суду, яким би воно не було.
Переказувати хід двогодинної прес-конференції немає потреби, вона транслювалася на трьох загальнонаціональних телеканалах, здійснювалася також супутникова та інтернетвідеотрансляція більш, ніж на 170 країн світу. Нині триває широке її обговорення.
Федір ШЕВЧУК.
Бершадь- Київ.