Саме з цих причин лише з початку року до районного суду було подано 4 позови про позбавлення батьківських прав в інтересах 10 дітей та 1 – про відібрання 2 неповнолітніх у батьків без позбавлення їх батьківських прав з надією на те, що вони виправляться через певний час, а з причини смерті батьків дві дитини стали сиротами.
По-різному склалась доля цих дітей: п'ятьох влаштували в школи-інтернати, одній замінила батька й матір рідна бабуся, 2-х маленьких, братика й сестричку, бажає усиновити подружжя з сусіднього району, 6 дітей влаштовуються в сім'ї, які вирішили взяти їх та створити їм сімейний затишок.
Найбільше щастить тим, кого знайшли нові тато й мама – усиновили, або родичі чи близькі люди взяли під свою опіку. В даний час 52 дітей з Бершадського району перебувають в інтернатних закладах Міністерства освіти й науки, причому географія перебування – різні райони нашої області, а дитину з с.
Тернівки доля закинула аж на Львівщину.
Сьогодні визначальною державною політикою України в плані виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, є влаштування для них нових форм сімейного виховання – прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу.
На даний час в районі немає фінансових можливостей для створення будинків сімейного типу, проте організація прийомних сімей – цілком реальна. Якщо хтось із жителів району виявить бажання створити таку сім'ю, то на наше прохання начальник служби у справах неповнолітніх райдержадміністрації Олена Зарецька роз'яснює механізм їх створення та діяльності прийомних сімей.
– Олено Андріївно, в чому полягає статус прийомної сім'ї?
– Прийомна сім'я – це та, яка добровільно взяла з інтернатських закладів від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, для виховання і спільного проживання.
– Якими є вимоги до прийомних батьків? Чи є якісь обмеження при створенні прийомної сім'ї?
– Прийомними батьками можуть бути особи, які перебувають у шлюбі (чи одна особа), мають належні умови проживання та достатнє матеріальне забезпечення, зокрема, середньомісячний сукупний дохід на кожного члена сім'ї не менший встановленого прожиткового мінімуму, обчислений за останні шість місяців. Та ними не можуть бути особи, які визнані недієздатними чи частково недієздатними або ті, які за станом здоров'я не можуть виконувати обов'язки щодо виховання дітей. Крім того, звичайно, особи, які позбавлені батьківських прав рішенням суду чи колишні опікуни, позбавлені цього права.
– А на який період діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, влаштовуються у прийомні сім'ї?
– Прийомні діти виховуються у родині до досягнення ними 18-ти років, а у випадку продовження навчання у професійно-технічному, вищому навчальному закладі – до його закінчення.
– Чи втрачають діти, влаштовані у прийомні сім'ї, пільги і державні гарантії, передбачені законодавством?
– Ні, вони не втрачають свого статусу, за ними зберігаються всі пільги і державні гарантії. Якщо у них є майно, житло, воно зберігається до досягнення повноліття. Відповідальність за його збереження покладається на місцеві органи опіки та піклування. За вихованцями зберігаються також раніше призначені аліменти та пенсії, інші виплати. Діти першочергово забезпечуються путівками в оздоровчі табори та санаторії.
– А матеріальне забезпечення для утримання прийомних сімей передбачено?
– Особливістю діяльності прийомних сімей є їх державне фінансування. Держава виділяє кошти на харчування, придбання одягу, взуття, ліків, іграшок тощо. Сума виплат визначається із розміру матеріального утримання вихованців в інтернатних закладах. Крім того, для виплати комунальних послуг із місцевого бюджету виділяються кошти пропорційно кількості вихованців.
– Чи мають право діти, що влаштовані у прийомні сім'ї, спілкуватись з біологічними батьками?
– Звичайно. Якщо таке спілкування не суперечить інтересам дитини і не заборонено рішенням суду.
– Контроль за умовами проживання та виховання дітей у прийомних сім'ях передбачений?
– Безумовно. Його здійснюють місцеві органи опіки та піклування, а також служба у справах неповнолітніх та районний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді.
– Чи є у нас в районі особи, які мають наміри створити прийомну сім'ю?
– На даний час є подружжя в с.
Шляховій, яке виховало двох власних дітей і вирішили стати прийомними батьками 4 дітям, позбавлених батьківського піклування. В даний час вони розпочали оформлення документів. До того ж, вони повинні ще пройти відповідні курси навчання. Але, сподіваюсь, що в цьому році в районі будуть діяти дві прийомні сім'ї.
Хочу також додати: є ще багато різних питань, які можуть зацікавити небайдужих до дитячої долі людей. Зокрема, щодо необхідних документів, прав і обов'язків тощо. Звертайтесь за тел. 2-12-58.