– Районна служба зайнятості спільно з органами виконавчої влади, місцевого самоврядування, роботодавцями та профспілками вживала заходів щодо зниження соціальної напруги. Активними формами сприяння зайнятості протягом минулого року охоплено 2239 чол., працевлаштовано 1217 незайнятих громадян, що становить 43,6% від загальної чисельності тих, хто перебуває на обліку в центрі зайнятості. На додаткові робочі місця з наданням дотацій з Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття працевлаштовано 63 чол., 9 безробітних започаткували власний бізнес після отримання одноразової виплати допомоги із безробіття, в оплачуваних громадських роботах взяло участь 835 чол.
– Без професії чи належної кваліфікації працевлаштуватися людині дуже важко. Як допомагає в цьому служба зайнятості?
– Важливою проблемою ринку праці є якість робочої сили. Сьогодні на обліку в службі зайнятості перебуває 33% осіб, які не мають професії або займали робочі місця, що не потребують спеціальної підготовки, тому нами вживалися заходи, спрямовані на підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці. На професійне навчання було направлено 148 осіб, при цьому 98,6% із них на замовлення роботодавців під конкретні робочі місця. Це дало можливість певною мірою зменшити дисбаланс між попитом і пропозицією робочої сили і довести навантаження на одне вільне робоче місце до 4 чол. (рік тому – 6 чол.).
– Дедалі частіше чути вислів: "Роботодавець – клієнт номер один для служби зайнятості". Що скажете про цю співпрацю?
– Обласний центр зайнятості уклав угоду про співробітництво з об'єднанням організації роботодавців, метою якої є значне покращення організації роботи з роботодавцями, надання їм службою зайнятості якісних послуг, посилення та подальший розвиток соціального партнерства. В центрі зайнятості створено сектор взаємодії з роботодавцями, в якому є різноманітні інформаційні матеріали, законодавчі та нормативні документи, резюме безробітних. В профінформаційному секторі розміщені паспорти з матеріалами про історію підприємств, їх виробничу діяльність, соціально-побутову сферу. Вже традиційними стали ярмарки вакансій та професій, що проводяться в приміщенні районного центру зайнятості. Сподіваємось, що спільними зусиллями та завдяки партнерству ми створимо належні умови на ринку праці, щоб людей задовольняла заробітна плата і умови праці, які пропонують роботодавці, а роботодавців – професійна кваліфікація працівників і можливість заповнення вакансій.
– Хоча на селі створено десятки сільгоспфірм, ТОВ, це не вирішує загалом проблему зайнятості сільського населення. Як ви працюєте у цьому напрямку?
– Протягом 2006 р. питома вага безробітних – мешканців села становила 84%. Враховуючи гостроту проблеми, ми уклали двосторонні угоди з усіма сільськими радами щодо співпраці з питань зайнятості, проведено "круглі столи" з головами сільрад та роботодавцями з метою вивчення потреб кожного села і сприяння створенню нових робочих місць, у тому числі шляхом надання дотацій та розвитку малого підприємництва.
В результаті за сприянням служби зайнятості отримали роботу 1052 жителі села, у тому числі на дотаційні робочі місця працевлаштовано 46 чол., 5 осіб отримали одноразову допомогу з безробіття і започаткували власну справу.
– Неле Сергіївно, часто на нарадах в області, районі чути скарги керівників підприємств, що у них на виробництві є робочі місця, але водночас є багато бершадчан, які не бажають працювати. Чи так це?
– Більшість зареєстрованих безробітних не відповідають вимогам сучасного ринку праці. На сьогодні не задовольняється попит на працівників інженерно-технічних спеціальностей, слюсарів, токарів, робітників будівельних професій, в районі в дефіциті кваліфіковані шліфувальники, фрезерувальники, столярі, електрики. Останнім часом дещо збільшилась кількість вакансій, на 1 січня їх було 227, в тому числі для швачок та підсобних робітників з оплатою праці на рівні 400 грн. Загалом запропоновано 70% вакансій з оплатою, що не перевищує рівень прожиткового мінімуму, лише 6% вакансій було із зарплатою на рівні середньої по району, і жодної, де б зарплата була на рівні середньої по області. Низький її рівень серйозно впливає на оперативне задоволення потреб роботодавців, значна частина безробітних відмовляється від пропозицій працевлаштуватися на такі роботи.
– Окресліть коло найголовніших завдань служби зайнятості.
– До першочергових належать проведення ефективних профорієнтаційних заходів, особливо серед учнів загальноосвітніх шкіл, "уроків реального трудового життя" за участю досвідчених висококваліфікованих робітників, спрямованих на орієнтацію молоді на робітничі професії та формування мотивації до продуктивної праці на підприємствах району. Для цього потрібна скоординована робота усіх зацікавлених сторін – соціальних партнерів, якими є, крім районної служби зайнятості, районний відділ освіти, відділ у справах сім'ї та молоді, об'єднання роботодавців, профспілок, райдержадміністрація.