На знімку: Голова Верховної Ради України, кандидат в Президенти України В.М.Литвин і голова правління ВАТ «Птахокомбінат «Бершадський» І.І. Андрушко серед працівників підприємства. Фото Сергія КІСИКА.
Найперше враження від спілкування В.М. Литвина – його щирість, відкритість, відвертість, вміння створити атмосферу доброзичливості, довіри. Він неодноразово згадував роки свого дитинства в селі на Житомирщині, де одержав перші життєві уроки, звідки почався його шлях у велике життя. За його словами, чим більше йому років, тим більше цінує те, що було колись, що дало путівку в життя. Тому хоче й намагається, щоб кожна людина, якою б вона не була, відбулася, реалізувала себе. Іщоб діти нашіжили краще, ніжми.
У нас для цього є все – величезна прекрасна країна, колосальні можливості. Заважає лише одне: безкінечні політичні війни, протистояння. І як не прикро, людям іноді більше подобаються ті політики, які вміють лише гарно говорити, обзивати інших. Це видно на прикладах різних ток-шоу, де лунають взаємні звинувачення, а серйозної розмови не відбувається.
Серед запитань від людей були такі,що стосувалися цін на продукти харчування. Володимир Михайлович відповів на них так: «Краще цю проблему сформулювати в іншій площині: коли будуть зростати зарплати?». Він звернув увагу на те, що ефір і телеканали заповнили діячі, які розповідають,що в умовах кризи аморально підвищувати зарплати, пенсії та інші виплати.
Це, як правило, говорять ті, хто на зарплату та пенсію не жили і жити не будуть. На жаль, пропозиція В.М. Литвина щодо обмеження цін на харчі та ліки не була підтримана.
Є настійна необхідність упорядкувати мінімальні та максимальні зарплати, пенсії. На думку голови парламенту співвідношення мінімальної і максимальної зарплат повинно становити1:5, у нас зараз воно складає 1:40. В інших країнах воно набагато менше.
Чимало запитань стосувалося проблем охорони здоров’я. Володимир Михайлович сказав, що вдалося прийняти рішення щодо загальної диспансеризації населення в наступному році. Взагалі, національною ідеєю повинен стати лозунг збереження нашого народу від вимирання. У зв’язку з цим потрібно величезну увагу приділити підвищенню якості питної води, розв’язанню екологічних проблем. Щодо епідемії грипу, то В.М. Литвин дотепно висловився: «Якщо всі одягнули пов’язки, то з політиків потрібно зняти маски. І чому раніше не говорили так багато про подібні епідемії?
Та тому, що виборів не було».
Говорилося на зустрічі з кандидатом у Президенти і про проблеми освіти. Не секрет, що чимало обдарованої молоді не має змоги навчатися у навчальних закладах через надто високі ціни за навчання. На думку В.М. Литвина, перша вища освіта повинна для всіх бути безплатною. А вже коли людина захоче одержати другу вищу освіту, то лише в цьому разі вона має стати платною. Досить критично ставиться він до незалежного зовнішнього оцінювання, тут теж потрібно чимало вдосконалювати, аби діти не підходили однобоко до навчання в школі. Дітей потрібно вчити мислити. Адже неможе не тривожити, що рівень знань нині падає. Щодо вчителів і медиків, то Володимир Михайлович вважає, що їм потрібно надавати статус державних службовців, а їхня праця – належно оцінюватися.
Напевно, небуло жодної галузі суспільного життя, якої б не торкнувся наш високий гість. Теми, звичайно, підказували автори записок та усних запитань. Чому розвалена наша армія? Чому припинили виплати дітям війни? Чому майже знищено галузь цукровиробництва? На ці та інші запитання Володимир Михайлович відповідав максимально відверто. Скажімо, його позиція щодо НАТО дещо відрізняється від того, як думають інші. Він вважає, що Україна повинна бути позаблоковою державою. Не варто ускладнювати відносини з Росією. Вони мають бути дружніми, взаємовигідними, прогнозованими, будуватися на принципах рівності. Не забувати, що там наші ринки збуту. Та ще потрібно врахувати, що у багатьох з нас там живуть родичі.
Розумно треба підходити до земельного питання. Землю неможна продавати. Якщо ж, скажімо, власник земельного паю виявить таке бажання, то він повинен знати справжню ціну і продавати свій наділ у Земельний банк, а вже там мають дивитися, кому давати землю для господарювання.
Потрібно підняти митні платежі на продукцію, що її ввозять з-за кордону, якщо аналогічна виробляється в нас.
Повинен бути паритет цін.
Звичайно, не могли обминути присутні проблеми видачі заощаджень. Володимир Михайлович сказав, що коли видавали по тисячі гривень, зупинили при цьому дію 103 соціальних законів. Так вийшло,що видали 6 мільярдів, а недодали 105 мільярдів гривень. «У нас так – хто людей найбільше обкрадає, того найбільше люблять», – сказав В.М. Литвин. Тим часом можна знайти інші форми компенсації вкладів – медикаментами, землею, навчанням і т.д.
Велику увагу держава повинна приділяти молодим сім’ям, налагодити вигідну систему кредитування щодо сприяння народжуваності.
Чимало потрібно зробити і в системі соціального захисту, яка майже зруйнована.
Не повинні політики втручатися у питання мови, релігії, міжнаціональних стосунків.
Потрібно рішуче, на думку В.М. Литвина, відмовитися від виборів депутатів за партійними списками. Їх мають вибирати люди в округах.
Зверталися люди до Володимира Михайловича і з конкретними своїми проханнями.
Далі його шлях проліг до Шаргородського району та Вінниці.