У райцентрі в основному наведено порядок з використанням земельних ділянок, промислові підприємства переоформили документи на землекористування на умовах оренди згідно із законодавством, в селах же ситуація набагато складніша.
Турбує те, що порушення тривалий час не усуваються, особливо на землях водного фонду. Майже половина користувачів землями водного фонду користуються тимчасовими договорами оренди, які не передбачені законодавством. Земельні ділянки передаються в користування з порушеннями ст. 125, 126 Земельного кодексу України, які забороняють користування ними без правовстановлюючих документів.
Левова частка порушень – самовільні зайняття та використання земельних ділянок (до 76%), нецільове використання (15%), забруднення їх, в т. ч. бур'янами. Нещодавно виявлено факт забур'янення земельної ділянки площею 70 га на землях резервного фонду П'ятківської сільради, яка перебуває в тимчасовому користуванні на умовах оренди в ПП "Агропромисловий комбінат". Торік же забур'янення виявлено майже на 200 га земель. Викликає занепокоєння стан земельних ділянок, які використовуються власниками паїв, а також земельні ділянки працівників соціальної сфери в селах
Чернятці,
Красносілці,
Ставках,
М'якоході та в інших, де вони уже не один рік заростають бур'янами. Ця проблема може і повинна бути вирішена на рівні територіальних громад.
На жаль, незаконно використовуються і такі земельні ділянки, які обраховуються в десятках та сотнях гектарів. ТОВ "Зернопродукт" використовувало без правовстановлюючих документів протягом півроку 6711 га, кошти до бюджету, звісно, не надходили.
Практика свідчить: значну частину порушень земельного законодавства можна було б попередити, якби своєчасно вживалися заходи реагування керівництвом відділу земельних ресурсів. Багатьом підприємствам протягом кількох років видавалися довідки про наявність землі, на основі яких сплачувався земельний податок, а не орендна плата, і відповідно до бюджету не надішли значні суми за використання земель.
Законність та ефективність використання земель є основою наповнення бюджету всіх рівнів. Як в райцентрі, так і в селах, голови громад бідкаються на нестачу коштів, а тим часом мало що робиться для того, щоб виправити ситуацію. Тільки із об'єктів земель водного фонду не надходять до бюджету кошти через відсутність договорів оренди, зокрема, по сільських радах: Лісниченська – 1 ставок (І.І. Голинський); Осіївська – 2 ставки (Г.Г. Палій та В.М. Коваленко); П'ятківська – 1 земельна ділянка (М.В. Бичок); Серебрійська – 4 ставки в межах населеного пункту (Кузьминець, Шарган, Хмільовський, Гладченко); Серединська – 2 ставки (Квашу, Гладченко); Тернівська – 3 ставки (Рябко, Сікорський, Кравченко); Тирлівська – 1 (О.Б. Марчук); Чернятська – 5 ставків (2 – Сороковський, Чернега, Лялюк, Шегеда); Шляхівська – ПСП "Відродження" – 2 ставки.
Насторожує велика різниця в орендній платі за землі водного фонду за межами населених пунктів. І знову ж до цієї проблеми нікому немає діла. Лише по вказаних земельних ділянках недоплата становить орієнтовно 26 тис. 700 грн.
Останнім часом для перевірок та реагування надходить значна кількість скарг та клопотань з вищестоящих інстанцій на неправильні дії посадових осіб господарських структур та голів сільрад під час вирішення питань про надання в користування земельних ділянок. Аналіз підтверджує, що скарг не було б, якби на місці до вирішення цих питань керівники підходили виважено, об'єктивно, зі знанням земельного законодавства та Закону України "Про місцеве самоврядування".
Хочу підняти ще одну проблему, яка негативно впливає на діяльність інспекції. Відділ земельних ресурсів міг би надавати необхідну інформацію для організації перевірок законності використання земельних ділянок. Сподіваємося на дієвішу співпрацю і з податковою інспекцією, КРУ та з інспекцією з охорони навколишнього природного середовища.
Анатолій ГОНЧАР,
начальник міжрайонного
відділу управління
з контролю за використанням
та охороною земель, депутат районної ради.