Повноваження Бершадської місцевої прокуратури поширені на територію Бершадського, Чечельницького, Піщанського, Крижопільського, Тростянецького, Теплицького районів і м. Ладижина.
Із питань представництва прокуратурою всього заявлено до судів 15 позовів в інтересах держави на суму 1 млн.122 тис. грн., із них розглянуто 10 позовів – на 294 тис.грн., 5 позовів на 828 тис. грн.ще знаходяться на розгляді в судах. Реально виконано позовів на суму 579 тис. грн. У зв’язку із неналежним виконанням державними виконавцями судових рішень, винесених за позовами прокурора, прокуратурою заявлено 24 скарги на дії чи бездіяльність виконавців, які всі задоволені.
Одним із пріоритетів представницької діяльності органів прокуратури є захист інтересів держави з питань земельних відносин.Увказаному напряму прокуратурою заявлено 4 позови на суму 823 тис. грн., із яких 3 позови задоволено на суму 267 тис. грн., 1 позов на суму 556 тис. грн.знаходиться на розгляді у суді.
Реально виконано рішень у цьому році у сфері земельних відносин на суму 531 тис. грн., у т.ч. в сумі 114 тис. грн. за судовими рішеннями цього року. Повернуто у власність держави земельних ділянок загальною площею 18 га.
Окрім цього, прокуратурою здійснюється постійний моніторинг реєстру судових рішень, за результатами якого в 2017 році виявлено 3 незаконних судових рішення по цивільних справах, винесених суддями Теплицького та Піщанського районних судів. У результаті винесення суддями таких рішень територіальна громада не отримала у користування відповідне майно, а також до державного бюджету не надійшли відповідні платежі. Прокуратурою вказані рішення оскаржені, 2 з яких уже скасовані апеляційним судом.
Окремими функціями прокуратури є підтримання державного (публічного) обвинувачення та нагляд за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов’язаних із обмеженням особистої свободи громадян. На виконання вказаних функцій прокуратурою в 1-му півріччі 2017 року до судів спрямовано 382 обвинувальні акти щодо злочинців, що на 21 більше, ніж у 1-му півріччі 2016-го.
Всього прокурори 494 рази взяли участь у розгляді судами кримінальних проваджень (133 – в підготовчому судовому засіданні, 152 – з ухваленням вироку, 196 – у питаннях, пов’язаних із виконанням вироків тощо). Внесено 23 документи реагування при здійсненні нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні заходів примусового характеру, пов’язаних із обмеженням особистої свободи громадян в установах відбування покарань (Крижопільський виправний центр, Піщанська та Ладижинська виправні колонії), в органи поліції, пробації. За своєчасного реагування прокуратури 2 особи були звільнені з ізоляторів тимчасового тримання як незаконно утримувані.
Згідно зі ст. 25 Закону України «Про прокуратуру» прокурори здійснюють нагляд за додержанням законів органами, що проводять оперативно-розшукову діяльність, досудове слідство, а керівники органів прокуратури координують діяльність правоохоронних органів відповідного рівня у сфері протидії злочинності.В1-му півріччі цього року прокуратурою проведено 5 координаційних нарад із вказаного питання, які принесли певний позитивний результат. Так, зокрема, на територіях вищевказаних районів та м. Ладижина протягом 1-го півріччя 2017 року всього вчинено 916 злочинів, що на 216 злочинів або на 19,1 % менше, ніж за аналогічний період 2016-го. Не відбулось зростання загальної злочинності в жодному районі, у т.ч. у м. Ладижині. Зменшилась кількість злочинів особливо тяжких, тяжких, середньої тяжкості, невеликої тяжкості, проти власності, шахрайств, заволодінь транспортними засобами, хуліганств. Однак збільшилась кількість грабежів: із 4 за перше півріччя минулого року до 14 – в першому півріччі цього року, розбоїв – із 3 до 8. Збільшилась кількість вчинених злочинів раніше судимими особами з 132 до 171, групою осіб – із 24 до 32, в стані алкогольного сп’яніння – з 89 до 97, неповнолітніми – з 13 до 30. Причини вчинення цих злочинів будуть проаналізовані прокуратурою та узгодяться спільні з правоохоронцями відповідні заходи, спрямовані на їх зменшення.
У слідстві поліції в цьому році перебувало 2055 кримінальних проваджень, в яких 22 прокурори здійснювали процесуальне керівництво, під час якого прокурорами було надано 367 письмових вказівок слідчим на проведення слідчих дій. Скасовано 32 незаконних рішення про закриття слідчими поліції кримінальних проваджень. Прокурорами виявлено 12 злочинів, які не були обліковані поліцією. За допущені працівниками поліції порушення вимог закону при здійсненні оперативно-розшукової діяльності прокуратурою внесено 5 документів реагування, за результатами розгляду яких притягнуто до дисциплінарної відповідальності 6 працівників поліції.
Усього протягом 1-го півріччя 2017 року прокуратурою вирішено 244 письмових звернень, 110 направлено за належністю, 4 повернуто заявникам без розгляду на підставі вимог ст.8 Закону України «Про звернення громадян», оскільки в письмовому зверненні не було зазначено місця проживання або не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство.Наособистому прийомі в прокуратурі було прийнято 255 громадян, у т.ч. 82 – керівником прокуратури. На особистому прийомі громадянам надавались роз’яснення законодавства, шляхи вирішення їх проблем, в окремих випадках відбирались письмові заяви, які приймались до розгляду в прокуратурі.
Значна увага приділяється прокуратурою висвітленню в ЗМІ результатів її діяльності, надання громадянам інформацій законодавчого характеру. Так, протягом поточного року прокуратурою була представлена 71 публікація в друкованих, електронних ЗМІ, інформаційних агентствах, в Інтернет-мережі. Надано 44 інформації органам влади.
Висвітлення діяльності прокуратури в ЗМІ є одним із видів зв’язку прокуратури з громадськістю, нащоі надалі буде звертатись постійна увага.
Володимир ГИРБА, керівник Бершадської місцевої прокуратури.