Про людей із обмеженою мобільністю, до яких належать не лише люди з вадами зору, слуху чи опорно-рухового апарату, але й громадяни із тимчасовою втратою мобільності внаслідок травм, люди похилого віку, діти, вагітні жінки, молоді батьки з дітьми на руках чи у візочках, люди з важким багажем, йшла мова на засіданні районного комітету забезпечення доступності людей із інвалідністю до об’єктів соціальної та інженерно-транспортної інфраструктури.
У засіданні брали участь заступник голови районної ради Сергій Пересунько, керівники підприємств та установ, голови громадських організацій.
Розпочинаючи засідання, перший заступник голови райдержадміністрації Володимир Ольшевський зазначив: «Доступність – це показник того, якою мірою «продукт» або послуга можуть бути використані особою з інвалідністю так само ефективно, як вона використовується людиною, яка не має вад здоров’я.
Мова йде про громадські місця, тротуари, з’їзди, транспорт, заклади торгівлі, харчування, багатоповерхівки, інформаційну доступність».
За словами заступника начальника управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації Валентина Кушпели, у нашому районі проживають 170 осіб з обмеженими фізичними можливостями, які за державні кошти через органи соціального захисту були забезпечені інвалідними візками. З початку 2016 року 93 особи забезпечені технічними засобами реабілітації: колісними кріслами, палицями, ходунками, милицями, крісламистільцями. Також В.Кушпела повідомив, що для взяття на облік для безоплатного забезпечення такими засобами необхідно звертатися до управління праці із відповідною заявою.
Начальник відділу освіти райдержадміністрації Лідія Дзюбенко інформувала присутніх, що у навчальних закладах району навчаються 106 дітей із інвалідністю, ще двоє учнів – у професійному ліцеї, 10 – у дошкільних закладах. У Флоринській, Баланівській, Шляхівській і Бершадській №3 школах району та Війтівському ДНЗ «Мрія» організована інклюзивна форма навчання, де у штат навчальних закладів введено посаду вчителя-асистента. У школах соціально-психологічний супровід забезпечують 21 психолог і троє соціальних педагогів.
На засіданні йшла мова про реалізацію на території району заходів щодо створення сприятливих умов життєдіяльності особам з обмеженими фізичними можливостями. Зокрема, про технічні та інженерні вимоги до пандусів, наявність з’їздів у місцях пішохідних переходів, відсутність в АТП спеціально обладнаного автотранспорту.
Переконатися у тому, чи відповідають вимогам збудовані пандуси у м. Бершаді, учасники зібрання мали змогу, переглянувши відеопрезентацію фотосвітлин наявних пандусів у закладах соціальної сфери, аптеках, магазинах, банках, у місцях розташування банкоматів.
У підсумку члени районного комітету ухвалили рішення, відповідно до якого необхідно розробити план заходів щодо створення у районі сприятливих умов життєдіяльності осіб маломобільних груп, скласти схеми маршрутів та схеми руху осіб з інвалідністю. Керівникам установ, організацій, закладів соціальної сфери, власникам магазинів, аптек, банків буде надіслано листи з вимогою щодо приведення наявних пандусів у відповідність до вимог чинного законодавства. Також учасники вирішили на рівні району підготувати проект для участі у грантових конкурсах з метою придбання спеціально облаштованого транспортного засобу.
Руслана РУДЕНКО, член Національної спілки журналістів України.