Аналіз використання водойм показав, що значна частина орендарів користується водними об’єктами без належного оформлення документів, тобто уклали лише договори оренди земельних ділянок під водоймами і не оформили договори оренди водних об’єктів, чим порушено вимоги законодавства України.
Певною мірою на передачу водних об’єктів у тимчасове користування на умовах оренди впливало неналежне нормативно-правове забезпечення.
При наявних на Вінниччині 5350 ставках добросовісних орендарів, тобто, таких, які виконали вимоги попереднього законодавства, в області нараховується лише 461, в користуванні яких перебувають 730 ставків. Крім того, через неналежне укладання договорів оренди не відбувається поповнення обласного бюджету від надходжень за оренду водних об’єктів.
Але з 1 липня 2013 року набрав чинності Закон України «Про аквакультуру», прикінцеві положення якого, зокрема статтю 51 Водного кодексу України, викладено у новій редакції.
Зазначений закон та вимоги статті 51 Водного кодексу України змінили існуючий підхід до процедури надання водних об’єктів у користування на умовах оренди. Наразі дозволено передавати в оренду не лише ставки, а і водосховища (крім водосховищ комплексного призначення, питного водопостачання і об’єктів природно-заповідного фонду). Відповідно до статті 51 Водного кодексу України водні об’єкти можуть надаватись в оренду для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт.
Водні об’єкти надаються у користування на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства (Держводагентством України). Типовий договір оренди водних об’єктів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.2013 №420.
Згідно зі ст.122 Земельного кодексу України (ЗКУ), орендодавцем водних об’єктів, розташованих за межами населених пунктів, є обласна державна адміністрація, в межах населених пунктів – сільські, селищні, міські ради.
Надання водних об’єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об’єкта. Порядок його розроблення затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 18.03.2013 №99 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.05.2013 за №775/23307.
Технічні характеристики водного об’єкта, встановлені в паспорті, використовуються для обчислення розміру орендної плати, підтримки визначених параметрів, об’ємів та інших характеристик водойми.
Методику визначення розміру плати за надані в оренду водні об’єкти затверджено наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 28.05.2013 №236 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.06.2013 р. за №986/23518. Відповідно до неї середній розмір орендної плати за 1 гектар водного дзеркала ставків в області становить 230-250 гривень.
Для деталізації процедури оформлення оренди водойм головою Вінницької облдерж адміністрації видано розпорядження від 7.10.2013 №427 «Про організаційні заходи щодо надання у користування водних об’єктів».
Варто зауважити, що Вінницька область – єдина серед усіх інших областей України поставилась лояльно до тих користувачів ставків, які до прийняття цього розпорядження використовували водойми лише на підставі договору оренди землі, надавши їм право укласти договір оренди водного об’єкта без аукціону. В інших областях з набуттям чинності з 1.07.2013 змін до ст. 51 ВКУ було анульовано всі діючі до цього договори оренди водних об’єктів, і водойми надаються у користування лише шляхом проведення аукціонів, незалежно від того чи перебував раніше цей об’єкт в оренді.
Врегулювавши питання щодо оформлення права користування водним об’єктом при вже існуючому договорі оренди землі, користувачам ставків було значно спрощено процедуру оформлення права користування водними об’єктами. При цьому орендарі земель водного фонду не оцінили так званий «подарунок» і не поспішають оформляти договори оренди водних об’єктів, продовжуючи їх самовільно використовувати на підставі лише договору оренди землі.
Отже, на даний час законодавством встановлений весь перелік необхідних право - встановлюючих документів для укладання орендних відносин на водні об’єкти та введено в дію достатньо законів та підзаконних актів, щоб не було жодних перешкод для користувачів водойм на шляху їх належного оформлення.
Басейнове управління водних ресурсів річки Південний Буг закликає всіх орендарів привести у відповідність до вимог чинного законодавства свої документи на користування водоймами.
Доводимо до відома орендарів ставків, які не спромоглися до цього часу або не бажають належним чином оформити право користування водоймами (тобто укласти договір оренди водного об’єкта), що згідно з вимогами законодавства органами державної виконавчої влади та місцевого самоврядування розпочата робота по залученню інших бажаючих осіб до оренди «вільних» ставків (тобто тих, на які досі немає чинного договору оренди водного об’єкта).
За роз’ясненнями та консультаціями щодо порядку оформлення права користування водними об’єктами на території Вінницької області можна звертатись за адресою: м. Вінниця, вул. Хмельницьке шосе, 13, каб. 213, тел. (0432) 35-10-28.
Олександр САЛГАНІК, провідний інженер відділу водних ресурсів Тульчинського МУВГ.