У будь-якій роботі успіхи не з’являються самі по собі. Коли любов до землі безмежна, а душа – невтомна, то праця трударя стає святою. Я глибоко переконаний: на землі має бути дбайливий господар, незалежно від форм власності та господарювання, а основа всього позитивного – у грамотній організації праці сільгосппідприємств, правильно розставлених акцентах у діяльності всіх галузей сільськогосподарського виробництва.
Збереження кращих традицій землеробства, професіоналізм та самовіддана праця кожного члена колективу – від механізатора до головних спеціалістів та керівників – ось запорука прогресивного руху вперед. Керівники, крім того, подбали про суттєву зміну технічного потенціалу своїх підприємств – на поля району вийшло багато нової, сучасної агротехніки.
Саме ці об’єднані складові стали міцним фундаментом досягнень, які зараз має хліборобська Бершадщина.
– Михайле Григоровичу, які досягнення за підсумками збору врожаїв має район сьогодні?
– Сьогодні господарства Бершадського району практично завершили комплекс осінньо-польових робіт: середня врожайність кукурудзи на зерно – 75 ц/га. Вал цукрових буряків планується отримати 68 тис. тонн при середній урожайності 350 ц/га.
Враховуючи попередні дані, зібрано ранньої групи зернових 128 тис. тонн. Крім того, очікується отримати близько 172 тисячі тонн кукурудзи на зерно. Маємо наміри отримати загальний вал зернових на рівні 300 тис. тонн, а це найкращий результат за роки незалежності.
Сільськогосподарський рік традиційно закінчується сівбою озимини та жита. Під майбутній урожай засіяно площі, майже 30 тис. га. З них озимої пшениці – 21 тис. га, озимого ячменю – близько 3 тис. га, жита – 60 га та, крім того, озимий ріпак займає 5159 га. Під посів озимих урожаю 2014 року внесено більше 1,5 тис. тонн мінеральних добрив. Проведені роботи дають надію на забезпечення продовольчої безпеки району та регіону в цілому.
Одним із важливих питань на сьогодні є підготовка грунту для майбутнього врожаю, з чим господарства успішно справляються.
– Відновлення та розвиток тваринництва – що зроблено у цьому напрямку?
– Позитивно попрацювали і тваринники Бершадщини. За 10 місяців поточного року в галузі тваринництва досягнуто позитивних результатів: вироблено м’яса до минулого року більше на 14%, молока на 18%.
Кращі господарства в цьому напрямку: ТОВ «Устя» – надій на корову 6860 кг, Бершадська філія ПрАТ «Зерно - продукт МХП» – 5650 кг, ТОВ «Осіївське» – 4420 кг, де надій на корову нині становить від 16 до 21 кг за добу.
З початку року поголів’я ВРХ збільшено на 170 голів, у тому числі корів на 131 голову.
Всього утримується 24 920 голів умовного поголів’я, що на 100 га сільськогосподарських угідь – 42 голови.
– Яка роль держави у підтримці сільськогосподарського виробника?
– Досить відчутна. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 357 від 22 травня 2013 року розпочато оформлення документів на отримання дотаційних коштів за утримання, збереження молодняка ВРХ та придбання індивідуальних доїльних установок.
Всього оформлено документів на суму 1 млн. 633 тис. грн., у тому числі за утримання, збереження молодняка ВРХ – 1 млн. 269 тис. грн., за доїльні установки – 148,6 тис. грн., високовагову худобу – 215,3 тис. грн., оформлення документів на одержання дотаційних коштів триває.
– Створення молокопунктів у районі проведено досить оперативно?
– Так, цьому сприяла копітка робота, люди зрозуміли, що це сучасний підхід до проблеми. Сьогодні на території району створено і функціонують 42 молокоприймальних пункти по заготівлі молока, укладено угоди по заготівлі молока від господарств населення з переробними підприємствами на 97% і відповідно видані розрахункові книжки.
Молоко заготовляють 11 молокопереробних підприємств.
Така організація дасть можливість населенню гарантований збут продукції, забезпечуючи її якість та гідну оплату.
– Яка роль фермерських господарств району?
– На Бершадщині діють 126 фермерських господарств, які вирощують урожай на площі понад 13 тисяч гектарів, що становить більше 12% виробництва валової продукції сільського господарства.
– Інвестиційні проекти на Бершадщині – сьогодні це реально?
– Так. У 2013 році в районі реалізовано два інвестиційних проекти. Введено в експлуатацію елеватор в селі Джулинка проектною потужністю 31 тис. тонн одноразового зберігання вартістю 81 млн. грн., створено 23 нових робочих місця.
Завершено реконструкцію свиноферми – родилки на 90 свиномісць в ПАТ «ЯвірАгро сервіс» с. Поташні вартістю 2 млн. грн., створено 5 нових робочих місць.
На завершальному етапі реконструкція кормового цеху в ПП «Бершадський відгодівельний комплекс» потужністю 25 тонн на добу вартістю 1,5 млн. грн., буде створено 5 нових робочих місць.
– Які перспективи тваринництва та переробки відходів сільськогосподарської продукції?
– У наступному році планується завершення ще 3 інвестиційних проектів: – переобладнання тваринницького комплексу під пташники в с. Джулинка, проектна потужність 370 тис. посадочних місць, вартість проекту 12 млн. грн., буде створено 30 нових робочих місць; – реконструкція приміщення для утримання та відгодівлі свиней у ПП «Бершадський відгодівельний комплекс», потужність 1200 головомісць свиней, вартість 3 млн. грн. та реконструкція свиноферми-родилки на 90 свиномісць, вартістю 3 млн. грн. У результаті завершення цих двох інвестиційних проектів буде створено 10 нових робочих місць.
ТОВ «Гамма консалтинг» реалізовує проект по виробництву паливних гранул (пелет) із відходів сільськогосподарського виробництва (солома та рештки соняшника) на території села Красносілка.
Потужність виробництва 10 тис. тонн паливних гранул у рік., вартість проекту – 10 млн. грн. У рамках соціально-економічного партнерства агроформувань району з органами місцевого самоврядування при сприянні управління АПР РДА укладено 121 соціальну угоду на загальну суму близько 3 мільйонів гривень.
Кошти за угодами використовувались на ремонт доріг, медичних та освітянських закладів, для інших соціальних потреб на території сіл району.
– І на завершення, що хочете сказати аграріям Бершадщини?
– Як бачимо, зроблено багато. Попереду – трудові будні і нові досягнення. Життя ставить перед нашими сільгосп - виробниками та владою конкретні завдання, над вирішенням яких слід ретельно працювати.
Це, в першу чергу, активізація роботи переробної галузі, збільшення відповідно зайнятості людей та покращення їхнього матеріального стану.Ми прагнемо до цього, намагаємося реалізувати ці питання та, разом із тим, пишаємося успіхами, які додають оптимізму. Адже саме від стану справ у сільськогосподарській галузі залежить економічний розвиток як нашого району, так і держави, благополуччя нинішнього і майбутніх поколінь.
Напередодні свята хочу подякувати за самовіддану й невтомну працю та побажати міцного здоров’я, миру й злагоди в родинах, нових вагомих трудових здобутків в ім’я процвітання рідної України і нашого чарівного краю, добробуту та благополуччя.
Спілкувалася Галина ІВАНЧЕНКО, член НСЖУ.