На думку експертів, важливу роль у цих змінах відіграв новий Митний кодекс, який набув чинності 1 червня 2012 року. Всупереч песимістичним прогнозам окремих українських політиків та «знавців», які на той момент піддали жорсткій критиці ще не прийнятий документ, новий Кодекс кардинально змінив роботу митниці, допоміг запровадити сучасні ІТ-сервіси, позбутися черг, зменшити кількість перевірок, мінімізувати корупційні ризики.
Як визнають самі підприємці нашого регіону, які займаються поставками українських товарів за кордон, українська митниця сьогодні працює за сучасними європейськими стандартами. «До доброго швидко звикаєш. Немає черг, практично відсутні довгі прискіпливі перевірки. Оформити митну декларацію можна в електронному вигляді, годинами не оббиваючи пороги і не приносячи «подарунки». Не доводиться, як раніше, платити зайве», – каже Сергій, топ-менеджер однієї з транспортних компаній столиці. За його словами, зіграло важливу роль і те, що розмитнювати вантажі сьогодні дозволено на тих пунктах, де підприємцю зручніше, а не винятково за місцем реєстрації фірми, як було раніше.
Щоб зрозуміти, наскільки це вигідніше, досить згадати: ще рік тому київська фірма мала розмитнювати вантажі лише в Києві, навіть якщо споживач їх чекав через 100 км від кордону у Львові.
Результат такої чесної гри, на думку експертів, влаштовує всіх. Український малий і середній бізнес потроху виходять з тіні. Країна поліпшує свої позиції в міжнародних рейтингах.
Бюджет поповнюється. За даними прес-служби Міндоходів, за сім місяців 2013 року фізособи-підприємці, які працюють за спрощеною системою оподаткування, сплатили до бюджету понад 2,8 млрд. грн. А це у півтора раза перевищує показники аналогічного періоду минулого року.
Адже стабільне наповнення бюджету – це можливість і ресурси для подальшого зниження податків, підвищення зарплат бюджетникам, ремонту наших багатостраждальних вінницьких доріг та реалізації соціальних проектів.
Легалізації бізнесу та мінімізації корупційних ризиків допомагають сучасні електронні сервіси, які вже використовуються. Наприклад, електронне декларування сьогодні стало основною формою спілкування підприємців з митницею. У серпні 2013 року «частка» електронних декларацій склала 84%.
Оксана ШИШКІНА.