Разом із Конституцією України, Законом «Про прокуратуру» та іншими нормативними документами, які стосуються органів прокуратури, кодекс належить до тих актів, що регулюють правові відносини працівників прокуратури у сфері їх професійної етики та поведінки. Крім того, нормативно-правова основа у цій царині базується на міжнародно-правових документах, зокрема на Конвенції про захист прав і основних свобод людини, рішенні Європейського суду щодо прав людини.
Акцент на моральність у прокурорському середовищі – не данина моді, а вимога сьогодення. Звичайно, не все так просто, адже йдеться про новий тип українського прокурорського працівника.
Як не прикро, але необхідно визнати, що в суспільстві ще існує стереотип правоохоронця-корупціонера. Змінити його – одне із найважливіших завдань, на якому наголошує Генеральний прокурор України Віктор Пшонка. Він зазначає, що перед тим як запитувати з інших, потрібно починати з себе. І в цьому напрямку вже зроблено не абстрактні, а конкретні кроки.
Так, відповідно до наказу Генерального прокурора України, у листопаді минулого року введено посаду старшого помічника прокурора області з питань внутрішньої безпеки.
Крім того, в прокуратурі області та підпорядкованих прокуратурах діє «телефон довіри». Адже пересічні громадяни мають бути впевнені, що їх буде почуто, і жодне повідомлення з приводу порушення законодавства, недостойної поведінки, використання службового становища не залишиться поза увагою та без правової оцінки. І в першу чергу це стосується прокурорсько-слідчих працівників.
В органах прокуратури не повинні працювати випадкові, некваліфіковані кадри.
Упродовж 2012 року після втручання внутрішньої безпеки прокуратури області звільнено 6 працівників, 3 притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
Разом з тим, завданням внутрішньої безпеки є також захист працівників прокуратури від неправомірних посягань. У 2012 році мали місце два хуліганські випадки, вчинені стосовно працівників прокуратури. За цими фактами відкрито кримінальні провадження, а особи, які вчинили правопорушення, перебувають у розшуку.
Зауважу, що перш за все потрібно аналізувати ситуацію і не піддаватися на провокаційні заяви і сенсації на догоду медіа чи собі, однак ніяк не на користь моральній рівновазі в суспільстві.
Петро ШИШКО, старший прокурор прокуратури Вінницької області з питань внутрішньої безпеки