Про те, як розвивається мале та середнє підприємництво на території району, розповідає начальник управління економіки райдержадміністрації Валентин Володимирович РУСНАЧЕНКО.
– Нещодавно сесією ра йонної ради затверджено Програму малого та середнього підприємництва Бершадського району на 2013-2014 роки. Нею окреслено основні пріоритети вдосконалення підприємницького середовища. До них слід віднести нормативно-правове регулювання підприємницької діяльності; фінансово-кредитну підтримку; ресурсну та інформаційну підтримку; розвиток інфраструктури підприємництва.
Все, що залежить від місцевих органів влади, максимально ефективно робиться для підтримки та розвитку підприємницьких ініціатив.
Попередніми і нині прийнятою програмою передбачались щорічно кошти на відшкодування суб’єктам підприємництва відсоткових ставок за кредитами, що залучені на реалізацію інвестиційних проектів. Участь у районному конкурсі суб’єкти підприємницької діяльності не брали.
Основні причини – обмеженість короткострокового кредитування та відсутність інвестиційних проектів.
Разом з тим маємо можливість брати участь в аналогічному обласному конкурсі.
Торік на адресу облдержадміністрації були направлені матеріали по ФГ «Фермерпродуктсервіс». У результаті відбору це фермерське господарство отримало певну фінансову підтримку.
Здійснюється співпраця підприємців з координаційною радою з питань розвитку підприємництва та реалізації державної регуляторної політики.
Якісно функціонує спрощений механізм започаткування та виходу із бізнесу. Працює дозвільний офіс, хоча погоджусь з підприємцями, що його робота потребує певного вдосконалення.
На веб-сторінці РДА є розділи: регуляторна політика, дозвільний офіс, реєстраційний офіс.
Нині відсутні будь-які регуляторні перепони, що стримують розвиток малого та середнього бізнесу.
В органах податкової інспекції діє телефон довіри. З проблемних питань малого бізнесу можна звертатись і на телефони райдержадміністрації.
У травні минулого року податківцями відкрито центр обслуговування платників податків. Створена установа формує позитивну думку про податкову службу, покращує якість обслуговування платників податків, створює комфортні умови для них, забезпечує прозорість.
Досліджується питання створення в районі центру з надання адміністративних послуг.
Маємо своїх представників і в регіональній раді підприємців при голові облдержадміністрації.
До цього слід додати і численні зустрічі керівників районних установ з підприємцями з питань роз’яснення нововведень у законодавстві, обговорення поточних проблем у форматі виїзних прийомів громадян, зборів, колективних зустрічей.
У підсумку маємо найбільшу кількість зайнятих у цій сфері – більше 5,5 тис. чоловік, а це понад 30% усього зайнятого економічною діяльністю населення району.
Галузева структура малого підприємництва району свідчить про те, що більш привабливою для розвитку бізнесу залишається невиробнича сфера.
Із зареєстрованих 4163 суб’єктів підприємницької діяльності діючими є 3539, у тому числі 262 юридичні особи та 3277 фізичних осіб. У 2012 році зареєстровано 11 малих підприємств, 5 фермерських господарств та 196 фізичних осіб.
Хоча заради справедливості треба зазначити, що зміни податкового законодавства та встановлення нових правил ведення бізнесу призвели до утворення в минулому році від’ємного балансу між кількістю новостворених фізичних осіб-підприємців та кількістю підприємців, що припинили діяльність. Необхідно відзначити і те, що припиняли свою діяльність також підприємці, які в останні роки нею практично і не займались. Тому, кількість фізичних осіб-підприємців, які протягом року припинили свою діяльність, у 1,8 раза перевищила кількість зареєстрованих і склала 360 чоловік.
Але і бізнес повинен повернутись лицем до таких питань, як оплата праці, легалізація зайнятості, ефективність діяльності, насичення місцевого ринку продуктами споживання, захист прав споживачів.
Більш активними мусять бути і голови громадських організацій у частині надання пропозицій щодо подальшого вдосконалення підприємницького середовища.
Програмний підхід на державному та місцевому рівнях забезпечує ефективний розвиток малого підприємництва, повноцінне використання його потенційних можливостей, перетворення бізнесу на дієвий механізм розв’язання економічних і соціальних проблем, вирішення проблем безробіття та швидке наповнення місцевих ринків товарами та послугами.
Вважаю, що всі проблемні питання розвитку підприємництва неможливо вирішити без відповідних заходів на державному рівні.
Розвиток малого та середнього бізнесу – це тривалий процес, який повинен мати певну етапність, виходячи зі стану економіки, існуючих проблем на макро- та мікрорівнях.
Розвиток території регіону неможливий без розвитку малого і середнього бізнесу.
Підприємництво є і мусить бути в подальшому основою економічного і соціального розвитку.