У пору реформування у галузі охорони здоров’я це засідання з самого початку не налаштовувало на спокійний перебіг дискусій між виступаючими. Адже поки що можна чути чимало негативних тлумачень на цю тему. Хоч за останніх два роки не можна не помітити і змін на краще.
Із наведення конкретних прикладів цих змін і розпочав свій виступ начальник відділу охорони здоров’я РДА Д.Н. Яремчук (на знімку). Покращилася матеріально-технічна база, чого населення очікувало вже давно, здійснено чималий обсяг ремонтних робіт, відкриваються пункти тимчасового базування бригад швидкої медичної допомоги, що, певною мірою, знімає соціальну напругу в селах. Почав реалізовуватися проект здешевлення деяких ліків, зросла заробітна плата медпрацівників, особливо сімейної медицини, значно зменшилася кількість звернень від населення щодо недобросовісного ставлення медпрацівників до своїх обов’язків. Далі ж на їхню адресу прозвучали вже конкретні звинувачення, причиною яких є нібито недостатня дисципліна деяких медпрацівників, їхня невимогливість до підлеглих тощо.
На завершення виступаючий закликав усіх до співпраці в усіх медичних закладах району, але критика багатьма з них, ймовірно, була сприйнята, як упереджене ставлення.
Те, що бершадським медикам дійсно вдалося багато чого зробити, одразу ж зуміла довести, завдяки поглибленому аналізу ситуації, заступник головного лікаря ЦРЛ В.П. Довгань. Щоб не перевантажувати читачів великим переліком цифр медичної статистики, зазначимо лише,що на охорону здоров’я за звітний період було витрачено більше 22-х мільйонів гривень.
Є ще у ЦРЛ невирішені проблеми, як і вакантні місця лікарів, але це питання неможливо вирішити за один день.
Скорочення ліжко-фонду до 230 ліжко-місць теж не здійснювалося одноосібно. За словами виступаючої, ніхто нікому не відмовив у госпіталізації хворого. А на зауваження щодо пенсійного віку лікарів, пояснила, що дехто з них може бути у значно кращій формі, ніж набагато молодші колеги.
Було окреслено і пріоритетні напрямки роботи на наступний період, серед яких – всебічне сприяння веденню реформ у системі охорони здоров’я, покращення демографічної ситуації, охорона здоров’я матері і дитини, зменшення репродуктивних втрат, профілактика захворювань, зниження рівня інвалідності, подальше здійснення контролю у ході медичної реформи, заходів, спрямованих на боротьбу з ВІЛ/СНІДом, серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом, удосконалення екстреної медичної допомоги, зміцнення матеріально-технічної бази.
Не менш змістовними і доказовими, наскільки багато зроблено у ході реформ, були і виступи головного лікаря комунальної установи «Бершадський районний центр первинної медико-санітарної допомоги» Л.І. Брикулі, ра йонного педіатра С.О. Красюк, завідуючого акушерсько-гінекологічним відділенням В.П. М’яснікова, завідуючої лабораторією Н.Г. Лазур.
Василь Павлович, зокрема, розповів про свою роботу, подякував за нове обладнання і можливість брати участь в українсько-швейцарському проекті та спрямував роботу підсумкової наради в інше русло.
Реформування, з його точки зору, – справа потрібна, хоч і здійснюється досить важко, особливо, коли починали.
Зате тепер лікарі самі почали об’єднуватися заради спільної мети, результату. «Якщо критикуватимемо один одного, діла не буде», – сказав він.
На його думку, навпаки, потрібно вселяти впевненість у своїх діях. Люди, яких доводиться обслуговувати, – одні і ті ж, тож і колектив медпрацівників повинен працювати злагоджено. На засіданні ради годилося б виявляти, на основі аналізу стану справ, як глобальні проблеми, так і напрямки, куди рухатися далі. У цілому ж реформи, вважає Василь Павлович, здійснюються у потрібному напрямку.
Обласний акушер-гінеколог І.Л.Кукуруза, яка взяла участь у роботі засідання, також зізналася, що їй було досить неприємно слухати суперечку між представником РДА і адміністрацією ЦРЛ. Вона переконана в тому, що, здійснюючи реформи, усі повинні працювати в одному напрямку. Тим більше, що на черзі вже створення госпітальних округів, тобто черговий етап реформування. Щодо Бершадської ЦРЛ, то вона буде лікарнею інтенсивного лікування ще й для Чечельницького та Теплицького районів. Це право вибороли наші медичні працівники.
Супротив реформам, за її словами, був, але медпрацівники поволі дають йому раду.
Якщо де-не-де і трапляються негативні моменти, то вони в основному організаційного характеру і їх вирішення залежить від нас самих, сказала І.Л. Кукуруза.
А щодо питань, які порушувалися на засіданні медичної ради, то у переважній більшості вони робочі і повинні вирішуватися у робочому порядку.
Чи витримає наша лікарня три райони? За підрахунками медиків, витримає. Кількість ліжко-місць хоч і скоротилася, то тільки у зв’язку з тим, що впроваджуються зовсім інші, нові технології лікування. Головне, тільки правильно все організовувати, як і працювати всім на спільний результат. На засіданні йшлося, що в цілому медична реформа правильна і її треба продовжувати.
Заступник голови районної ради В.С. Бондаренко, який брав участь у роботі зібрання, сказав, що його найбільше радує те, що медики бачать напрямки, чітко орієнтуються, що робити далі. У такому випадку влада району робитиме все можливе, щоб сприяти розвитку медичної галузі.
Роботу ЦРЛ по медичному обслуговуванню населення та здійсненню реформування системи охорони здоров’я району визнано такою, що потребує подальшого удосконалення.
На засіданні ради були прийняті відповідні рішення, у яких чітко визначені пріоритетні напрямки діяльності на 2013 рік.
Павло КУШПЕЛА