Комісія розглядає питання, у тому числі спірні, які потребують колегіального розгляду, але найболючішим, про яке б хотілося розповісти, є розгляд питання про вирішення батьками спорів щодо участі у вихованні та порядку спілкування і побачення з дитиною.
Часто після розлучення батько дитини не так вже й прагне спілкування з дитиною, але його прагнення дошкулити колишній дружині, завдати їй якомога більше хвилювань превалює над здоровим глуздом та, зокрема, над інтересами дитини. У свою чергу мати також може забороняти батькові бачитися з дитиною в своїх інтересах та щоб завдати батькові болю за те, що він її залишив.
Право батьків на спілкування з дитиною належить до особистих. Тому його так важко забезпечувати за допомогою закону, можливості якого в цьому випадку обмежені. Сімейний кодекс України передбачає захист права того з батьків, хто проживає окремо від дитини, на виховання та спілкування з дитиною в адміністративному і судовому порядку Відповідно до ст. 141 СК України мати та батько мають рівні права й обов’язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов’язків щодо дитини. Питання виховання дитини вирішується батьками спільно. Крім того, в ст. 157 СК України сказано, що той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов’язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею, а той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвитку дитини.
Та на практиці тому з батьків, хто проживає окремо, реалізувати свої права та обов’язки практично не вдається.
Якщо дитина, наприклад, залишилася проживати з матір’ю і батько ще не звертався ні до органу опіки та піклування, ні до суду щодо вирішення питання участі у вихованні дитини та встановлення порядку зустрічей з нею, то мати дитини може зовсім не надавати цих зустрічей. Так, це незаконно, але ніякої відповідальності мати дитини в цьому випадку не нестиме.
Але, якщо рішенням комісії з питань захисту прав дитини з урахуванням висновку органу опіки та піклування (служби у справах дітей) порядок зустрічей з дитиною та участі у її вихованні вже встановлений (ст.158 СК України), то у випадку перешкоджання матір’ю дитини таким зустрічам, батько дитини має право звернутися до суду з позовом про усунення перешкод у спілкуванні з дитиною та стягнення матеріальної та моральної шкоди. Якщо ж не виконується рішення суду, яким вирішено це питання, то знову ж таки батько дитини може звернутися з позовом про стягнення матеріальної та моральної шкоди. Більше того, якщо мати дитини ухиляється від виконання рішення суду, суд за заявою батька, може передати дитину для проживання з ним (ст.159 СК України).
Той з батьків, хто проживає окремо, не має права вимагати спілкування в невстановлений час, порушувати нормальний режим життя дитини, приймати відносно неї будь-які рішення, не погоджуючи їх з іншим з батьків, тощо. Рішення органу опіки та піклування є обов’язковим для виконання.
Шановні батьки! У разі виникнення спорів щодо виховання ваших синів та дочок, звертаємося до вас з проханням у будь-якій ситуації знаходити взаєморозуміння між собою заради збереження морального, психічного та фізичного здоров’я дітей.
Жанна СМАКОУС, секретар комісії з питань захисту прав дитини при Бершадській РДА.