Згідно з частиною першою статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платниками, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску, є фізичні особипідприємці, члени їх сімей, котрі беруть участь у підприємницькій діяльності, члени фермерських господарств, громадяни України, які працюють за межами України.
Усі без винятку фізичні особи-підприємці обов’язково беруть участь у пенсійному страхуванні та страхуванні на випадок безробіття.
Добровільно вони можуть долучитися до страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Аби взяти участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, потрібно подати в територіальний орган Пенсійного фонду за місцем проживання відповідну заяву, після чого з Пенсійним фондом, не пізніше, ніж протягом 30 календарних днів із дня отримання заяви, укладають договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного страхування. Термін добровільної участі визначають у договорі, але він не може бути меншим як один рік.
У загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, єдиний внесок встановлюється у розмірі 36,6 відсотка визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску; у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванні від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, єдиний внесок встановлюється у розмірі 36,21 відсотка, визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску.
У разі бажання зазначених осіб бути застрахованими за всіма видами загальнообов’язко вого державного соціального страхування (пенсійним, на випадок безробіття, у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності) єдиний внесок встановлюється у розмірі 38,11 відсотка, визначеної для цієї категорії осіб бази нарахування єдиного внеску.
Слід зауважити, що в усіх трьох випадках сума, з якої платник бажає сплачувати страхові внески, не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Галина ДРУГАК, перший заступник начальника управління ПФУ у Бершадському районі.