Запитання, винесені на початку підзаголовка, прозвучали й на нараді з керівниками структурних підрозділів райдержадміністрації, районних установ центральних органів влади, керівниками підприємств, суб’єктами підприємницької діяльності, головами споживчих товариств 11 січня.
Голова райдержадміністрації О.Ф. Снігур розпочав її теж з самого початку відзначивши, що питання оплати праці, легалізації робочих місць,трудових відносин взагалі, покращення умов праці повинні бути одними з основних. На сьогодні вкрай необхідно налагодити діалог з підприємствами всіх форм власності, щоб вони вирішувалися найоперативніше, адже всі ми хочемо працювати, отримувати нормальну зарплату і пенсії. А з наповненням бюджету є багато питань, і в нашому районі маємо немалі резерви для їх вирішення.
Питання порядку денного даної наради, з яких виступали керівники районних управлінь та служб, а мова йшла про показники фінансової діяльності суб’єктів господарювання, заходи щодо збільшення бази оподаткування, про виконання завдань з наповнення бюджету Пенсійного фонду, дотримання державних гарантій в оплаті праці, за словами очільників району О.Ф. Снігура і М.Г. Бурлаки взагалі є визначальними для соціально-економічного розвитку Бершадщини.
Досягнутий рівень цих показників у минулому році дозволяє стверджувати, що ми на правильному шляху. Але разом з тим район поки що отримує обгрунтовані зауваження керівництва області щодо досягнутого рівня в окремих напрямках діяльності.
Тому нам вкрай необхідно вже сьогодні думати про те, як будемо жити завтра.
Після детальних виступів з даних питань, поглибленого аналізу, було заслухано інформації керівників дея ких під приємств, зокрема М.Г. Туряка з ПП «Дуумвірат», О.Л. Герасименка з ПрАТ «Бершадська швейна фабрика «Бужанка» і відзначено, що окремі питання в багатьох колективах вирішуються поки що не на належному рівні.
Було зауважено, що досить вже вести розмови про високі матерії, а натомість потрібно пройнятися гордістю справжніх українців і братися самим будувати свою державу. Причому, не обов'язково шукати інвестора. Зокрема давно пора покласти край тіньовій економіці і починати самим вибудовувати власне майбутнє.
О.Ф. Снігур закликав всіх керівників зробити на місцях серйозний аналіз з даних питань, тому, що кожні півторадва місяці потрібно буде звітувати в області про те, як вони в цілому вирішуються в районі. Причому, про рівень заробітної плати будуть звітувати всі, де тільки є робочі місця.
А вже підбиваючи підсумки, голова райдержадміністрації відзначив, що завдання, які ставляться перед кожним з керівників, реальні, але виконати їх можна лише завдяки системній роботі. Інтереси працюючих, взагалі всіх жителів району, мають бути на першому місці. Відповідальність за економіку підприємств, дотримання соціальних гарантій покладається, насамперед, на керівників, як великих, так і малих підприємств, підприємців-фізичних осіб, які наймають робочу силу. Саме керівники повинні підняти на вищий щабель менеджмент, знайти правильну стратегію діяльності, методи вирішення проблем. Робота й надалі в цьому напрямку буде проводитися районною владою постійно – у формі нарад, співбесід тощо. Поставлено завдання відпрацювати додаткові шляхи наповнення бюджетів всіх рівнів, повної ліквідації нелегальної зайнятості, оновлення виробництва та зростання продуктивності праці, про своєчасне встановлення обгрунтованих тарифів на житлово-комунальні послуги, впровадження нових технологій, освоєння нових видів продукції, відпрацювання нових шляхів збуту, на залучення реально-ефективних інвесторів, нарощування обсягів виробництва, покращання якості надання послуг, показників фінансової діяльності, активізацію будівельної галузі, покращання автоперевезень. Слід максимально зменшувати енергоємність виробництва, зокрема за рахунок економії енергоресурсів та оптимізації структури енергоспоживання, розширювати мережу магазинів власної продукції, забезпечувати належний рівень оплати працівників, підвищення рівня зайнятості, створення нових робочих місць тощо.
Окремо йшлося про екологію й благоустрій – на ці роботи повинні залучатися всі.
І знову про найголовніше – тема підвищення рівня заробітної плати, її легалізації не нова. Райдержадміністра цією чимало робиться у цьому плані. Ось і перед початком даної наради заступник голови райдержадміністрації В.Я. Кушпела провів ще й засідання відповідної комісії з даних питань. Справа в тому, що проводити перевірки так, як це робилося раніше, вже неможливо, потрібно враховувати зміни у законодавстві.
На засіданні комісії йшлося про конкретно виконану роботу по детінізації найманих робочих місць, про стан виконання заходів по ліквідації тіньової зайнятості взагалі, про вжиті заходи щодо легалізації найманої праці. Головним завданням при цьому ставилося обов'язкове досягнення результатів перевірок. Було заслухано ряд пропозицій, спрямованих на досягнення їх результативності.
На засіданні комісії було рекомендовано правильно планувати роботу по перевірках, а також звітувати всім службам, що саме ними зроблено, кого і за що притягнено до відповідальності. Питання легалізації заробітної плати, дотримання відповідного її рівня і надалі не сходитиме з порядку денного, а факти порушень будуть оприлюднюватися.
Наступного дня О.Ф. Снігур разом з М.Г. Бурлакою знову провели нараду з сільськими головами та підприємцями району, але вже за участю заступника голови облдержадміністрації В.І. Барецького і голови регіональної ради підприємців А.Р. Алєксенцевої (на знімку). Звернувшись до представників малого та середнього бізнесу, запрошених, було зроблено наголос, що влада ставить за мету удосконалити співпрацю з підприємницькими структурами щодо вирішення проблемних питань, забезпечення безперервного і ефективного функціонування бізнесу. А його діяльність без підтримки місцевих органів влади практично неможлива.
Малий і середній бізнес району – це на сьогодні 148 діючих малих підприємств, 120 фермерських і 3435 підприємців-фізичних осіб. В цьому секторі зайнято більше п’яти тисяч чоловік.
З метою забезпечення умов для подальшого розвитку малого підприємництва, в районі відпрацьовано програмний підхід, реалізовуються заходи по його розвитку. Влада готова обговорювати проблемні питання щодо надання допомоги для покращання підприємницького середовища, співпрацювати з бізнесом для спільної користі.
В.І. Барецький вів конкретну мову про допомогу влади бізнесу, про проблеми з надходженнями у Пенсійний фонд тощо.
Головою ОДА поставлено завдання мати зворотній зв’язок влади з суб'єктами підприємницької діяльності. А найпершим завданням фіскальних органів є ведення роз’яснювальної роботи з підприємцями щодо дотримання ними податкового законодавства. А так, як до 90 відсотків доходів у бюджети надходить з доходів фізичних осіб, йшлося і про їхню заробітну плату. Тому її легалізація, як і взагалі підвищення рівня бізнесу, теж є першочерговим завданням. Підприємці нехай заробляють, але нехай і платять відповідну заробітну плату працюючим, податки. Влада і бізнес повинні стати партнерами.
А.Р. Алєксенцева відзначила, що вирішення проблем малого та середнього бізнесу треба починати з вивчення законодавства. Владу, за її словами, можна міняти, але нічого не зміниться до тих пір, поки не змінимося всі ми. Але тільки через регіональну владу в суб’єктів підприємницької діяльності є можливість вийти на уряд з конкретними пропозиціями.