На знімку: головний лікар ЦРЛ Василь Анатолійович Залецький разом зі своїм заступником по медичній частині, депутатом районної ради Валентиною Петрівною Довгань (зліва направо) та завідуючою бактеріологічною лабораторією Марією Георгіївною Мельничук обговорюють питання діяльності лабораторії.
– Василю Анатолійовичу, в нашому районі вже повністю здійснені заходи по розмежуванню первинного та вторинного рівнів надання медичної допомоги населенню. Отже, центральна районна лікарня сьогодні – це…
– Наш заклад поступово перетворюється, і ми прагнемо до цього, в лікарню інтенсивного лікування, адже надаємо цілодобову медичну допомогу хворим з гострими станами, що потребують високої інтенсивності лікування та догляду, цілодобової спеціалізованої медичної допомоги окремим категоріям пацієнтів. ЦРЛ розрахована на 255 ліжок, а в разі потреби можуть бути розгорнуті ще 25. У нас залишилися усі вузькі спеціалісти колишнього поліклінічного відділення ЦРЛ, фактично маємо консультативно-діагностичний центр. В структуру центральної районної лікарні входять і відділення надання швидкої медичної допомоги та деякі інші підрозділи.
– Реалізація пілотного проекту щодо реформування системи охорони здоров’я передбачає створення госпітальних округів, які повинні забезпечувати умови для надання населенню вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги. Яка робота проводиться в цьому напрямку?
– Госпітальний округ – це організаційно-функціональне об’єднання закладів охорони здоров’я регіону, які задовольняють потребу населення однієї або кількох адміністративно-територіальних одиниць у вторинній медичній допомозі. Створення госпітальних округів – це перший етап реформування вторинного рівня надання медичної допомоги. В області планується створити 18 таких округів. Враховуючи кількість населення, стан транспортних комунікацій, матеріально-технічний та кадровий потенціал стаціонарів, передбачається створення госпітального округу у Бершаді, закладами якого медична допомога надаватиметься населенню Бершадського та Че чельницького районів. Це питання узгоджено, однак рішен ня мають приймати ра йонні територіальні громади.
Зазначу: це не означатиме закриття Чечельницької ЦРЛ, адже там, як і раніше, функціонуватимуть поліклініка, кабінети діагностики, хірургічне, дитяче та інші відділення. До речі, після введення в експлуатацію нового корпусу пологово-гінекологічного відділення Бершадської ЦРЛ жителі Чечельницького району теж користуються його послугами. Наразі готується угода між Чечельницькою та Бершадською районними радами щодо надання субвенції на оплату таких послуг. Крім того, в сусідньому районі відсутні стаціонарні ліжка для лікування хворих офтальмологічного та ЛОР- відділень. Сьогодні необхідно думати про те, як зменшити навантаження на бюджет і разом з тим покращити медичне обслуговування населення. Реформування системи охорони здоров’я – це і є один із шляхів вирішення цього питання.
– Починаючи з наступно - го року, фінансове забезпечення закладів охорони здоров’я в пілотних регіонах здійснюватиметь ся за видами медичної допомоги. Як це вплине на якість медичного обслуговування населення?
– Дійсно, внаслідок проведення реформи планується удосконалити систему фінансування закладів охорони здоров’я, забезпечити раціональне і ефективне використання бюджетних коштів. Стосовно ЦРЛ, то з першого січня 2012 року її утримання фінансуватиметься з обласного бюджету. Переконаний: це не лише зменшить навантаження на районний бюджет, а й значно розширить можливості для централізованого придбання обладнання, медикаментів, проведення ремонтів тощо. Завдяки тому, що розпорядник коштів буде один, вони використовуватимуться раціональніше і ефективніше.
– Надання екстреної медичної допомоги – одне з пріоритетних завдань реформування системи охорони здоров’я. Як це питання вирішується на Бершадщині?
– На сьогодні надання невідкладної та екстреної допомоги – це функція відділення швидкої медичної допомоги ЦРЛ. В області створено центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, у складі якого буде 510 станцій швидкої медичної допомоги, в які входитимуть районні відділення. Звісно, бажано, щоб така станція була і в Бершаді. У нас в районі планується відкрити чотири пункти швидкої медичної допомоги на базі колишніх дільничних лікарень в Маньківці, Михайлівці, Усті і Шляховій. Крім того, дві бригади швидкої медичної допомоги будуть і в самому райцентрі. В перспективі ж надання невідкладної та екстреної медичної допомоги планується розділити – невідкладну допомогу надаватимуть центри первинної медико-санітарної допомоги, а екстрену – структури швидкої медичної допомоги.
– Василю Анатолійовичу, вторинну медичну допомогу надають лікарі відповідної спеціалізації. У зв’язку з цим чи не виникне кадрова проблема?
– На сьогодні в ЦРЛ працюють 95 лікарів, з яких 30 – мають вищу кваліфікаційну категорію, 35 – першу, 10 – другу, а також 18 лікарів-спеціалістів. Кадрами укомплектовані добре, правда, потрібні один лікар-фтизіатр, 2-3 терапевти та 2-3 педіатри для надання цілодобової медичної допомоги цими спеціалістами. Лікарів пенсійного віку небагато, колектив останнім часом значно омолодився. А стосовно забезпечення кадрами працівників середньої ланки взагалі ніяких проблем немає, адже в Бершаді функціонує медичний коледж.
– Які проблеми ви вже відчули на шляху реорганізації галузі?
– Проблемні питання такі, як і у всіх лікарнях. Як кажуть, хто не працює, той не помиляється. Розмежування первинного та вторинного рівнів надання медичної допомоги населенню відбулося, тепер відшліфовується виконання функцій, готуємося до наступних кроків реформування галузі. Хочеться, щоб обсяги фінансування закладів охорони здоров’я збільшувалися.
Спілкувався Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ.