На знімку: голова районної ради М.Г. Бурлака (другий справа) разом з сільським головою М.Г. Кузиком та благочинним Бершадського округу протоієреєм Олегом Мураховським цікавляться ходом ремонтних робіт в храмі. Крайній зліва – о.Федір.
Згідно з графіком перший комплексний виїзд робочої групи на чолі з головою районної ради М.Г. Бурлакою відбувся минулого тижня до віддаленої Тернівки.
День районної ради у Тернівці відбувся напередодні Дня села і свята Покрови Пресвятої Богородиці, тож голова райради М.Г. Бурлака разом з благочинним Бершадського округу прото - ієреєм Олегом Мураховським та сільським головою М.Г. Кузиком побували у місцевій церкві Святої Покрови, якій вже 160 років. Нині в храмі проводиться ремонт, розповідав протоієрей о. Федір, а потім буде і художній розпис. Ремонтні роботи ведуться на кошти громади, допомагає й інвестор – ТОВ «Чарівна нива» (директор В.В. Корчевний), підтримка є й з боку сільського голови та сільради. В селі три кладовища, два з яких вже не діють. До основного є під’їзна дорога, на ньому підтримується належний порядок.
Далі маршрут робочої групи проліг до дільничної лікарні, яка слугує громаді вже понад сто років. Нині масштаби її діяльності не такі, як колись, однак торік тут проліковано близько чотирьохсот чоловік. Сільські медики задоволені тим, що завдяки співфінансуванню з районного та обласного бюджетів нещодавно отримали новий санітарний автомобіль. Головний лікар дільничної лікарні, депутат районної ради О.Т. Сінолуп, як і його колеги, мріє про оновлення медичного обладнання, збільшення фінансування лікувального закладу, адже потрібні ремонт крівлі, облаштування вимощення тощо.
Дещо раніше замінили частину вікон, нинішнього року завдяки інвестору спромоглися зробити ремонт приймального відділення в лікарні. Наразі персонал готується до реорганізації дільничної лікарні в амбулаторію загальної практики – сімейної медицини.
В місцевому дитсадку (завідуюча М.А. Кузик), в якому в двох різновікових групах виховуються три десятки малюків, на даний час теж проводяться ремонтні роботи – підводять воду, облаштовують каналізацію. Замінили дев’ять з 34-х вікон на сучасні, на що витрачено 13,5 тис. грн. додаткових надходжень до сільського бюджету, облаштували внутрішні туалети. Кошти – 19,5 тис. грн. – на закупівлю будівельних матеріалів виділила і районна влада, з ремонтом допомагає знову ж таки ТОВ «Чарівна нива». Приміщення дитсадка – типове, його збудовано 45 років тому. Тут тепло, затишно, адже діє опалення, є й грубка. Діти забезпечені якісним збалансованим харчуванням, батьківська плата за відвідування дітьми дошкільно-навчального закладу становить дві гривні на день. В дитсадку оформлено кімнату українознавства, діє ляльковий театр, є багато іграшок, надворі облаштовано ігровий майданчик.
Тернівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, де директором Т.Ф. Ярмійчук, якраз готовилася до свята – у суботу школа відзначила своє 150-річчя. Навчальний заклад добротний.
В школі на даний час навчається 101 учень, хоча вона розрахована на навчання значно більшої кількості дітей. Проблемним поки що залишається питання забезпечення належного температурного режиму в класах взимку, адже котельня розташована далеченько від школи. Голова районної ради М.Г. Бурлака тут же зауважив: це питання вивчається, діє відповідна програма, тож є надія на поліпшення ситуації.
Сільський голова М.Г. Кузик відзначив: подібні комплексні виїзди робочих груп в територіальну громаду корисні, адже керівники ра - йону, працівники відповідних служб дивляться на проблеми свіжим поглядом, допомагають, підказують, як їх розв’язати. Останнім часом, за його словами, збільшився обсяг коштів, які надходять громаді з району.
– Зараз відчутна перспектива газифікації сіл нашої зони – Тернівки, Березівки, Серебрії і Серединки, – говорить М.Г. Кузик. – Вже навіть стоїть питання про виготовлення проектної документації підвідного газопроводу від Шляхової до наших сіл. Замовником виступає Тернівська сільська рада.
Районна влада вже виділила на це 25 тисяч гривень – і це оптимістична нота. Загальний кошторис на виготовлення проекту – майже 96 тис. грн. Очікуємо, що з ра - йону ще надійде 25 тисяч, решту пропорційно виділять наші сільські ради, такі кошти знайдуться. Вже й проведено збори громадян, визначено кількість бажаючих газифікувати свої оселі.
Наступною проблемою Михайло Григорович Кузик вважає сільське бездоріжжя, адже з 48 кілометрів доріг лише 14 – з твердим покриттям. Протяжність села – майже 9 кілометрів. Сільська рада докладає зусиль, щоб хоча б організувати грейдерування ґрунтових доріг, до ремонту яких долучаються й самі мешканці.
Чекає свого вирішення й проблема вуличного освітлення. Центральна дорога тягнеться селом вздовж 3,5 км, освітлення відновлено власними силами тернівчан поки що на відрізку в один кілометр, але продовжують працювати над цим питанням.
В селі є водогін протяжністю майже 2,5 км, в якому вода придатна для пиття, чого не скажеш про криниці, де вона з великим вмістом солі. Тож забезпеченість населення питною водою – теж актуальне питання.
Дошкуляє й проблема сільського безробіття. В селі мешкають 1186 громадян, із 540 осіб працездатного віку роботу мають лише 68 чоловік. В основному люди розраховують на підсобне господарство, чимало й таких, які подалися на заробітки.
Сільська рада плідно співпрацює в цьому питанні з районним центром зайнятості.
До Тернівської сільської ради обрано 16 депутатів, які працюють в трьох постійних комісіях. Усі вони активні, енергійні, діють злагоджено.
До речі, у складі сільської ради – три сімейні пари депутатів: Микола Володимирович і Людмила Миколаївна Медведчуки, Микола Миколайович і Лариса Іванівна Гончаруки та Анатолій Володимирович і Тетяна Миколаївна Сікорські.
Особливо сільський голова М.Г. Кузик наголошував на тісній співпраці з районною владою, ТОВ «Чарівна нива» та ТОВ «Анко-2005», де керівниками В. В. Корчевний та В.М. Діденко. Вони не стоять осторонь проблем громади і завжди допомагають.
На виїзний прийом до голови районної ради того дня прийшла лише одна пенсіонерка, інвалід ІІІ групи Л.С. Аванесьян, яка доглядає за чоловіком Сергієм, інвалідом ІІ групи. Лідія Семенівна зверталася з приводу відновлення роботи аптеки в селі. Це питання вже узгоджене, є приміщення і працівник, тож найближчим часом аптечний кіоск запрацює.
Варто відзначити: у складі робочої групи в Тернівській територіальній громаді працювали також заступник голови районної ради В.С. Бондаренко, керуючий справами її виконавчого апарату, депутат райради М.П. Грабчак, а також начальник організаційного відділу Н.М. Мазурик. Вони теж побували на об’єктах соціально-культурної сфери, в закладах торгівлі, вивчали питання забезпечення життєдіяльності громади.
– В Тернівці ще багато невирішених питань, – ділиться враженнями В.С. Бондаренко. – Ремонту потребує сільський будинок культури, необхідно благоустроїти ринок, потребує покращення й спортивно-масова робота.
Однак зміни на краще в селі помітні.
День районної ради в Тернівській територіальній громаді був насиченим, члени робочої групи спілкувалися з людьми, обговорили багато актуальних питань. Відчувалося: хоча це село і віддалене географічно від райцентру, але живе своїм життям, має перспективу.
– Мета нашого заходу – глибоко вивчити, вникнути у дрібниці, акумулювати всі питання, які потребують вирішення і сформувати стратегію розвитку даної території і району в цілому, – підбив підсумки М. Г. Бурлака.
Василь ВЕРБЕЦЬКИЙ