Fridge magnet wooden gears

Незадекларована зайнятість: українські реалії

  • Подобається0Не подобається
  • 18 Серпня 2011, 20:34


За оцінками Міжнародної організації праці, Всесвітнього Банку, різних соціологічних служб, рівень нелегального працевлаштування в Україні становить від 2 до 4,7 мільйонів осіб. Цифра просто величезна. Фактично, це від 14 до 33 відсотків від офіційно працюючих. І всі ці люди не тільки не мають можливості отримувати соціальні гарантії сьогодні, але й у майбутньому матимуть мізерну пенсію.
Про легалізацію неформального ринку праці ми поговоримо з Головою Державної інспекції України з питань праці – Головним державним інспектором України з питань праці Андрієм ЧЕРКАСОВИМ.

– Андрію Володимировичу, що входить у поняття «трудового нелегала» і які масштаби проблеми?

– Працівник може себе сміливо зарахувати до «трудового нелегала», якщо, не оформивши трудовий договір, за ним закріпили робоче місце, у нього є керівник, і працівникові необхідно дотримуватися певного графіка виконання робіт. Тому незадекларована зайнятість – це будь-яка оплачувана діяльність, яка є законною за своїм характером, але не задекларована у державних органах.

Переважна більшість, а це 61 відсоток незадекларованої зайнятості, – сконцентровано у сільському господарстві.

Решта – у будівництві, торгівлі, ремонтних роботах, готельному та ресторанному бізнесах.

Незадекларована зайнятість також поширена серед осіб із низькою кваліфікацією, серед осіб віком від 60 до 70 років, і частіше серед чоловіків, ніж жінок.

Майже 95% загальної незадекларованої зайнятості припадає на малі підприємства, тобто ті, де персонал нараховує до 50 працівників.

– Це означає, що великі підприємства не порушують трудове законодавство?

– За шість місяців цього року наші інспектори перевірили майже 20 тис. підприємств і виявили 81 тис. порушень трудового законодавства. Ви тільки вдумайтеся у ці цифри! У середньому на одне підприємство припадає 4 порушення. І, що найголовніше, 10% від загальної кількості порушень припадає на питання трудового договору.

Тож, «грішать» всі і по-своєму.

Але велике підприємство простіше «схопити за руку».

Для прикладу візьмемо страхову компанію. Інспектор праці заходить в офіс, де є пропускна система, а за кожним працівником закріплено робоче місце. І у випадку виявлення нелегального працівника, директор просто не зможе довести, що ця людина у нього не працює, що він просто випадковий перехожий.

А ось, наприклад, з кіосками зовсім інша історія. Часто продавці просто рятуються втечею. І потім доведи, хто є хто.

Тому висновок експертів логічний: чим менше підприємство за чисельністю працівників, тим вище рівень незадекларованої зайнятості.

– Яка географія неформальної зайнятості? У яких областях роботодавці частіше ухиляються від укладення трудових договорів?

– Якщо брати всю країну, то ситуація у тому чи іншому регіоні залежить не стільки від географічного розташування, скільки від розмірів населених пунктів. Менше незадекларованої зайнятості в 13-ти адміністративних одиницях Півночі, Центру та Сходу України. Більше – в інших 14ти. За даними експертів, цей рівень є найвищим у Чернівецькій, Херсонській та Закарпатській областях. А найнижчим – у Луганській області на промислово розвиненому Сході, Севастополі та Полтавській області.

Але, щодо Луганщини я б посперечався. Ця область структурно схожа на Донецьку. А Донецька область, згідно з даними Всесвітнього Банку, входить у п’ятірку регіонів з найвищим рівнем неформальної зайнятості. Аналогічна ситуація з Харківською та Дніпропетровською областями. Тому для міжнародних експертів віднести ці області до групи з низьким рівнем неформальної зайнятості було поспішним висновком. Згідно з нашими даними, у цих областях експертні значення неформальної зайнятості дуже занижені.

– Яка основна причина небажання укладати трудовий договір?

– На жаль, соціально безвідповідальним роботодавцям вигідно порушувати права робітників. У даний час роботодавець в Україні отримує пряму економічну вигоду від затримки виплати заробітної плати, виплати її у розмірах менших, ніж передбачено законодавством, виплати зарплати «у конверті», неоформлення трудових відносин. Саме порушення у сфері оплати праці дозволяють одержувати надприбуток.

Така ситуація порушує права працюючого населення, позбавляє працівника соціального захисту і не сприяє надходженню коштів до бюджетів усіх рівнів і Пенсійного фонду України. Та й конкуренція між роботодавцями не є справедливою для того, хто платить легально, і хто відходить від практики порушення законодавства.

Соціально безвідповідальний роботодавець повинен втратити економічну вигоду від порушення прав працівників – Зараз активно обговорюється пакет законопроектів щодо легалізації трудових відносин. Як уряд планує боротися з неофіційною зайнятістю?

– Головне, на що спрямовані наші пропозиції, – соціально безвідповідальний роботодавець повинен втратити економічну вигоду від порушення прав працівників. Закон повинен поставити його у такі межі, що буде легше і вигідніше підписати трудовий договір, ніж платити штраф. Однак, нині в Україні, порівняно з країнами Східної Європи, найнижчі штрафні санкції.

Сьогодні у Словаччині у сфері нелегальної зайнятості штрафи сягають 2 млн. грн., а у поляків – 80 тис. грн. Також посилено відповідальність у Румунії, Болгарії, Росії, Азербайджані. Тому посилення фінансового покарання щодо несумлінних роботодавців – це перший необхідний крок, але не єдиний.

Другий напрямок – впровадження так званої гарантованої виплати залежно від кваліфікації працівника. Тобто, умовно кажучи, всі посади у країні будуть поділені на категорії – від некваліфікованої праці до керівника підприємства. І кожному з них Кабмін присвоїть коефіцієнт, який вже не дозволить директору отримувати мінімальну зарплату, як у прибиральниці.

Наприклад, бухгалтер повинен буде отримувати не менше 1,5–2 мінімальних зарплат.

А директор – не менше двохтрьох. Тож, після цієї реформи 120 тисяч директорів не зможуть ставити собі в якості офіційної зарплату у розмірі до 1 тис. гривень. А для легального працівника зростання легальної зарплати дає пряму вигоду.

Третій напрямок – впровадження ризик-орієнтованого аудиту господарської діяльності. Він передбачає консолідацію всієї інформації про суб’єктів господарювання, одержуваної Пенсійним фондом, Державною інспекцією з питань праці, Державною податковою адміністрацією та Державним центром зайнятості. Отримані дані аналізуються за допомогою спеціальної шкали ризику. Тому ту частину перевірок, яку ми називаємо плановою, будуть складати саме такі «ризикові» підприємства.

Ось конкретні приклади. Давайте візьмемо звичайне автопідприємство, у якому на обліку ДАІ 40 автомобілів, які реально експлуатуються. А у відділі кадрів лежить всього 20 трудових книжок водіїв. Питання: хто їздить на інших 20 автомобілях? Ось саме такі випадки, коли інформація одного відомства не збігається з даними іншого відомства, – це непрямий доказ порушення законодавства. У даному випадку є підозра, що лише 20 водіїв оформлені і працюють легально. А іншим нелегальним працівникам навіть лікарняний ніхто не виплатить.

Або ось ще одна ситуація. У кафе 10-20 столиків, а офіційно у штаті не числиться жодного кухаря. Та й з обслуговуючого персоналу, у кращому випадку, зареєстровані тільки офіціант і бармен. У той же час податкова інспекція повідомляє, про незрівнянно великий оборот коштів. Питання: як можна було отримати такий дохід, якщо у штаті немає кухаря і один офіціант? Невже дві людини встигають і приготувати, і обслужити столики? Тож, явно є привід для перевірки.

Звичайно, крім «батога» повинен бути і «пряник». З першим пунктом цього принципу у нас все у порядку. Але одночасно потрібні і економічні стимули. Зараз якраз над ними ми і працюємо, щоб законопроекти щодо посилення відповідальності та лібералізації підприємницької діяльності набули чинності одночасно.


Дивіться також в розділі  Нове в роботі
» 15.06.2018 У цьому році розпочата реформа первинної ланки медичних закладів та стартувала кампанія з вибору сімейних лікарів.
» 15.06.2018 Голова Бершадської районної ради М.Г. Бурлака видав розпорядження від 13 червня 2018 року №45 «Про скликання 20 сесії районної ради 7 скликання», пленарне засідання якої провести 10 липня поточного року в залі засідань комунальної організації...
» 13.04.2018 2017 року на сайті Міністерства юстиції України запрацював єдиний реєстр боржників. У ньому можна знайти відомості про боржника за прізвищем, ім’ям, по батькові та реєстраційним номером облікової картки платника податків. Вільний та безоплатний...
» 07.04.2018 Голова Бершадської районної ради М.Г.Бурлака видав розпорядження від 4 квітня 2018 року №26 «Про скликання 19 сесії районної ради 7 скликання», пленарне засідання якої провести 20 квітня поточного року в залі засідань КО Бершадська РДЮСШ «Ровесник».
» 07.04.2018 Засідання координаційної ради з питань місцевого самоврядування
» 07.04.2018 Юридичний практикум
» 01.04.2018 Події. Новини. Факти.
» 01.04.2018 Про державну підтримку вирощування молодняка ВРХ
» 01.04.2018 Часткова компенсація вартості техніки
» 01.04.2018 Про щорічну грошову допомогу до 9 травня
Всі статті розділу Нове в роботі »
Цікаві фото
3 фото   
<b>Про справу Віктора Коваленка</b><br />Із приводу заяви батька Героя України про намір самоспалення 24 серпня
3 фото   
<b>Проводи до лав Збройних Сил України</b><br />29 вересня в Бершадській дитячій музичній школі ім. Р. Скалецького відбулися урочисті проводи юнаків до лав Збройних...
6 фото   
<b>Знайомтеся: дільничні офіцери поліції</b><br />&#160;
7 фото   
<b>Екологічний проект "Впровадження інноваційних підходів щодо підвищення екологічної безпеки населення Бершадського району"</b><br />Ідея проведення Всеукраїнського конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування належить учасникам...
Всі фотогалереї »
Ми - пам’ятаємо - «Книга Пам’яті України» / Кошаринці
Грицик Іван Григорович (1908) 1908 р., українець, селянин. Мобілізований в 1941 р. Рядовий. Загинув 00.07.44.

З історії Бершаді
Цікаво проводять своє дозвілля трудящі в численних гуртках та студіях художньої самодіяльності, які є на всіх підприємствах, в навчальних закладах. Хоровий і танцювальний колективи спиртового комбінату — дипломанти республіканського огляду колективів художньої самодіяльності. Незмінним успіхом користуються не тільки в районі, але й в області хор вчителів міста, естрадний оркестр,... Читати далі »



Останні новини
Може бути цікаво

Незадекларована зайнятість: українські реалії - Новинки в галузях Бершаді та району - www.bershad.ua
Користувачі OnLine: 
Бершадщина  | Форуми  | Сторінками історії  | Літературна Бершадь  | Фотогалереї  | Новини  | Довідники  | Визначні місця  | У нас в гостях!  | Прогноз погоди в Бершаді  | Телефонні довідники
  • Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    Продається будинок с. Чернятка. 35 соток, з усіма прибудовами: криниця, погріб, літня кухня з газом, будинок та времянка з газовим опаленням. Гарне місце. Ціни 3200 договірна.
    18.05.2020(063) 431-41-18
  • . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    . Продам квартиру в місті Ірпінь, Київська область. 37 метрів, 16 000 у.о
    13.04.2020(067) 225-27-18
  • . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    . Продаж одягу з Європи: Секонд хенд та нове.
    08.04.2020(096) 095-84-08
  • ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    ДОСТАВКА:ОТСЕВА,ПІСКА,ЩЕБНЯ,,та інших вантажів до 8т.
    16.03.2020(098) 908-43-57
  • Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    Продається тілна корова с.Бирлівка ціна договірна. тел 0960726720
    27.01.2020(068) 041-74-83
  • Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    Продается дом с участком.(цена договорная) по адресу Виницька обл., Бершадськый р-н., с. Шляхова, вул. Дружбы 14.С общей площадью участка 25 соток
    26.08.2019(097) 487-43-42
Всі оголошення Розмістити оголошення