Враховуючи це, голова райради М.Г. Бурлака дещо відійшов від усталеного порядку ведення сесії і найперше привітали знаного земляка короваєм. І зразу ж приступили до розгляду питань.
Спочатку заслухали виступ начальника фінансового управління райдержадміністрації Л.О. Лебедєвої «Про затвердження звіту про виконання районного бюджету за 9 місяців 2010 року» (Див. «Бершадський край» №101 від 17 листопада) та її інформацію «Про внесення змін до рішення 23 сесії районної ради 5 скликання від 14 травня 2010 року «Про ра - йонний бюджет на 2010 рік» (зі змінами) згідно з розпорядженнями голови райдержадміністрації».
По цих питаннях прийняли відповідні рішення. На пленарному засіданні затвердили такі районні програми: – розвитку малого підприємництва району на 20112012 роки; – імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2010-2015 роки; – комплексну програму профілактики злочинності в районі на 2011-2015 роки; – реалізації Конвенції ООН про права дитини на період 2011-2015 роки; – «Соціальний захист та соціальне забезпечення населення на 2011-2015 роки»; – «Захистимо дитинство» на період 2011-2015 роки; – «Шкільний автобус» на 2011-2015 роки; – комплексну програму «Сільська школа» на 20112015 роки; – розвитку культури та духовного відродження на період до 2015 року.
Розглянуто ряд інших питань, по яких прийнято відповідні рішення.
У вщерть заповненому залі, де крім депутатів, було й чимало запрошених керівників громад і трудових колективів, всі чекали виступу голови обласної ради. І уважно вслухалися у його слова. По суті, цей виступ був програмним, у ньому Сергій Пилипович розповів про головні напрями діяльності органів місцевого самоврядування на найближчу перспективу.
Треба сповна використати всі можливості для успішного проведення реформ у державі, які б працювали на людину, на кожну територіальну громаду. Для цього потрібна конструктивна, ефективна робота. І – активна життєва позиція кожного на своєму місці. Тільки за таких умов можливі серйозні позитивні зрушення у розвитку громад.
– Для мене найголовніше на посаді голови обласної ради, – сказав С.П. Татусяк, – об’єднати зусилля всіх, незалежно від їхніх поглядів, заради спільної мети. Нам потрібно діяти ефективно, злагоджено, поважати думку кожного громадянина, державного службовця, розуміти, що кожен має право на свою позицію і її відстоювання. Головне, щоб були творча атмосфера, діловий підхід.
Дуже важливим на нинішньому етапі адміністративної реформи є перерозподіл повноважень, скорочення чималого чиновницького апарату, який протягом останнього часу зріс утричі, перш за все за рахунок обласних управлінь подвійного підпорядкування. У ході реформ відбудеться передача повноважень з центру на місця – в області, райони, територіальні громади. Звичайно, з боку багатотисячної армії чиновників, у тому числі і на найвищих рівнях, чинитиметься великий опір. Апарат так само утричі треба скоротити, щоб уникнути дублювання і забезпечити ефективну роботу.
Альтернативи децентралізації влади нема. Деякі міністри в Києві кажуть, що місцева влада не готова взяти на себе відповідальність за ті чи інші питання. Але так говорять ті, хто далекий від проблем простих людей. Ми можемо самі ефективно впливати на проведення адмінреформи. І якщо сьогодні не передамо повноваження територіальним громадам, аби де - в’яносто відсотків послуг вирішувати на місцевому рівні, то перспективи для України нема. Підвищення ролі територіальних громад – це європейський цивілізований досвід, і це повинні чітко усвідомити всі, а найперше – депутати місцевих рад.
Сьогодні потрібно серйозно вникнути у формування бюджету наступного року. Він буде нелегким, адже Україні доведеться повертати МВФ левову частку кредитів. Та вже в 2011 році центр планує до сорока семи відсотків податків залишати на розвиток територіальних громад, а з наступних років – шістдесят.
Стимули для громади очевидні – чим більше зібрано податків, тим більше коштів залишиться в громаді. Це теж європейська практика.
В наступному році у різних сферах діяльності працюватиме вісімнадцять європейських програм, які затверджені Євросоюзом. Для того, щоб мати віддачу від власних програм, потрібно готувати їх на рівні територіальних громад, навчати людей це робити. Треба активізувати в цьому плані співпрацю з іноземними партнерами, їхати до них, брати їхні програми, адаптувати до своїх умов. Так можна отримати серйозні кошти для розвитку громад.
Сергій Пилипович запропонував представникам громад скористатися його досвідом, контактами із країнами Євросоюзу на користь територіальних громад району.
Нині головне в роботі голови ради – налаштування депутатів, голів постійних комісій на ефективну, конструктивну роботу. Повинна забезпечуватись публічність, доступність, прозорість діяльності, чіткий контроль за виконанням плану соціальноекономічного розвитку району, громади, ефективним використанням коштів державного і місцевого бюджетів.
Які б реформи не проводилися, успіху не буде, якщо не відбудеться реформа у свідомості людей у всіх без винятку сферах. Розповідаючи про ситуацію в обласній раді та облдержадміністрації, Сергій Татусяк наголосив на тому, що тут панує творча ділова атмосфера, відкритість. Найголовніше в команді – коли в ній панує правда. І якою б вона не була гіркою, її треба казати людям. Тільки так забезпечиться прозорість і відкритість влади. Якщо подолаємо брехню, набагато швидше буде розвиватися Україна.
Більше уваги слід приділяти створенню інвестиційного клімату. Влада має бути на службі у підприємця, бізнесмена, виробничника, а не навпаки, вона повинна сприяти тому, щоб за рахунок їхньої діяльності надійшло більше коштів до бюджету.
Не обійшов увагою голова облради і проблем медицини, нагадавши, що Вінниччина – базова область у проведенні реформи в галузі охорони здоров’я. Тут без сер йозної просвітницької роботи, без участі кожного реформу не провести. Тож медицині треба приділити найсерйознішу увагу, питання обговорити на сесіях, визначити завдання і перспективи через комісії, залучити сільських голів.
Проект на базі нашої області – пілотний, це вироблення моделі для України в перспективі. Тому дуже важливо підійти до цього вдумливо і виважено.
За розпочатою адміністративною йтиме територіальна реформа. Її не треба боятися.
Тут за приклад треба взяти Європу, насамперед Польщу, де така реформа проведена найефективніше. Нам є в кого вчитися. Треба налаштовувати себе на дуже складний довготривалий процес, але іншого шляху нема, без цього не можна рухатися вперед.