Нещодавно Україну з офіційним візитом відвідала держсекретар США Гіларі Клінтон. Візит пані Клінтон до нашої держави був першим кроком у великому турне голови держдепартаменту по країнах Східної Європи та Кавказу. Та головне – зустріч держсекретаря США та Президента України пройшла у дусі стратегічного партнерства і дієвої співпраці між нашими державами.
Першим позитивним моментом візиту держсекретаря США, безперечно, є друге засідання Комісії по стратегічному партнерству України та США. Під час засідання було ухвалено низку спільних заяв, в яких визначені конкретні напрями співпраці, зокрема, питання взаємодії в сфері енергетики.
Державний секретар США дала зрозуміти, що американці більше не розглядають Україну як противагу Росії ані в політичному, ані у військовому плані. Американська сторона продемонструвала, що не має намірів переглядати пріоритети співпраці, які зазначені в Хартії про стратегічне партнерство між Україною та США, підписаній в грудні 2008 року. Було багато висловлювань про те, що Штати будуть скорочувати співпрацю з Україною чи переорієнтуватися на Росію. Але це зовсім різні напрямки зовнішньої політики США.
Візит голови держдепартаменту США чітко показав, що Америка не може дати більше підтримки і допомоги, ніж сама Україна її просить. В даному випадку США чітко продемонстрували, що нікуди Україну тягнути не будуть і робитимуть лише те, на що у Києві є запит. Президенту України вдалось дати зрозуміти міжнародній спільноті, що Україна сама визначатиме власні зовнішньополітичні пріоритети. При цьому Президент не відмовляється від взаємовигідної співпраці з лідерами сучасного світу.
Віктор Янукович підтвердив позаблоковий статус України, спрямований на недопущення появи нових розділювальних ліній на європейському континенті. Також Президент запевнив пані Клінтон, що Україна не має наміру сходити з шляху європейської інтеграції та демократії. Так, найближчим часом планується підписати Угоду про асоціацію з ЄС, у рамках якої має бути створено зону вільної торгівлі, а також розпочато процес надання Україні безвізового режиму з країнами Європейського Союзу. Про це Віктор Янукович говорив під час перемовин з президентом Європейської ради Германом ван Ромпеєм. І якщо ще рік тому ці слова викликали хіба що скептичну посмішку, то сьогодні вони все більше і більше відповідають реаліям. Що б не говорили політичні опоненти Президента України, але з ним готові співпрацювати інші держави. І США – яскравий цьому приклад.
Іноземним лідерам байдуже, яке прізвище у Президента України. Головне – здатність глави нашої держави проводити ефективну політику. А завдяки принциповості та політичній волі Віктора Януковича за короткий термін часу вже зроблено досить багато.
Сьогодні ми можемо говорити про політичну стабільність та ефективність системи державного управління, яка послідовно веде Україну курсом економічних і демократичних реформ.
Життя не стало гірше, ніж було рік чи два назад. Навпаки, з Україною готові співпрацювати як на Сході, так і на Заході. Президента Януковича визнають і адекватно сприймають у всьому світі. А це в свою чергу дає надію на повернення повноцінної уваги іноземних інвесторів до нашої держави.
Валентин СКРИПНИК, експерт з проблем міжнародних відносин.