На знімку: проблеми, які порушувалися на нараді, були настільки актуальними і своєчасними, що навіть по її завершенню дискусії між її учасниками, як от на даному знімку, продовжувалися. Фото Сергія КІСИКА.
Першому надали слово начальнику МДПІ В. П. Когуту, який проаналізував виконання дохідної частини бюджету у першому півріччі. На друге півріччя цього року, за його словами, відповідно до вже затвердженого бюджету, середньомісячні надходження по податку з доходів фізичних осіб складають 2 мільйони 908 тисяч гривень.
Щоб забезпечити їх, нам необхідно вийти на середньомісячну заробітну плату в сільському господарстві не менше 1350 гривень.
А щодо обсягів робіт жнивного комплексу, то начальник управління АПР райдержадміністрації В. С. Бондаренко інформував, що урожай, коли рахувати ріпак, потрібно зібрати з площі, яка перевищує 42 тисячі гектарів. Хоч у жнивній кампанії братимуть участь більше двохсот комбайнів, без залученої техніки, на його думку, не обійтись.
37 нових зернозбиральних комбайнів, придбаних господарствами за останні роки, звичайно, прискорять темпи обмолоту. Тому найголовнішим завданням є зібрати вирощене не тільки швидко, але й без втрат та ще й з мінімальними затратами на це коштів і праці. А цього можна досягти тільки при чіткому плануванні робіт, високому рівні їх організації. Чимало залежатиме від правильного вибору технологій та строків збирання. Ускладнюватиме хід робіт значна частина полеглих хлібів. Однак учасники жнив повинні пам’ятати єдине правило: найдоступніший та найдешевший спосіб додатково отримати по 5–10 центнерів зерна з кожного гектара – це своєчасне і якісне збирання, транспортування та належне його зберігання.
Основний орієнтир, звичайно ж, на пряме комбайнування – роздільне варто розцінювати лише як додатковий прийом. Щодо строків обмолоту, то вони повинні становити 10–12 днів.
Окремо увагу В. С. Бондаренком було звернуто на розвиток тваринництва. Тим більше, що головний державний ветеринарний лікар району С. В. Манченко запевнила, що з лейкозом і туберкульозом тварин на наших фермах покінчено. Тож розвиток галузі тепер залежить вже лише від організації її ведення.
Про прикрі факти непідготовленості до організації харчування учасників жнив вела мову головний санітарний лікар району Н.І. Губко.
– Чомусь, – навела вона приклад, – у господарствах знаходяться кошти на все, немає їх тільки для того, щоб працівники деяких харчоблоків пройшли медогляд.
Про не менш прикрі випадки виникнення пожеж у період жнив у попередні роки вів мову начальник Бершадського РВ ГУМНС О. О. Гончарук. Адже мали місце і загорання хлібних масивів, і техніки. Та незважаючи на це, в окремих селах не тільки не зробили відповідних висновків, а ще й додумалися зекономитй, скоротивши посаду начальника ПСО. Як у такому випадку оберігати хлібні масиви від червоного півня?
Про те, як охоронятиметься урожай від розкрадання у пору жнив вів мову начальник Бершадського РВ УМВС В.
М. Андрущенко. А начальник відділу земельних ресурсів В. Д. Гладкий досить серйозно зупинився на тому, що пора вже підняти плату за оренду земель запасу і резервного фонду. З метою збільшення надходжень до бюджету вона повинна становити надалі не менше трьох відсотків від нормативної вартості цих земель. А це в середньому 400 гривень за один гектар, а не 130, як було раніше. Він закликав землекористувачів оформити на це відповідні документи.
Від обслуговуючих підприємств пропонували послуги керівництво «Агромаш» та комбінату хлібопродуктів.
Першим підбив підсумки роботи наради голова ра йонної ради М. Г. Бурлака. Він, зокрема, зробив наголос, що турботою про врожай повинні пройнятися не тільки безпосередні учасники жнив, а й усі причетні до цього, причому, як про цьогорічний, так і наступний, адже одразу ж після обмолоту потрібно готувати ріллю.
Користуючись нагодою, він виконав почесну місію – вручивши Флоринському сільському голові В.І. Нікітчуку диплом обласної адміністрації і обласної ради за перемогу сільської ради у конкурсі на кращу організацію робіт під час проведення двомісячника по благоустрою н а с е л е н и х пунктів.
Вів нараду і підбив підсумки її роботи О. Ф. Снігур. Найперше ним було небезпідставно акц е н т о в а н о увагу на необхідність покращення дисципліни серед всіх учасників жнивного комплексу робіт – від керівників, до простих ж н и в а р і в .
Більше уваги, на його думку, потрібно також приділяти організації робіт на всіх рівнях, за кожною з ділянок виробництва на цей період повинна бути закріплена конкретна особа з чітко визначеним колом її обов’язків. Щоб потім можна було проконтролювати, хто чим займався. Йшлося й ще про цілу низку рекомендацій та побажань, як підготувати вагове господарство, щоб не виникало проблем при зважуванні урожаю, склади, в яких він зберігатиметься, дороги, по яких перевозитиметься тощо. Основну ж увагу треба приділити всетаки людському фактору.
На завершення наради Олександр Федорович побажав усім її учасникам, а в їх особі і всім хліборобам району, доброго ужинку, здоров’я й достатку в усьому.
Павло КУШПЕЛА