На знімку: на одному з полів ЗАТ «Зернопродукт МХП» його директор М.І. Кучер розповідає про нові технології вирощування учасникам конференції. Фото Сергія КІСИКА.
Враження гостей від побаченого були найрізноманітнішими. Від заздрісних, що Бершадщина усі роки, мовляв, постійно проводить різноманітні семінари, через те порядок на полях і польових дорогах вже у генах тутешніх хліборобів, до найвищої похвали – настільк
Справа в тому, що на науково-практичну конференцію до нас завітали керуючий Департаментом ринку зерна АПК України О. А. Демідов, науковці інституту фізіології рослин і генетики Національної академії України, керівники насіннєвих інспекцій, держ - сортослужби, начальники інспекцій по хімічному захисту рослин від шкідників, хвороб та бур’янів Кіровоградської, Черкаської, Вінницької, Київської, Одеської, Херсонської, Миколаївської, Запорізької, Полтавської і Дніпропетровської областей. Приймали гостей заступник голови Вінницької облдержадміністрації В.В. Черній, голови Бершадської райдерж адміністрації і районної ради О.Ф. Снігур та М.Г. Бурлака, а також директор ЗАТ «Зернопродукт МХП» М.І. Кучер.
Перед початком пленарної частини, яка проводилася у приміщенні управління АПР Бершадської райдержадміністрації, гостинними господарями було вручено хліб та сіль О.А. Демідову і Герою України, доктору біологічних наук, академіку-секретарю відділення загальної біології НАН України, директору інституту фізіології рослин і генетики НАН України В.В. Моргуну.
Пленарна частина, на якій виступили науковці, була цікавою. Ними було акцентовано увагу на основні пріорітети роботи АПК держави – рослинництво, свинарство і ВРХ. Рослинництво ж, на першому місці, а головним у даній галузі є насінництво, якому дуже багато приділяється уваги, причому перевага віддається вітчизняним селекціонерам. Основна мета надалі – розвивати насінництво України і це даватиме віддачу.
На семінарі, крім науковців, виступили ще й В.В. Черній та М.І. Кучер. Однак справжнім екзаменом для хліборобів, передусім Бершадської філії ЗАТ «Зернопродукт МХП», причому досить цікавим, стала практична частина семінару, коли гості у повному складі завітали на їх поля, де вирощуються сорти зернових культур інституту фізіології рослин і генетики НАН України. Враження гостей від побаченого були найрізноманітнішими. Від заздрісних, що Бершадщина усі роки, мовляв, постійно проводить різноманітні семінари, через те порядок на полях і польових дорогах вже у генах тутешніх хліборобів, до найвищої похвали – настільки гарними все-таки були види на врожай, культура ведення полів, навіть загальні пейзажі. Представникам Бершадської філії, які виступали в ролі екскурсоводів, довелося відповідати на найрізноманітніші запитання колег-професіоналів – від тих, якою є густота рослин на гектарі, як правильно відрегулювати ту чи іншу техніку, до того, яку суму преміальних вони отримують за настільки професійно виконану роботу.
Особливо цікавою виявилася екскурсія на дослідні ділянки зернових на полях даної філії, яку особисто проводив В.В. Моргун. Його розповіддю можна було заслухатися навіть фахівцям-практикам, хоч він вів мову, здебільшого, про елементарні речі, які ще іноді ігноруємо.
– Хочете уникнути втрат на жнивах? – запитував. – Немає нічого простішого. Висівайте сорти зернових з різними строками дозрівання (при цьому називав їх). Тож поки обмолот здійснюватиметься одного з них, інші ще певний час дозріватимуть і не осипатимуться.
Щоправда, ним було зроблено наголос, що кожний сорт заплатить за увагу до нього. Причому, чим він урожайніший, тим вибагливіший – до добрив, технологій. Не вистачає коштів на це? Тоді висівайте менш вибагливі сорти і матимете від цього вигоду.
Йшлося навіть про те, які саме сорти висівати в залежності від використання врожаю. Виявляється, є навіть пшениці, від зерна яких можуть гинути кури, якщо ним їх годувати.
Все, що було показане на полях Бершадської філії, документально оформлено і рекомендовано до впровадження у нашій зоні. А щоб професора, бува, не запідозрили, що рекламує, мовляв, сорти свого інституту, він сказав, що можна їх купувати в інших. Щоправда, обходитиметься те вже дорожче.
Одним словом, Бершадсь - ка філія ЗАТ «Зернопродукт МХП» та її керівник Ю.М. Шульц сповна виправдали славу Бершадщини як хліборобського краю. Врожайність зернових на багатьох її поляж спеціалісти прогнозують за 70-80 центнерів з гектара, а на дослідних ділянках – навіть за 100.
Чимало залежатиме ще, зичайно, від небесної канцелярії, яка нема-нема, та й дивує негодою хліборобів. Але на сьогодні є у нас в кого переймати досвід.
На завершення зібрання було здійснено ще й показ найновішої техніки, яка працює на полах «Зернопродукту».
Належне, звичайно, потрібно віддати і нашим селекціонерам, які роблять все, щоб наша держава була з хлібом.
Тож зібрання фахівців і управлінців-аграріїв на Бершадщині виявилося плідним і корисним.
Павло КУШПЕЛА.