На знімку (зліва направо): під час зустрічі інженер даного проекту Такао Кінасе, директор Бершадського спиртового заводу Андрій Петрович Новінський і головний інженер проекту Мотомаса Фуісо. Фото автора.
Його ідея – утилізація спиртової зернової барди з виробництвом біогазу і повною очисткою всіх стоків до рівня умовно чистої води, яку вже не остерігаючись можна буде скидати у поверхневі води.
Бершадський спиртовий завод обрали для цього тому, що він розташований у межах міста та ще й має певні проблеми з бардою та поверхневими стоками. Фахівці концерну хочуть показати на базі даного підприємства, що японські технології можуть бути застосовані і на решті спиртових заводів, яких в Україні 78.
Саме японський проект обрано тому, що українським урядом укладено угоду з Японією про співпрацю у схемі зелених інвестицій. Україною продано Японії частину квот на викиди в атмосферу, і у спільній програмі було передбачено, що за виручені кошти ми залучатимемо до співпраці для реалізації масштабних проектів японські корпорації. Бершадський спиртовий завод є державним підприємством, тому держава в такий спосіб надає йому певну допомогу.
Директор даного підприємства А. П. Новінський погоджується, що даний проект поки що з тих, які прийнято вважати пілотними, і ми – першопрохідці. Однак дана зустріч з японською стороною вже четверта, і гості обіцяють, що на папері він буде викладений вже у березні. В даний момент узгоджуються лише проблеми стосовно економіки даного заводу.
Саме для цього долучили ще й фахівців Вінницького інституту по проектуванню.
Андрій Петрович висловив думку, що згідно з планами уряду щодо даної співпраці, цей проект може бути завершеним вже в грудні цього року.
Щодо фінансування, то урядом нашої держави має бути прийняте рішення, як саме його здійснити. Складність полягає в тому, що частина підприємств повністю претендують на гроші, а уряд мав намір виділити їх по схемі зелених інвестицій лише 15-20 відсотків, а решту під дану програму залучити під державні гарантії з комерційних банків.
Щодо зміни уряду, то представники концерну вважають, що коли йдеться про вирішення екологічних проблем, на заваді не повинно поставати нічого. Тим більше, даний проект вже подано в агенство екологічних інвестицій, а також затверджено урядом, а на додачу ще й підтверджено з японської сторони, що він дійсно підпадає під схему зелених інвестицій.
Фахівці висловлювали припущення, що нехай би який з урядів не приходив в Україні, спеціалісти з даних питань залишатимуться на своїх місцях. Так, що є всі підстави розраховувати, що Бершадь невдовзі стане екологічно більш чистою, що неодмінно позначиться на здоров'ї її жителів.
Павло КУШПЕЛА.