На знімку: доповідає начальник фінансового управління райдержадміністрації Л.О. Лебедєва. Фото Сергія КІСИКА.
Начальник фінансового управління РДА Л.О. Лебедєва детально охарактеризувала показники виконання бюджету Бершадського району за 2009 рік. Торік, зазначила Людмила Олексіївна, до загального фонду бюджету району надійшло 24932,1 тис. грн. власних і закріплених доходів, що становить 105,6% до показників, затверджених місцевими радами на звітний період з урахуванням внесених змін. Понад план залучено 1321 тис. грн.
Забезпечено виконання по 10-х джерелах надходжень з 14-ти, запланованих місцевими радами на рік. Не виконаний план надходжень до бюджету району по платі за державну реєстрацію та податку на промисел – (виконано на 76,8%), по платі за торговий патент – (70,6%), по державному миту – (70,4%).
До загального фонду ра - йонного бюджету надійшло за 2009 рік власних і закріплених доходів в сумі 13188,7 тис. грн., що складає 103,8% до уточненого плану, до міського бюджету – 4391,8 тис. грн. (100,5%). Сільські бюджети отримали 7351,5 тис. грн.
власних і закріплених доходів, що складає 118% до уточненого плану.
Уточнений план на 2009 рік по власних і закріплених доходах, затверджений місцевими радами з урахуванням змін, виконали 27 сільських та міська ради. Не досягнуто рівня планових призначень по бюджету Серебрійської сільської ради, де надійшло 173,4 тис. грн. або 90,3% до плану.
Недоїмка по податках та платежах до загального фонду місцевого бюджету станом на 1 січня 2010 року склала 29,1 тис. грн. і зменшилась порівняно з недоїмкою на початок року на 10,8 тис. грн. Бюджет району по видатках виконано в сумі 126465,3 тис.
грн. або на 95,7% до уточненого плану на рік. Питома вага видатків на заробітну плату у загальній сумі видатків складає 58,2% або 73630 тис. грн. Обсяг соціальних видатків місцевих бюджетів за 2009 рік складає 114124,3 тис. грн. або 90,2% до виконання загальних видатків.
Звітуючи про виконання програми соціально-економічного та культурного розвитку району в 2009 році, начальник управління економіки РДА В.Е. Ольшевський зазначив: реалізація правильно обраних пріоритетів не дала можливості поширюватись негативним наслідкам фінансово-економічної кризи в регіоні. В результаті економіка району втрималась на належному рівні, а завдяки реалізованим антикризовим заходам вдалося мінімізувати вплив негативних явищ.
На результати соціальноекономічного розвитку району у минулому році суттєво вплинула, продовжив Володимир Едуардович, недостатньо ефективна державна політика щодо стимулювання розвитку сільського господарства та окремих галузей харчової промисловості, зокрема, м’ясопереробної, цукрової, а також відсутність дієвих законодавчих бар’єрів для надходження в державу низькоякісних сировинних ресурсів та товарів широкого і тривалого використання. Крім того, відсутні чіткі програми по реанімації підприємств будівельної галузі, досить повільно «одужують» банківські установи.
Зазначені фактори зумовили певне уповільнення темпів соціально-економічного розвитку району в минулому році. Про це свідчать зменшення обсягів виробництва на підприємствах машинобудівної та будівельної галузей відповідно на 30 та 70%, скорочення обсягів виконаних будівельних робіт до 65%, уповільнення темпів росту номінальної заробітної плати, а також спад темпу приросту інвестицій в основний капітал, обмеження кредитування реального сектора економіки.
Водночас в районі темпи приросту базових показників соціально-економічного розвитку за підсумками 2009 року залишились на належному рівні. Це стосується галузі переробної та харчової промисловості, аграрного сектора економіки, розвитку малого та середнього бізнесу, виконання бюджетів, транспортної галузі, фінансових показників діяльності, зовнішньоекономічної діяльності, соціального забезпечення.
В промисловості реалізація окремих інвестиційних проектів та значні капітальні інвестиції на підприємствах харчової та переробної галузі в попередні роки дали можливість в 2009 році утримати на належному рівні виробництво в цілому по району, адже в структурі виробництва їх частка становить 98%.
Всього торік вироблено товарної продукції в діючих цінах на 435,6 млн. грн., що на 50,7 млн. грн. більше, ніж у 2008 році. Реалізовано – на суму 435 млн. грн., що більше на 10,6%.
Позитивним є те, що навіть у такий важкий період розпочато реалізацію двох потужних інвестиційних проектів – по ДП «Бершадський спиртовий завод» та ПАТ «Бершадьмолоко».
2009 рік для сільськогосподарських товаровиробників був відносно сприятливим.
Виробництво валової продукції сільського господарства (у порівняльних цінах 2005 року), становить 456,3 млн. грн. Обсяги збільшилися на 11,6%.
Зібрано 207 тис. тонн зерна в заліковій вазі при урожайності 39,3 цнт з 1 га. Незважаючи на зростання продуктивності, простежується зниження обсягів виробництва тваринницької продукції, зокрема, м’яса (на 1777 т). В 2009-му не вдалось наростити чисельність ВРХ та корів, хоча збільшено на 1778 поголів’я свиней (всього 13048). В цілому за рік сільськогосподарське виробництво є рентабельним на рівні 8,9%.
Суб’єкти малого та середнього бізнесу забезпечують 15,4% бюджетних надходжень. За рахунок розвитку підприємництва в 2009 році створено 429 нових робочих місць.
Володимир Едуардович навів такі дані: за підсумками звітного періоду підприємствами основного кола (без малих підприємств) від господарської діяльності одержано 44,5 млн. грн. прибутку, що більше на 32,3%, ніж в 2008 році. Підприємства харчової та переробної галузі досягли рівня прибутків в розмірі 41,5 млн., а галузь сільського господарства отримала 26,6 млн. грн. прибутків. Практично саме позитивна діяльність даних галузей сформувала високий показник по району.
Разом з тим негативні тенденції, які мали місце у фінансовому, банківському, виробничому секторах економіки в 2009 році, значно вплинули на ситуацію у сфері зайнятості.
Із зменшенням руху робочої сили на 19% та чисельності незайнятих громадян, що зареєструвались як безробітні, на 36% понизились показники кількості працевлаштованих, направлених на громадські роботи та рівня працевлаштування, відповідно на 35; 59 та 7,5%. Варто зазначити: дані показники характеризують лише офіційне безробіття.
Позитивний показник росту рівня номінальної заробітної плати у розмірі 12% забезпечено лише за рахунок скорочення кількості зайнятих в економіці майже на 10%, адже фонд заробітної плати зріс лише на 1,1%.
В районі здійснювалась стабільна виплата всіх пенсійних зобов’язань. Середній розмір пенсії досяг рівня 799 грн. (порівняно з 2008 роком він зріс на 9,8%). Забезпечено також належний соціальний захист населення.
Начальник управління економіки РДА В.Е. Ольшевський охарактеризував також діяльність галузей охорони здоров’я, освіти, культури, роботу з сім’ями, дітьми і молоддю, фізкультурно-спортивну та масово-оздоровчу роботу, заходи з підвищення екологічної безпеки.
Вперше в 2009 році в районі розпочато реалізацію Проектів розвитку територіальних громад при міжнародній технічній допомозі. В проекті «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», що фінансується Європейським Союзом та співфінансується і впроваджується Програмою розвитку ООН, задіяні територіальні громади сіл М’якоходу, Сумівки, Михайлівки, Бирлівки, Флорино. Загальна вартість проектних заходів становить 800,1 тис. грн., з яких частка міжнародних структур – 357 тис. грн. Крім того, до реалізації проекту залучаються кошти місцевих бюджетів та громадських організацій.
Активніше стали брати участь представники району у Всеукраїнському та обласному конкурсах розвитку територіальних громад. В 2009 році мали два проекти-переможці Всеукраїнського – районний проект та проект по с. Флорино, і два проекти в обласному – по Баланівській і Красносільській сільських радах.
Порівняльний аналіз основних макроекономічних показників розвитку району в минулому році та аналіз ефективності виконання заходів програми соціально-економічного та культурного розвитку району на 2009 рік засвідчують прогнозований розвиток регіону, відповідно до затвердженої стратегії розвитку на період до 2015 року, підбив підсумок доповідач.
На сесії було оприлюднене депутатське звернення депутата районної ради О.Ф. Снігура до прокурора Бершадського району та начальника райвідділу ГУ МВС України у Вінницькій області щодо правомірної передачі сільських газових мереж та використання коштів на газифікацію району, яке буде розглянуто в установленому порядку.
В обговоренні перших двох питань порядку денного взяли участь Дяківський сільський голова Ю.С. Джус, депутати А.Д. Гончар, В.М. Уліч, голова райдержадміністрації С.Л.
Шульц та Шляхівський сільський голова В.Г. Сторожук.
Рік минулий, наголошували виступаючі, був кризовим, складним, але обвалу економіки не сталося. Базові показники розвитку не знизились, бюджет перевиконано.
Однак його дохідну частину, відзначив А.Д. Гончар, можна було б суттєво поповнити, якби чітко дотримувались законодавства стосовно земельних відносин. Анатолій Данилович навів приклади несплати окремими підприємствами орендної плати за користування земельними ділянками тощо. За результатами перевірок землекористування до вищих інстанцій направлено 41 клопотання на усунення порушень. Є проблеми й в територіальних громадах, підкреслювали Юрій Степанович і Василь Григорович, особливо стосовно утримання доріг, об’єктів соціально-культурного призначення. Як правило, все упирається в кошти. Тож до формування бюджетів та підготовки програм розвитку на нинішній рік необхідно підійти виважено, продумано.
Депутати затвердили звіти про виконання бюджету та програми соціально-економічного і культурного розвитку району за 2009 рік, після чого внесли зміни до рішення 17 сесії районної ради 5 скликання від 13.01.2009 року «Про районний бюджет на 2009 рік» (зі змінами) згідно з розпорядженнями голови райдержадміністрації, ухвалили програми розвитку територіальних громад Бершадського району на 20102011 роки, газифікації району на 2010-2011 роки, створення єдиної системи надання екстреної допомоги на 2010 рік, програму енергозбереження на 2010 рік, внесли доповнення до інших програм.
На сесії також затверджено розпорядження голови ра - йонної ради про проведення у період з 7 березня по 8 травня 2010 року двомісячника благоустрою на території населених пунктів району, внесено зміни до статуту комунальної організації «Бершадська РДЮСШ «Ровесник», прийнято рішення про погашення кредиторської заборгованості, яка утворилась у 2009 році, за рахунок вільного залишку коштів районного бюджету, розглянуто інші питання, з яких прийнято відповідні рішення.