– Світлано Леонідівно, подих нової холодної пори року ми вже відчули на собі. А як до нього підготувалася влада?
– Початок і проведення опалювального сезону – це одне із сер - йозних випробувань для влади.
Та ще й коли врахувати, що нинішній рік був надто важким через відому всім фінансову кризу, ускладнювався він і появою різних законодавчих змін з різних аспектів щодо придбання вугілля, розрахунків за енергоносії. В сучасних умовах нам вигідніше, що маємо менше поселень, які користуються природним газом, а більше тих, які обігріваються твердим паливом. Тож проблеми, які є в більшості регіонів України, для нас, скажемо так, нетипові.
15 жовтня видано розпорядження голови райдержадміністрації про початок опалювального сезону. Відповідні розпорядження мали протягом кількох днів прийняти міський та сільські голови, розпорядники бюджетних коштів. Три дні тому було запущено на повну потужність центральну і п’ять інших котелень міста.
Забезпечені паливом і нормально вступили в сезон 36 дошкільних дитячих установ району.
Те саме стосується шкіл, абсолютна більшість яких користується кам’яним вугіллям. При потребі 2670 тонн завезено 890 тонн, або приблизно 40 відсотків до потреби. Паливо і далі надходитиме.
– А звідки його везуть?
– Після проведення відповідних тендерів нам постачають його з Павлоградського вугільного басейну. Якість вугілля відповідає всім технічним вимогам, які були передбачені тендерною документацією.
– Як справи у
Бершаді?
– Потреба міста на сезон складає 5500 тонн, маємо зараз приблизно 2000, тобто забезпечені до Нового року. При більш-менш нормальній температурі його спалюється 30 тонн на добу, коли ж дуже холодно, потрібно до 40 тонн. Комунальним підприємством розпочато процедуру подальшої тендерної закупівлі хорошого якісного вугілля.
Потрібно враховувати, що наша центральна котельня – не нова, час від часу потрібно замінювати те чи інше обладнання. Котли застарілі. Досягти рівня сучасних котелень практично неможливо.
Тому маємо втрати тепла, у тому числі в мережі. В таких умовах головний упор робимо на максимальну якість вугілля, адже якщо воно неякісне, то просто не горить. Відтак тепло може і не дійти до споживачів, які живуть далеко від котельні.
Маємо пам’ятати, що дешеве вугілля не може бути якісним. Ми купуємо сьогодні паливо по 630 гривень за тонну. Воно відповідає стандартам, має нормальну тепловіддачу.
– А як справи з оплатою за теплопостачання?
– Якщо раніше були проблеми з визначенням ціни однієї кілокалорії тепла, то нині міська рада вивела фактичну собівартість такої одиниці – 498 гривень. За цією ціною проплату проводять всі бюджетні установи. Та для населення такий варіант був би дуже обтяжливим. Тому за рахунок районного бюджету покриваємо різницю тарифів. Тож для населення ціна однієї кілокалорії – 264 гривні. Тобто, люди сплачують лише 50 відсотків суми.
Приємно, що у плані розрахунків за теплопостачання поступово підвищується свідомість населення. Якщо раніше сплачували за цю послугу від 30 до 70 відсотків споживачів, то нині цей показник збільшився до 95.
Правда, заборгованість ще складає 270 тисяч гривень. Та сподіваюсь, що вона буде погашена, адже з початком опалювального сезону населення стає більш організованим і краще оплачує послуги. Тому я щиро вдячна всім за розуміння.
– Як вступають у зиму заклади охорони здоров’я?
– Тут теж ситуація нормальна.
При потребі ФАПів та дільничних лікарень 263 тонни є на сьогодні 162 тонни (це приблизно 60 відсотків). Нема сумніву в тому, що пізніше завеземо ту кількість, яка потрібна.
– Світлано Леонідівно, владі доводиться працювати в складних умовах, як же вдається виходити із ситуації?
– Виходячи із сучасних реалій, ми працюємо лише з тими постачальниками, які йдуть нам назустріч і приймають нашу умову – 6-місячну відстрочку платежів.
Треба враховувати, що з перебоями працює і державне казначейство. Не може не вплинути на ситуацію і нинішня передвиборна кампанія. Та все ж реальний результат у нас є: забезпечені вугіллям до кінця року, а в січні надійде необхідна кількість вугілля, щоб забезпечити потреби лютого-березня.
– Як справи із забезпеченням кадрами на сезон?
– Ми знаємо, що ця проблема завжди була актуальною. Адже оплата праці невисока, а робота в котельнях дуже відповідальна, потребує відповідної підготовки, допусків тощо. Та на нинішній сезон всі котельні забезпечені людьми. Проведено хороший ремонт на центральній котельні, для цього було залучено відповідні кошти з районного бюджету, надано допомогу у придбанні відповідного обладнання. Так що у зиму ми входимо з теплом.
Федір ШЕВЧУК.