М.Ю. Кулєшов: – Розкрадається вона як підприємцями, так і окремими жителями міста і району. Найближчим часом інформацію про них буде оприлюднено.
Щоб зменшити ці втрати, ВАТ "Вінницяобленерго" вдається до найрішучіших заходів. Для надання конкретної допомоги направлено в район і мене. А щодо боротьби з крадіжками, то впроваджуються проти крадіїв всі методи, застосовуються найсучасніші системи і прилади, які є в світі.
Зокрема, у Бершадських ЕМ впроваджена ком - п’ютерна система, яка дає змогу знати про абонентів все. При її допомозі можна буде відключати кого потрібно, наприклад, за непроплату, навіть не виходячи з офісу, обмежувати абонента по потужності, якщо він перебиратиме договірну, по кіловатах приєднаної потужності. Тобто, як тільки буде підключене щось потужне, то електропостачання враз буде обмежуватися технічним шляхом.
Крім того, великі кошти виділяються для масового виведення електролічильників на фасади будинків, що аж ніяк не можна сприймати, що робиться це тільки у крадіїв електроенергії. Насправді, усе це робиться тільки на користь абонентів.
– Але ж застарілі електролінії, та ще й нашвидкоруч місцями відновлені після двох відомих стихій – це теж втрати?
М.Ю. Кулєшов: – Звичайно, але споживачі електроенергії повинні знати, що ми давно вже живемо в умовах ринку, а для ремонтних робіт в електромережах потрібні відповідні матеріальні засоби. А кошти на них ми якраз і отримуємо від продажу електроенергії. Якби ми її подавали і продавали абонентам без втрат, значно більше грошей надходило б у район на ці ремонти. Адже за ці ж кошти ми ще й купляєм її у держави. Звідсіля і великі збитки, а засобів для наведення порядку в технічних питаннях постійно не вистачає.
Таким чином, ті, що ще займаються крадіжками електроенергії, повинні розуміти, що крадуть її не стільки у електромереж чи у держави, як самі в себе. От і падають електроопори, обвисають лінії, а міняти їх немає за що.
– Занижена місцями напруга теж, мабуть, є проблемою? Як вирішуватиметься вона надалі, коли все більшого розмаху набирає електричне опалення?
М.Ю. Кулєшов: – Так, це проблема, але її створюють один одному знову ж таки абоненти. Електромережі будувалися 2-3 десятиліття тому і розраховувалися на тодішні рівні споживання електричної енергії. Тепер же з'явилося он скільки нових електроприладів, монтується електроопалення, от і не витримує мережа.
Електрозварювальники теж повинні знати, що підключати зварювальні апарати у побутових мережах заборонено, дозволено тільки у промислових.
– На якість електропостачання, втрати, впливає і розчистка трас електропередач?
В.В. Жук: – На сьогодні видано нормативні документи, де зазначено, що електромережі відповідають за їх розчистку тільки за межами населених пунктів. У самих селах, місті, сприяти цьому повинні сільські та міська ради.
М.Ю. Кулєшов: – А щодо електроопалення житла, то спрямування нашої держави зараз – саме в цьому напрямку. Щоб відійти від газової залежності Росії і натомість переходити на альтернативні джерела. А так як електроенергії у нас перевиробництво, особливо вночі, сам Бог велів використовувати її для опалення.
Ми намагатимемося зробити все для спрощеного встановлення зонного її обліку, що теж сприятиме зменшенню крадіжок. Але при цьому знову ж таки на заваді старі електромережі, які треба реконструювати, монтувати потужніші підстанції. А для цього знову ж таки потрібні кошти, які жителі міста і району швидше зможуть отримати, якщо не будуть користуватися електроенергією поза обліком.
Щоправда, ті, хто мріє про багатотарифний лічильник, повинні зорієнтуватися чи вигідний він їм буде взагалі.
Адже більшість користується електроенергією вранці, коли збирається на роботу, і ввечері, коли повертається.
А в ці години тарифи на неї якраз і найвищі.
– Виходить, користуватися дармовою електро - енергією взагалі стало невигідно?
М.Ю. Кулєшов: – Саме так.
Бо всі проблеми електромереж починаються, найперше, з непроплат, крадіжок електроенергії. Тим більше, населення повинно, нарешті, зрозуміти, що красти надалі її взагалі буде неможливо. Мало того, що з усіма способами, як це робиться, енергетики знайомі, мінімальні штрафні санкції за це тепер – не менше 5 тисяч гривень. А тільки минулого місяця було складено 45 актів на розкрадачів. Тож варто добре подумати перед тим, як цим займатися, бо покарання буде неминучим.