Голова правління ВАТ "Бершадський комбінат хлібопродуктів" В.М. Чернявський вже з початку зустрічі підтвердив, що вже до 20 тисяч тонн зерна заготовлено. Щоправда, більшу частину – на
Джулинському підзвітному пункті. На день, коли готувався цей матеріал, залишалося незадіяного місця там на 2-3 дні прийомки. Найбільше привезли його із ЗАТ "Зернопродукт МХП", ПП "Валентина", ТОВ "Прогрес" та інших господарств зони Забужжя. Доставляли і з Гайворонського та Уманського районів.
Щодо Бершадського підзвітного пункту, то були б завантаженими і його склади, якби до них була підведена ширококолійна залізниця.
Але не все ще втрачено і тут, перспектива вимальовується. Наприклад, досягнуто домовленостей, що з Київської області буде завезено до трьох тисяч тонн кукурудзи на калібровку. Торік бершадчани вже відкалібрували її до тисячі тонн і показників якості досягнули бездоганних.
Виявляється, таких калібрувальних заводів, крім Бершадського, в Україні тільки два. Та і бершадське обладнання не потрапило під різак при попередніх його власниках тільки завдяки теперішньому керівнику колективу В.М. Чернявському і очолюваній ним команді спеціалістів.
Нинішній власник з червня – київська фірма "Агроманта", здається, такого вже не дозволить. Тільки на Вінниччині нею закуплено 6 елеваторів, мають вони їх і в інших областях, а у Київській – ще й до 20 тисяч гектарів землі. Є також власний цукровий завод.
Надію, що новий власник має намір серйозно працювати, вселяє і те, що свою діяльність він розпочав з повної комп'ютеризації своїх підрозділів, в тому числі і бухгалтерії, через систему супутникового зв'язку. Співпрацює і з закордонними компаніями. У планах – газифікувати підрозділ КХП у
Джулинці.
Під час цьогорічних жнив допомогу бершадці надавали просушуванням зерна ячменю і пшениці, але в основному сушили ріпак.
Масштаби допомоги, звичайно, поки що не ті, яку могли б надавати. І причиною цьому є знову ж таки відсутність широкої колії залізниці. Зернотрейдери саме через це навідуються у
Бершадь з неохотою.
З метою вирішення цієї проблеми бершадське підприємство у перспективі навіть може розділитися на два – у
Бершаді і в
Джулинці. Якщо Джулинське можна буде модернізувати і продовжувати приймати зерно, то у
Бершаді більше працюватимуть з насінництвом.
Скорочення кадрів не передбачається. Щоб залишатися на плаву, підприємство щороку проходить сертифікацію.
Неодноразово вже заходила мова і про впровадження поглибленої переробки зерна. Адже тільки з кукурудзи у світі виробляється до двох тисяч видів продукції. Якби наші господарства запрацювали, вирощуючи відповідні сорти під цю програму, а потім їх переробляли на підприємстві, – всі були б у великій вигоді.
Певні надії у
Бершаді покладаються і на переробку наявного у цьому році урожаю кукурудзи. Від 25 до 35 тисяч тонн її має намір поставити підприємству тільки ЗАТ "3ернопродукт", господарство з Вербки та інші. Тож справитися навіть з таким валом буде нелегко.
Незважаючи на те, що тут сертифіковано складів на 47-50 тисяч тонн зерна, в дію буде введено ще деякі, виведені з експлуатації. Отже, у колективі з'явилася надія, що таки впевненіше діятимуть нові власники і надалі.
На запитання щодо ставлення до них колективу взагалі, то тут відповідають, що для трудівників головне, щоб підприємство розвивалося. А щоб було саме так, вони постійно повинні щось удосконалювати. А новий власник саме так і поступає. Наприклад, щоб визначитися, у якому саме напрямку рухатися далі, комбінат хлібопродуктів вже навіть відвідали декілька незалежних експертів. Отже, перспектива простежується на кожному кроці. Давно б так.
Павло КУШПЕЛА.