Аміачну воду, тукосуміші на цьому полі було внесено ще з осені, тож з посівом тепер немає жодних затримок. Двадцятивосьмирічний В.Ф. Коритний, зупинивши на якусь хвилину посівний агрегат, пояснив, що за день може запросто справитися з посівом на 60-70-гектарній площі. Щоправда, засипати насіння у насіннєві ящики йому допомагав водій П.В. Іродюк, який чергував на краю поля.
– "Катерпіллером" з сівалкою, – приєднався до розмови головний агроном господарства С.П. Загарій, – за день засівали до 120 гектарів поля. Причому, вся його обслуга складалася з трьох осіб і того було достатньо.
Третій рік господарює на тутешніх полях "3ернопродукт" і дедалі впевненіше заявляє про себе. Директор Бершадської філії цього товариства Ю.М. Шульц розповів, що більше, як на 2,5 тисячі гектарів прекрасно почувається озима пшениця, яку вже два рази підживлено і вона обробляється фунгіцидами, інсектицидами, вносяться мікроелементи. Підживлено і внесено їх, як належить за технологіями, і на 1001 гектарі озимого ріпаку. Коли готувався цей матеріал, вже було посіяно соняшник, повним ходом вівся посів кукурудзи, яка вирощуватиметься на 3500 гектарах. На її посіві у всіх трьох відділеннях працювали по два найсучасніших агрегати.
Спеціалісти господарства мало не в один голос запевняли, що сучасна енергонасичена техніка хоч і дорогувата, проте повністю виправдовує себе. Саме з її приходом на поля докорінних змін зазнали технології, почали вкладатися з усіма роботами в оптимальні строки. А це все, як відомо, додаткові центнери урожаю. Похибка від прямолінійності рядків, наводили вони приклад, може бути не більшою п'яти сантиметрів на кілометровій відстані, якщо "Катерпіллер" з сівалкою "ведуть" по полю супутники, з якими у нього зв'язок. А чого варта оперативність у загрузці такого агрегату насінням?
Сучасної техніки у "Зернепродукті" вистачає. В цьому році, наприклад, вже працювали із самохідним обприскувачем з 36-метровою шириною захвату. У рельєф наших полів, що найбільше відлякувало спеціалістів, він "вписується" цілком нормально. За один день ним було оброблено 223 гектари поля. Тобто його продуктивність виявилася майже у два рази вищою від тих обприскувачів, ширина захвату у яких 18 метрів. До того ж ним зовсім не складно переїжджати з одного поля на інше.
Практика показала, що, об'єднавши п'ятківське, бирлівське і баланівське господарства в одне, тут не тільки виграли, а навіть дійшли висновку, що воно може бути ще більшим. Варто лише подбати про відповідну інфраструктуру по відділках.
З агротехнічними, технологічними перемінами на краще не забаряться й економічні. Навіть у минулому несприятливому році філією сплачено до бюджетів усіх рівнів 1,2 мільйона гривень. Проте головним тут вважають те, що у людей помінялося ставлення до роботи на краще – особливо із останнім підвищенням розцінок на неї. О шостій годині ранку, розповідали механізатори, їх посівні агрегати вже в загінках. На розкачку, як це іноді бувало, вже немає часу.
Зроблено серйозні кроки і в напрямку розвитку тваринництва. Отже, хто б що не говорив, а свої закони диктує технічний прогрес. І на шляху до світових стандартів це цілком нормально. Підсумовуючи побачене лише за один день, так і хочеться висловитися: застарілим технологіям, підходам до вирощування урожаїв, які ще і по сьогодні мають місце у деяких селах, приходить край.
Павло КУШПЕЛА.