Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Вінницькій області роз’яснює, що у випадку створення нового підприємства на базі раніше існуючого, або переоформлення підприємства на нового власника, який не є правонаступником попереднього власника, дозвільні документи на спеціальне використання природних ресурсів, а саме дозвіл на викиди в атмосферне повітря, дозвіл на спеціальне використання води, в тому числі скид забруднюючих речовин, дозволи на розміщення відходів не можуть бути автоматично передані новому власнику.
Згідно з чинним природоохоронним законодавством, дозволи на спеціальне використання природних ресурсів видаються не на об’єкт, а на юридичну особу – власника.
У випадку оформлення підприємства на нового власника, який не є правонаступником попереднього, раніше видані дозвільні документи анулюються, а новий власник повинен всі дозвільні документи отримати у встановленому законом порядку. Підприємці, які купують власність, повинні передбачити, що їх очікує процедура отримання відповідних дозвільних документів.
Оскільки для переоформлення дозволу на спецводокористування процедура триває близько місяця, а для оформлення дозволу на викиди у атмосферне повітря – до двох місяців, то вкрай важливо вчасно розпочати процедуру отримання відповідних дозволів, щоб уникнути штрафних санкцій.
Прикладом типової помилки нових власників є наведене нижче звернення, що надійшло до Держуправління: «У зв’язку з купівлею майнового комплексу …, наше підприємство, яке не є правонаступником попереднього власника, не може вчасно виконати заплановані згідно дозволу природоохоронні заходи, і просить перенести план виконання природоохоронних заходів для … на … термін». З даного документу видно, що новий власник намагається перебрати на себе права попереднього на використання природних ресурсів, і, водночас, відмовляється від зобов’язань, викладених у відповідних дозволах.
Саме з метою врегулювання подібних ситуацій держава передбачила, що новий власник повинен сам отримати пакет відповідних дозволів, якими визначено всі необхідні права та обов’язки.
Радимо керівникам та спеціалістам підприємств та організацій звернути увагу на вимоги законодавства, що стосуються спеціального використання природних ресурсів: «Водний кодекс України» (ст.49); Закон України «Про відходи» (ст.17); Закон України «Про охорону атмосферного повітря» (ст.11); Закон України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Прес-служба Державного управління охорони
навколишнього природного середовища
у Вінницькій області.
Тел. 43-19-86.