Чіткої програми, як вибратися з подібної біди, у держави немає, тому жителі села змушені були шукати рецепт оздоровлення самі.
З листопада 2005 р. по березень 2006-го в селі було проведено 6 загальних зборів громадян – власників земельних і майнових паїв, в роботі яких брали участь голова РДА, начальники управління АПР, відділу реформування. Побували також представники політичних партій, ЗМІ. Про події в
Голдашівці в той час можна було почути в розмові, прочитати в газеті, побачити по телевізору.
Доведені до відчаю, люди шукали оптимальні шляхи вирішення проблеми, що виникла в селі. В результаті такої активної діяльності була створена комісія по врегулюванню майнових відносин, яка займалась питанням розподілу майна та поверненню того, що ще можна було повернути. Так як ми віддалені, землі небагато, потужного інвестора не було.
Земельні паї власники стали передавати фермерським господарствам "Фермерпродуктсервіс", "Каріна", "Агроеравітто", ПП "Анатан", 28 одноосібників вирішили обробляти землю самостійно. Цілу зиму тривав організаційний процес.
Внаслідок цього станом на 01.07.06 всі земельні паї орендуються, з їх власниками укладено договори. Створено 4 спілки співвласників майнових паїв, зареєстровані статути і договори на спільне розпорядження, володіння і користування майном, надані доручення головам спілок.
Сільській раді довелося займатися організаційною роботою, а також вести широку роз'яснювальну роботу, тому що внаслідок незадовільної роботи керівників колишніх с/г підприємств, головних спеціалістів переважна більшість селян ще надто мало обізнана із суттю, метою і завданнями реформування. Апарат виконавчого комітету сільради працював у напруженому режимі, адже до селян ми найближче. А їх потрібно було оформляти в центрі зайнятості, кого на пенсію, кому довідки видавати. В господарстві абсолютно нікого не було. Я вдячна усім, хто безкорисливо цим займався. Це вже тепер архів господарства передали сільраді, і ми можемо самі видавати необхідні довідки про трудову участь людей.
Нині на території громади функціонує три с/г підприємства. Створено нові робочі місця, обробляються поля, сплачуються податки до бюджету. За 5 місяців сільрада виконала план по власних доходах на 180%.
Працюють господарства і в плані соціального захисту населення. Так, до 9 травня ветерани війни отримали грошову допомогу за рахунок с/г підприємств. Активно відгукнулись вони на пропозицію виконкому сільради організувати харчування в оздоровчому таборі.
Однак поряд з цим є ряд питань, які потрібно вирішувати: погашення заборгованості по зарплаті ТОВ "Валерія", ще не укладені договори на оренду майна, не орендується земля резерву і запасу сільської ради. Із 492 га укладено договори на 154 га, 338 га не орендуються. А це недоотримання в сільський бюджет. І найголовніше – наші жителі досі не мають державних актів на землю. Ще одна проблема – участь населення у с/г виробництві. Деякі люди відвикли працювати, а дехто не вірить, що з ним розрахуються.
Проблем чимало, і ми їх будемо вирішувати, адже від цього залежить життя нашої територіальної громади. Громади сьогодні – це велика сила, їх потрібно підтримувати, ініціювати, стимулювати. Наведу приклад.
Коли у нас все майно розтягнули, жителі звернулися до сільської ради взяти в оперативне управління важливі в селі об'єкти (млин, олійню, крупорушку, пекарню). Була скликана позачергова сесія, депутати прийняли рішення тимчасово взяти ці об'єкти під свій контроль, і лише завдяки цьому вони працювали безперебійно. На їх основі створили обслуговуючий кооператив "Голдашівський", який функціонує. Все це змогли зробити при активності жителів села, депутатів, членів виконкому.
Об'єкти соціальної сфери сільрада прийняла на свій баланс і утримує їх. Є багато проблем і з ними, і одна із найголовніших – дороги та благоустрій села. А вирішуватись вони будуть лише в тому випадку, коли будуть працювати с/г підприємства і наповнювати сільський бюджет.
Тетяна ВОЛОШИНА,
Голдашівський сільський голова.