Визначені у статті 1 Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності„ завдання щодо попередження виробничого травматизму та професійної захворюваності, що стоять перед Фондом, органами державної влади, роботодавцями та суспільством в цілому, є головними та найбільш суспільно важливими.
Профілактичні заходи, спрямовані на усунення шкідливих виробничих факторів, мають запобігати нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам, що загрожують здоров'ю застрахованих, викликаних умовами праці. Виконання цих заходів покладено на страхового експерта з охорони праці відділення. Протягом 2008 року страховим експертом здійснено низку заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам на виробництві. А саме: забезпечено участь в роботі комісій з розслідування у 100 відсотках нещасних випадків на виробництві, здійснено 80 перевірок підприємств-страхувальників, виявлено при цьому 771 порушення законодавства про охорону праці, внесено роботодавцям 80 подань з метою усунення виявлених порушень. Крім того, страховим експертом надавались консультації страхувальникам з питань охорони праці. На підприємствах району розповсюджено понад 2400 нормативних актів, підручників, пам'яток, плакатів тощо.
На жаль, незважаючи на проведену роботу, виробничий травматизм залишається досить високим.
В нинішньому році зареєстровано 12 нещасних випадків, в тому числі 1 зі смертельним наслідком. Близько 85% нещасних випадків сталося з організаційних причин.
В наш час створено і створюються підприємства з недержавними формами власності, які використовують найману працю. Значна кількість підприємців не мають потрібних знань з охорони праці. На багатьох підприємствах відсутні служби охорони праці, не призначені відповідальні за цю ділянку.
Основним завданням роботодавців згідно з ст. 13 Закону України „Про охорону праці" є створення безпечних умов праці, забезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту. Не менш важливим фактором запобігання виробничому травматизму є особисте усвідомлення працюючими своєї ролі у процесі виконання робіт. Кожен працівник повинен розуміти, що порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці – це шлях до виробничої травми чи професійного захворювання.
На сьогодні страхові виплати отримують 289 потерпілих на виробництві та членів їх сімей. В цьому році їм виплачено 1122720 грн. страхових виплат. Крім того, Фонд разом із відповідними службами охорони здоров'я за призначенням лікарів забезпечує інвалідів протезно-ортопедичними виробами, необхідними лікарськими засобами, окулярами, слуховими апаратами, спеціальними засобами пересування, зубо - протезування та ін. Потерпілому, який став інвалідом, періодично, але не рідше одного разу на три роки, а інвалідам 1 групи – щорічно, безоплатно за медичним висновком Фонд надає путівку для санаторно-курортного лікування. Одним із видів медико-соціальних послуг є забезпечення інвалідів внаслідок трудового каліцтва спец - автотранспортом. За кошти Фонду для інвалідів праці придбано 4 автомобілі «Славута». На сьогодні страхові виплати потерпілим та медико-соціальні послуги проведені своєчасно та в повному обсязі.
На жаль, з листопада страхові внески сплачуються не в повній мірі, що може призвести до того, що люди, в яких страхові виплати є чи не єдиним джерелом існування, залишаться без коштів.
Шановні роботодавці!
Звертаємось до вас, як до однієї із сторін соціального партнерства: своєчасно перераховуйте страхові внески до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України.
Микола РИМАРЦОВ, начальник Бершадського ВВД ФССНВ.