Останній тиждень перед Великим (Великоднім) постом в Україні називають Масляною. Це останній тиждень м'ясниць, який носив кілька назв - Масляна, Сиропустний тиждень, Пущення, Загальниця, Ніжкові заговини, Колодій тощо. Структурно він ділиться на три основні частини: зустрічний "переломний" понеділок, "широкий" четвер та "прощальна", чи "шуткова" неділя. Кожна з них мала свою обрядову специфіку. Цього року Масляна триватиме з 28 лютого.
Масляна розпочинає весняний цикл традиційних свят українців. Це неповторне, веселе, колоритне свято, сповнене народних ритуалів та обрядів.
Масляна - це перехід від Зими до Весни. Наші предки вірили: рядженими, піснями, танцями та різними заклинаннями можна прогнати Зиму та накликати Весну. Згодом з’явилось спрощене розуміння цього обряду (Зима зустрічається з Весною). А в дійсності, розпочинається нове коло в природі. Пригадуємо, що у давніх народів, зокрема українців, новий рік починався весною.
Гучно і весело проводжають сувору зиму. Хоча ця традиція прийшла до нас із сивої давнини, але і зараз Масляна — одне з улюблених народних свят, яке пов'язане з гучними гуляннями, катаннями на трійках, а головне — з млинцями. Ритуально з’їдання млинця — на славу Весни і родючості землі. Виготовлення млинців бере початок від жертовного хліба стародавніх язичників, де коло вважалося знаком Сонця.
Млинці випікають із житнього та пшеничного борошна, з різних злаків — гречки, проса, вівса, роблять їх простими і з припіком (із додаванням різних продуктів). До млинців подають: масло, сметану, мед, малосольну рибу, оселедець, повидло, варення. Новосельцев Олексій Сергійович
З Масляною вас, із посмішкою Сонця!
(Добав свій фірмовий рецепт млинців по-бершадськи, щоб було масляно!)